Всесвітній день охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається із Всесвітнім днем охорони праці. Ідея його відзначення бере початок від Дня пам’яті травмованих та загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

Гасло Всесвітнього Дня охорони праці у 2023 році: «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботі».

У цей день більш ніж у ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до нерозв’язаних проблем охорони праці.

В Україні День охорони праці відзначається відповідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року.

За оцінками МОП, щорічно трапляється понад 270 мільйонів нещасних випадків, через які працівник відсутній на робочому місці більше трьох днів, і близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату. Кожного дня у світі помирають через нещасні випадки і захворюваність на виробництві близько 5000 осіб, на рік – від 2 до 2,3 мільйона осіб.

Для запобігання нещасним випадкам існують цілі інженерні системи з техніки безпеки. З урахуванням специфіки робочого процесу розробляються відповідні інструкції, приписи, правила з техніки безпеки, вводиться систематичний інструктаж працівників. Але навіть це не може повністю попередити так званий «людський фактор». Статистика чітко показує, що найчастіше випадки травматизму трапляються саме тоді, коли знижується увага працівника. Це, як правило, відбувається наприкінці робочого дня, у кінці робочого тижня, рідше – перед обідньою перервою. На жаль, через недбальство виконавця робіт, правила техніки безпеки часто пишуться ціною здоров’я та життя працівників.

Саме в цей день МОП хоче привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, як створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці.

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. Тисячі підприємств, закладів освіти продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування. Організувати охорону праці в умовах воєнного стану – надскладне щоденне завдання, до виконання якого потрібно підготуватися належним чином. Україна несе великі втрати у цій війні і ці втрати збільшуються, у тому числі внаслідок загибелі працівників на робочих місцях.

У 2022 році під час виконання трудових обов’язків постраждали 3065 працівників, з них – 520 зі смертельним наслідком. Водночас безпосередньо внаслідок воєнних дій (ракетні, повітряні удари та дії вибухових предметів) під час виконання трудових обов’язків на виробництві постраждали 711 працівників, з яких 252 особи зі смертельним наслідком.

Хочеться ще раз звернутися до працівників та нагадати, що кожен з нас зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку й здоров’я навколишніх людей під час виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території закладу освіти; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з устаткуванням, користуватися засобами колективного й індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Пам’ятаймо завжди, що дотримання законодавства у сфері охорони праці та пожежної безпеки стане запорукою збереження найціннішого – людського життя!

Вам буде цікаво