Завершилося навчання «Introduction to Quantum Computing» у межах українсько-американської співпраці

За ініціативи STEM with UKRAINE було налагоджено співпрацю між Middle Tennessee State University (MTSU), Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка (ДДПУ), Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини та Донбаським державним педагогічним університетом. Ця співпраця спрямована на доступ до квантової освіти та STEM-галузі для студентів і викладачів в Україні, які, незважаючи на складний воєнний час, продовжують працювати, навчатися та проводити наукові дослідження в Україні.

У межах цієї співпраці студентам та викладачам українських закладів освіти було запропоновано долучитися до онлайн-лекцій з квантових обчислень. Курс «Introduction to Quantum Computing»  координували: керівниця Quantum Science Initiative MTSU докторка Ганна Терлецька та Христина Войтович (докторка філософії, керівниця відділу міжнародних зв’язків, доцентка кафедри математики та економіки ДДПУ). Курс тривав  з лютого до травня 2024 року. 100 учасників успішно пройшли навчання та отримали сертифікати. Загалом, у програмі взяли участь студенти та викладачі із 12 областей України, 29 навчальних закладів та шести країн світу (Україна, США, Індія, Канада, Китай, Італія).

«Попри триваючу війну в Україні та щоденні виклики, які вона приносить, українські науковці та студенти демонструють надзвичайну стійкість і рішучість. Мене справді вразила їхня відкритість до нових ідей та непохитна відданість науковому прогресу. Незважаючи на труднощі, з якими вони стикаються, вони залишаються відкритими до новітніх технологій і освіти. Українська наука продовжує інтегруватися із західною наукою та освітою, сприяючи співпраці та просуванню на краще майбутнє. Для мене велика честь, що ми можемо міцно стояти разом з українською наукою в ці справді складні часи», – каже Ганна Терлецька.

Курс під керівництвом докторки Ганни Терлецької дав учасникам комплексне розуміння основ квантової інформації та обчислень. Що зробило цю ініціативу особливо інтригуючою, так це її міждисциплінарний характер, адже курс об’єднав слухачів із багатьох галузей, включаючи фізику, фінанси, математику, хімію та інформатику.

«Ініціатива STEM with UKRAINE – це волонтерський проєкт, який має на меті сприяти міжнародній співпраці в наукових дослідженнях та STEM-освіті, обміну науковцями та допомагати українським науковцям і студентам у ці дуже важкі часи», – зазначила Ганна Терлецька. Зараз ще 10 інших установ США приєдналися до ініціативи.

Оскільки квантова інформаційна наука продовжує революціонізувати технології та змінювати наше розуміння Всесвіту, такі ініціативи як курс квантових обчислень служать маяками інновацій та співпраці. Руйнуючи бар’єри та сприяючи міжкультурним зв’язкам, ці ініціативи прокладають шлях до більш інклюзивного та взаємопов’язаного майбутнього в STEM.

Відгуки учасників про курс.

 Юлія Сеті, д.ф.-м.н., професорка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича: «Я вдячна Ганні Терлецькій та Христині Войтович, керівництву Middle Tennessee  State University та команді STEM with UKRAINE за організацію та проведення захоплюючої серії лекцій «Вступ до квантових обчислень». Цей курс зацікавив мене як теоретика фізики та викладача університету, оскільки дав можливість не лише дізнатися щось нове про тему квантових обчислень, а й отримати цінний досвід у методиці викладання. Докт. Ганні Терлецькій вдалося створити цікавий курс лекцій для початківців. Особливо хочу відзначити, як вдало поєдналися професійний стиль викладання, ефективна взаємодія з аудиторією та відкрита дружня атмосфера. Мої очікування від курсу повністю виправдалися. Також було приємно бачити серед учасників курсу українських студентів, вчителів шкіл, викладачів університетів та ентузіастів з різних міст України та навіть з інших куточків світу. У важкий для України та українців час такі ініціативи є дуже важливими, адже, незважаючи на війну, вони дають можливість освітянам і науковцям розвиватися, працювати, шукати та налагоджувати нові професійні контакти, будувати плани та рухатися вперед».

Ірина Олійник, кандидатка біологічних наук, наукова співробітниця і викладачка кафедри біофізики та кафедри інформатики та вищої математики Інституту біології тварин НААН: «Цей майже 3-місячний період був захоплюючою подорожжю з обміном досвідом та знаннями. Мені було цікаво дослідити процес онлайн-навчання в Сполучених Штатах і отримати нові знання. Весь цей досвід відкрив для мене широкі можливості та дозволив заглибитися в темe квантових комп’ютерів, які мене цікавили».

Наталія Веретко, вчителька технологій та трудового навчання, ліцей №2 Дрогобицької міської ради: «Відверто кажучи, курс був для мене трохи складним. Як вчительці прикладної технології та трудового навчання (середня та старша школа) мені було важко зрозуміти окремі математичні та фізичні методи. Проте завдяки чудовому викладенню тем та зрозумілим, доступним поясненням професорки Ганни Терлецької все стало простіше. Мені дуже сподобався постійний діалог лекторки з онлайн-аудиторією. Дякуємо за можливість взяти участь у такому американсько-українському проєкті та за можливість дізнатися про нові квантові технології, які мають важливе значення для навчання наших студентів.

 Тетяна Маргітич, канд. наук в галузі ядерної фізики, атомних частинок і фізики високих енергій, дослідниця. Інститут ядерних досліджень НАН України: «Фраза: «Хто володіє інформацією, той володіє світом» ніколи не була такою близькою до реальності, як у нинішню еру квантових технологій. По-перше, курс розроблений таким чином, щоб він був доступний кожному, навіть тим, хто не має попередніх знань про квантові обчислення, але хотів би мати базові знання в цьому напрямку або хотів би розширити сферу своєї діяльності. По-друге, використання квантових ефектів – це революційний прорив у науці та промисловості, за яким майбутнє».

Володимир Дільний, професор кафедри вищої математики Національного університету “Львівська політехніка”: «Я є дослідником у галузі комплексного аналізу та його застосувань. Відзначу основні моменти, які я зауважив:

  • дуже цікавий та цілісний виклад інформації про квантові обчислення від проф. Ганни Терлецької та запрошених викладачів;
  • неординарний підхід до міждисциплінарних досліджень у фізиці, математиці та комп’ютерних науках;
  • неформальний та живий  підхід спікерів до спілкування;
  • досконала організація роботи від проф. Ганни Терлецької та др. Христини Войтович;
  • цікаві та корисні обговорення від учасників та викладачів курсу;
  • моральна підтримка для науковців, що працюють зараз в Україні, відчуття причетності до світового наукового співтовариства.

Цей курс був корисним як можливість отримати багато нової інформації, поспілкуватися з науковцями різних країн, познайомитися з новими методами викладання».

Вам буде цікаво