Українська вишиванка єднає: співпраця Дрогобицького й Полтавського університетів

У Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка 23 квітня відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Мистецтво української вишивки – життєдайне джерело творчості», присвячена 110-ій річниці з дня народження майстрині народного мистецтва Олександри Виликодної.

З-поміж співорганізаторів цієї мистецької конференції виступив Дрогобицький педагогічний університет, зокрема кафедра технологічної та професійної освіти та навчально-наукова лабораторія «Мистецька Бойківщина».

У пленарному засіданні конференції емоційне привітання від Франкового вишу виголосив професор Леонід Оршанський, а  на секційних засіданнях взяли активну участь доцентка Галина Мельник (тема доповіді «Наступність навчання української вишивки майбутніх учителів технологій»), старша викладачка Галина Ліщинська-Кравець (тема доповіді «Особливості дистанційного навчання студентів технік художньої вишивки») та аспіранти Олександр Лузгінов (тема доповіді «Українська вишивка як арт-терапевтичний засіб у підготовці вчителя технологій») і Володимир Ясеницький (тема доповіді «Орнаментика геометричного різьблення деревини і традиційної вишивки: семантико-морфологічний аналіз»).

Під час вільних дискусій керівниця навчально-наукової лабораторії «Мистецька Бойківщина» Галина Ліщинська-Кравець розповіла про започатко­вані творчі мистецькі проєкти, участь в яких беруть студенти кафедри технологічної та професійної освіти, й окремо зупинилася на творчих досягненнях і проблемах, з якими стикаються поціновувачі народної вишивки. Крім того, у межах мистецької локації «Містечко майстрів» керівницею лабораторії була представлена нова колекція вишиванок, виготовлених студентами, які навчаються за освітньою програмою Середня освіта (Трудове навчання та технології, інформатика).

Напередодні конференції професор Леонід Оршанський прочитав гостьову лекцію на тему «Українська вишивка і сакральна дерев’яна архітектура як виразники національної ідентичності» для викладачів і студентів факультету технологій та дизайну Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, які цікавляться народним декоративно-ужитковим мистецтвом й етнодизайном. Особливу увагу професор зосередив на характеристиці перлини сакрального мистецтва Дрогобицького краю – церкві Святого Юра, яка в 2013 році на 37-й сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО була внесена до списку поміж шістнадцяти дерев’яних церков Карпатського регіону Польщі та України, а в грудні 2023 року – увійшла до Міжнародного переліку культурних цінностей, які перебувають під тимчасовим посиленим захистом.