У Львові відбулася презентація монографії Ярослава Лопушанського про «Віденську Франкіану»

У Дзеркальній залі Львівського університету з жовтня презентували монографію кандидата філологічних наук, доцента кафедри англійської мови та перекладу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, директора Австрійської бібліотеки у Дрогобичі і засновника Центру австрійсько-української співпраці Ярослава Лопушанського «Віденська Франкіана: студії, докторат, академічне середовище Івана Франка у Віденському університеті (1892–1893)».

Про це інформує  ifnan.gov.ua  сайт Інституту Івана Франка НАН України.

Подія відбулася в межах спільного міжінституційного циклу презентацій «Книжкова Франкіана» у співпраці Інституту франкознавства Львівського національного університету імені Івана Франка, Інституту Івана Франка НАН України та Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка (Дому Франка).

Модератор заходу, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка, доцент Львівського університету Богдан Тихолоз, привітав усіх присутніх і зазначив, що презентація є зустріччю щонайменше трьох установ – Львівського університету, Дрогобицького університету і Віденського університету, які об’єднує всім добре відома постать – постать Івана Франка.

Ярослав Лопушанський  почав свій виступ із невеликої передісторії появи книжки на світло денне, а саме зазначив, що віддавна мав доступ до архівних матеріалів особової справи Івана Франка, яка зберігається у Віденському університеті, однак поштовхом до їх системного опрацювання та написання книжки стало передання копії навчальної та дисертаційної справи Франка на зберігання у Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі». Це унікальні документи на 21-му аркуші, серед яких власноруч написана Франком заява на здобуття наукового ступеня, його автобіографія на шести аркушах, протокол про екзамен та інші важливі документи.

Дослідження Ярослава Лопушанського базується на матеріалах кількох архівів: архіву Віденського університету, Австрійського державного архіву та відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.

Автор книжки розповів про її структуру, зазначивши, що, крім основного тексту, який він не ділив на окремі розділи, вона містить 279 приміток, наповнених важливою фактографічною інформацією, передмову, яку написав надзвичайний та повноважний посол України у Хорватії Василь Кирилич, та післямову авторства Богдана Тихолоза. Також Ярослав Лопушанський поділився перипетіями Франкового докторату й розкрив залаштунки підготовки до нього, зокрема сімейні обставини: спонуку дружини здобути докторський ступінь задля отримання можливості викладати. Для Франка ж, як наголосив автор, визначальним стало те, що «Докторат дає права політичні – вибираємість до парламенту».

Рецензент видання, директор Інституту Іван Франка НАН України, академік НАН України Євген Нахлік дуже високо оцінив книгу Ярослава Лопушанського: «Це добротне дослідницьке видання, навіть біографічна студія про те, як Франко здобував докторат. Хоч це і джерелознавчий матеріал, але книжка написана дохідливим і прочутим стилем, тому дуже легко читається».

Фото: пресцентр ЛНУ ім. Івана Франка

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors