Виїзним засіданням товариства «Україна-Світ» розпочалася академія  «Країна Франкіана»

Учора, 25 квітня, у Дрогобичі та в Нагуєвичах відбулося виїзне засідання товариства «Україна-Світ», його львівського відділення, присвячене пам’яті професора-франкознавця Михайла Шалати. Таким чином цей захід розпочав літературно-мистецьку академію «Країна Франкіана», яка триватиме на Дрогобиччині до 28 травня.

Спочатку учасники засідання поклали квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку в Дрогобичі, відвідали місця поховання Михайла Шалати й Тимофія Бордуляка та меморіальну таблицю Михайлу Шалаті на фасаді міського Народного дому ім. Івана Франка.

Перша частина засідання відбулася в кімнаті-студії Івана Франка на факультеті української та іноземної філології Дрогобицького державного педагогічного університету. А вже після відвідин оглядового майданчика дрогобицької ратуші, сільзаводу та церкви Святого Юра учасники зібрання прибули до Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі».

З вітальним словом до гостей звернувся директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, який розповів про ідеї, які виношував Михайло Шалата в плані розвитку музею. І багато з них вдалося втілити.

У своєму виступі лавреат Міжнародної премії Івана Франка, професор Леонід Тимошенко поділився спогадами, як виникла ідея проведення «Шалатівських читань». Також, на переконання Леоніда Володимировича, є потреба у виданні меморіального збірника Михайла Шалати, як це зробили в Українському Католицькому Університеті в пам’ять про відомого історика Ігоря Скочиляса.

Про діяльність товариства «Україна-Світ» розповів голова його львівського відділення, доктор філологічних наук, голова Міжнародної асоціації франкознавців, професор Михайло Гнатюк.

Учасники засідання переглянули документальний фільм, про Михайла Шалату, його полум’яний виступ щодо захисту української мови у 2012 році на мітингу в Дрогобичі.

Опісля всі присутні відвідали відкриття виставки, створеної на основі особистого архіву і бібліотеки Михайла Шалати та подарованих його дочкою Іриною Шалата-Барна для фондів Літературно-меморіального музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі». Виставка містить унікальні дидикації відомих письменників, істориків, франкознавців, перекладачів та критиків. Водночас вперше представлено печатку особистого архіву професора, листування, наукові виписки, портрети та інші унікальні речі.

На відкритті виставки своїми враженнями поділилися Богдан Лазорак, Ірина Шалата-Барна, професорка Галина Сабат.