Відбулася міжнародна наукова конференція «Польща й Україна – літературні контексти»

У межах інтенсивної науково-академічної та дидактичної співпраці факультету української та іноземної філології університету з кафедрою теорії літератури та компаративістики Університету Міколая Коперника в Торуні (Польща), що плідно розвивається у різних напрямах, 21 березня відбулася міжнародна наукова конференція «Польща й Україна – літературні контексти». Під час польсько-українських наукових зустрічей змістовні та інноваційні доповіді запропонували науковці з Торуня, Любліна, Варшави, Вроцлава, Києва та Дрогобича. Наукові виклади й дискусії стосувалися головно сучасної української літератури та присутності у ній тем катастрофи й травми війни, розв’язаної в Україні російським терором. Польські науковці засвідчили свою щиру солідарність з Україною та цілковиту підтримку нашої боротьби з рашистськими нападниками.

Серед учасників конференції були науково-академічні працівниці кафедри зарубіжної літератури та полоністики: Марія Зелінська, Оксана Яворська, яка координує співпрацю з Торунським університетом, Віра Меньок, яка виголосила доповідь про нову поетичну збірку польського поета Маріуша Ольбромського «Розвіються дими, розквітнуть троянди. Вірші про боротьбу України», що вона її переклала українською мовою та написала післямову до цього двомовного поетичного видання.

Запрошуємо переглянути світлини з міжнародної наукової конференції «Польща й Україна – літературні контексти».

Конференція відбулася у межах ґрантової програми промоції польської мови Національної агенції академічного обміну (NAWA), спільний проєкт Університету Міколая Коперника в Торуні та Дрогобицького університету має метафоричну й водночас науково-дослідницьку назву «Пряник зі сіллю. Торунсько-дрогобицькі літературні зустрічі». Проведено конкурс на найкращий логотип проєкту, переможцем став логотип авторства студентки Торунського університету Маґдалени Спіци, який символізує приязнь та співпрацю через поєднання в одному цілому культурних знаків українського й польського міст – стіжок дрогобицької солі та торунський пряник у формі серця.

Початки співпраці між Дрогобицьким та Торунським університетами сягають липня 2019 року, коли студенти й викладачі нашого вишу взяли участь у Літній академії польської мови, літератури та культури у Торуні: упродовж двох тижнів студенти поглиблювали знання з польської мови й літератури під керівництвом викладачів Університету Міколая Коперника в Торуні, відвідували музеї, виставки, концерти, брали участь у майстер-класах. Саме тоді, з ініціативи координаторки програми, професорки Анни Скубачевської-Пнєвської, яка також є координаторкою програми Erasmus+ в Університеті Міколая Коперника, було запроваджено співпрацю між нашими університетами.

Партнерство факультету української та іноземної філології Дрогобицького університету з Торунським університетом має плідні надбання. Минулого навчального року десять студентів польської філології реалізували в Торуні семестрову міжнародну академічну мобільність у межах програми Еразмус+, у цьому навчальному семестрі ще шість наших студентів-полоністів навчається в Університеті Міколая Коперника в Торуні.

Минулого навчального року, 24–28 квітня 2023-го, на кафедрі теорії літератури та компаративістики Торунського університету науково-академічну мобільність реалізували викладачки кафедри зарубіжної літератури та полоністики Оксана Яворська й Ганна Іваночко: виступили з відкритими лекціями для викладачів та студентів маґістратури спеціальностей «Полоністика» та «Переклад», провели заняття з польської мови для студентів полоністики. Тоді виник задум спільного торунсько-дрогобицького проєкту «Пряник зі сіллю. Торунсько-дрогобицькі літературні зустрічі», що нині плідно реалізується.

Важливим кроком у розвої партнерства став міжнародний науково-практичний онлайн-семінар «Дрогобиччина й Львівщина – „резервуар” сучасної польсько-єврейської літератури», який відбувся 7 червня 2023 року на факультеті української та іноземної філології: з відкритою лекцією для викладачів та студентів-полоністів обох вишів виступив професор кафедри теорії літератури та компаративістики Університету Міколая Коперника в Торуні Марцін Волк, до участі в семінарі були також запрошені вчителі польських шкіл Дрогобича, Борислава та Стрия.

Особливою пропозицією в межах проєкту «Пряник зі сіллю. Торунсько-дрогобицькі літературні зустрічі», адресованою Торунським університетом нашим студентам, яка саме зараз втілюється у життя, є студентські конкурси, серед яких виокремлено три тематичні блоки: літературний конкурс «Моє місто, мій простір», мовний конкурс «Пряник надто твердий, аби його з’їсти?», конкурс поетичних декламацій «Проінтерпретуй своїм голосом». Конкурси тривають до 15 квітня, тож якщо хтось серед наших студентів-полоністів ще не встиг подати на конкурс свої творчі роботи, заохочуємо це зробити, попередньо ознайомившись із вимогами конкурсу на порталі проєкту.

За результатами конкурсу 1–5 липня в Університеті Міколая Коперника в Торуні відбудеться Літня академія польської мови, літератури та культури під назвою «Літературний Торунь (з видом на Дрогобич)». У Літній академії візьмуть участь п’ять викладачів та п’ятнадцять студентів-полоністів Дрогобицького університету – переможців трьох конкурсів проєкту (літературного, мовного та декламаційного). Учасників липневої зустрічі в Торуні очікують триденні майстер-класи з творчого письма, мовних компетентностей та співаної поезії, а також авторські зустрічі й панельні дискусії.

Висловлюємо щиру вдячність науковим та академічним працівникам кафедри теорії літератури та компаративістики Університету Міколая Коперника в Торуні, передусім професорці Анні Скубачевській-Пнєвській, за цікаві й перспективні ініціативи в межах співпраці двох наших університетів та сподіваємося на плідне її продовження.

Віра Меньок, Оксана Яворська, викладачки кафедри зарубіжної літератури та полоністики