Галина Пагутяк: «Література є важливою у відновленні та збереженні історичної пам’яті!»

У межах відзначення 210-ї річниці з дня народження Кобзаря в стінах університету відбулася зустріч з краянкою, українською письменницею, лавреаткою  Шевченківської премії з літератури Галиною Пагутяк.

Відома авторка розповіла про те, що спонукало її написати книги «Око світу» та «Нічний подорожній», які стали першими в українській літературі підлітковими романами про УПА.

За словами Галини Пагутяк, обидва твори написані на основі реальних подій, які відбувалися на Дрогобиччині. Ідея написання народилася, коли письменниця працювала над книгою про рідне село Залокоть. Тоді й зустрілася з Василем Хоминим: чоловік оповів  історію свого життя, а також про товариша Ілька Хомина – вони обоє були зв’язковими УПА.

– Заради пана Василя, який недавно відзначив 90-річчя, я писала «Око світу», – зізналася авторка. – У книзі, яка вийшла друком за два роки до повномасштабної війни,  немає нічого вигаданого – це абсолютно реальні історії зі спогадів очевидців. Як і все, що описане: місця, краєвиди, маршрути, які я сходила своїми ногами. Хоча з двох прототипів я зробила одного – Ілька, який має мрії – знайти найбільший діамант «око світ» і вбити майора Жбанова, катюгу, який жорстоко  знущався з людей у Підбузькому НКВС. Це – реальна особа,згодом він був директором шахти у Червонограді, а у 90-х роках він навіть приїжджав у Підбуж, щоб купити нерухомість. Однак  люди через стільки років його впізнали і він втік. Тобто у житті майор Жбанов так і не був покараний, це – найстрашніше. А у книзі 14-річний Ілько вбиває ката –  хлопець вміє поводитися зі зброєю. Я зрозуміла, що дитина на війні може бути не лише жертвою, а й героєм. Такий образ дуже потрібен нашій молоді, – переконана Галина Пагутяк.

Друга книга «Нічний подорожній», яка є продовженням першої, – досліджує тему, яку ніколи не порушували в дитячій літературі – про заборону Української греко-католицької церкви в СРСР.

Обидва твори мають документальну основу  й найбільш моторошні епізоди в них не є вигадкою. Скажімо, в «Нічному подорожньому» змальовано зв’язкову УПА медсестру Бджілку, родом з села Сторона, яку вбили на дорозі енкаведисти, коли вона йшла годувати свою двомісячну дитину. На презентації була присутня внучка цієї жінки Оксана Сокол, дизайнерка, етнографиня, розповідь якої про родинну трагедію була  надзвичайно хвилюючою.

Підсумовуючи зустріч зі студентами та викладачами університету Галина Пагутяк зазначила, що нинішній героїзм українських військових, які пішли добровольцями захищати рідну землю від російських окупантів, – має підґрунтя.

– Ніщо не виникає на порожньому місці: наші хлопці мають за приклад героїзм воїнів УПА і Січових Стрільців, перед тим була потужна «Просвіта», яка починалася у першій половині ХІХ століття. А перед тим – гайдамаки, перед ними – козаки. І це все формувало неперервність цієї традиції, творило національну ідентичність, – переконана письменниця. – А пам’ять з покоління у покоління передавалася через думи, пісні, твори письменників. Тому важливою є роль літератури для збереження історичної  пам’яті.

Зазначимо, що зустріч з Галиною Пагутяк організували: бібліотека університету, факультет української та іноземної філології, кафедра української літератури та теорії літератури. Модерував – директор університетської бібліотеки Ігор Розлуцький. Органічним доповненням були вокальні номери студента Дрогобицького музичного коледжу імені Василя Барвінського Андрія Лудчака.