Творчість поколінь: досвід, мудрість та нові горизонти

На початку квітня до навчально-наукової лабораторії «Мистецька Бойківщина» завітали підопічні Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Усі вони залюбки відвідують майстер-класи з рукоділля, лекції, екскурсії до музеїв та етнографічних світлиць, які організовують фахівці територіального центру у співпраці з майстрами народного мистецтва, адміністраціями музеїв, закладів освіти. Зустріч у навчально-науковій лабораторії розпочали з обговорення аспектів передачі майстерності та набуття мистецького досвіду від старшого покоління до молодшого і навпаки, а також торкнулися глибшого ознайомлення з різними видами декоративно-ужиткового мистецтва.

Завідувачка лабораторії «Мистецька Бойківщина» Галина Ліщинська-Кравець – старша викладачка кафедри технологічної та професійної освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, майстриня народної творчості, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України – поділилася деталями роботи лабораторії. Гості цікавилися освітнім процесом студентів, зокрема технологією вишивки, ткацтва, плетіння, різьблення деревини та ін. Особливу увагу присутніх привернула колекція зразків автентичного українського одягу, декоративно-ужиткових виробів, відтворених сорочок і рушників, а також макетів дерев’яної архітектури – автентичних церков, житлових будівель карпатських етносів.

Гості лабораторії ознайомилися зі стендами, що демонструють регіональні особливості традиційного народного одягу України, а також зацікавилися копією церкви Святого Юра в Дрогобичі, яка перебуває під захистом ЮНЕСКО. Окрему увагу присутніх привернув ткацький верстат, відтворений за зразком давнього. У невимушеній розмові відвідувачі оглянули рушники 60–70-х років минулого століття, а також сувій давнього домотканого полотна – добре знайомого більшості присутніх, проте нині майже не вживаного, оскільки є вичерпним ресурсом і переважно лише поповнює музейні колекції.

Гості лабораторії набули нових знань, дізнавшись, що стародавні зразки вишивки і народного вбрання слугують джерелом для копіювання й реплікування. Цей процес передбачає багаторівневе творче відтворення всіх технологічних і художніх особливостей традиційного народного одягу. Особливе захоплення викликали відтворені рухомі яворівські дерев’яні забавки – унікального виду народного мистецтва, що також входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Запрошені гості, зокрема люди поважного віку, щиро ділилися власним досвідом і творчими надбаннями. Так, пані Надія Іванчишин представила згорток своїх вишитих робіт – барвистих, різнопланових, створених із великим натхненням. Вона також розповіла про техніки вишивання, зокрема про прийоми роботи з багатьма кольорами ниток одночасно. Роботи пані Ганни Дмитруш стали темою для жвавого обговорення, яке продовжиться на наступних зустрічах.

Час зустрічі сплинув непомітно. Незважаючи на похмурий і прохолодний день, атмосфера у лабораторії була теплою, щирою та невимушеною. У цьому спілкуванні розкрилися глибокі знання, безцінний життєвий досвід старшого покоління та їхнє прагнення до творчої співпраці.

Галина ЛІЩИНСЬКА-КРАВЕЦЬ,

завідувачка навчально-наукової лабораторії «Мистецька Бойківщина», старша викладачка кафедри технологічної та професійної освіти

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors