Вічна пам’ять!

5 травня 2021 року на 89-му році життя відійшла у засвіти почесна докторка Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, видатна українська композиторка, докторка філософії мистецтва, провідна наукова співробітниця відділу музикознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського, заслужена діячка мистецтв України, Лауреатка премій ім. Миколи Лисенка та ім. Віктора Косенка, мистецької премії «Київ» ім. Артемія Веделя, Лауреатка Всеукраїнського конкурсу композиторів «Духовні псалми ІІІ тисячоліття», постійна стипендіатка фонду «Україна ХХІ століття», кавалер ордена Святої Великомучениці Варвари, членкиня Національної спілки композиторів України

БОГДАНА ФІЛЬЦ.

Народилася Б. Фільц 14 жовтня 1932 року в Галичині, в Яворові, що на Львівщині, у відомій галицькій родині (батько, Михайло Фільц, – адвокат, активний діяч «Просвіти», ініціатор створення багатьох культурно-мистецьких закладів у Яворові; мати, Ярослава Фільц, – закінчила філософський факультет Львівського університету, добре володіла грою на фортепіано, викладала в Учительській жіночій семінарії та філії Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка в Яворові). Богдана Фільц, яка ще в дитячому віці втратила батьків унаслідок жорстоких сталінських репресій, й сама перебувала на засланні в Казахстані. Закладені змалку потяг до знань і любов до прекрасного спонукали Б. Фільц до праці й навчання, а виховання у видатних українських музикантів (Станіслава Людкевича, Василя Барвінського, Левка Ревуцького) сприяло творчому формуванню таланту мисткині.

Професійну музичну освіту здобула у Львівській спеціальній музичній десятирічці (сьогодні ім. С. Крушельницької) на історико-теоретичному (1956) і композиторському (1958) факультетах Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка та в аспірантурі у Києві (1962) при Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, де до 2015 року працювала на посадах молодшої, старшої і провідної наукової співробітниці.

У скарбниці українського музикознавства Богдана Фільц залишила понад 500 наукових праць: п’ять монографій, численні статті в збірках, книжках і фахових виданнях, понад 200 статей в енциклопедіях. Б. Фільц – авторка Програми «Музичне мистецтво 1 – 4 класи» та Програми для загальноосвітніх навчальних закладів «Музичне мистецтво» (5 – 8 класи) (2005), скерованих на національні музично-педагогічні традиції та сучасні тенденції розвитку музичної культури в Україні та за її межами, укладачка збірників педагогічного репертуару.

Композиторська спадщина мисткині (понад 500 творів) повниться творами різних музичних жанрів: симфонічного, інструментального, камерно-вокального та хорового. Вони широко виконуються в Україні та звучать на концертній естраді поза її межами – в Канаді, США, Південній Африці, Німеччині, Франції, Австрії, Великій Британії, Фінляндії, Данії, Бельгії, Нідерландах, Італії, Польщі, Чехії, Словаччині, Болгарії, Латвії, Литві, Естонії, Білорусі. Композиції Б. Фільц, переповнені сердечністю, любов’ю, патріотизмом, глибиною і щирістю, часто залучаються до концертних програм зрілих виконавців і до педагогічного репертуару обдарованої українській молоді.

Із вдячністю згадуємо незабутні миті творчого спілкування з мисткинею на численних авторських вечорах, її виступи в програмах Всеукраїнської науково-практичної конференції «Творчість Богдани Фільц в контексті української музичної культури та освіти», присвяченої 75-річчю від дня народження та з лекціями для студентів і викладачів інституту музичного мистецтва про творчість українських композиторів та шляхи розвитку української музики XX ст. З грифом Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка від 2007 року опубліковано 20 навчальних посібників (авторських збірок композиторки) і п’ять збірок педагогічного репертуару, апробація і презентація яких відбувалися щорічно у формі творчих вечорів і доволі часто за участі авторки музичних творів, яка з великим задоволенням гостювала у нашому місті й Дрогобицькому університеті.

Богдана Фільц залишиться у нашій пам’яті й серцях світлою, талановитою, оптимістичною, життєлюбною, високопрофесійною особистістю, авторкою чудової музики, яка звучатиме вічно.

Вшановуючи пам’ять видатної мисткині й науковиці, адміністрація та трудовий колектив Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, інституту музичного мистецтва висловлюють щирі співчуття з приводу важкої втрати.

Вічна і світла пам’ять.

Пам’ять чиста, світла й велична,

Хай сьогодні всіх нас єднає …

Хай палає свіча…

Хай палає…

Вам буде цікаво