Студентсько-викладацька конференція «Голодомор-геноцид 1932-1933 років: історія та політика пам’яті»

На кафедрі історії України та правознавства відбулася студентсько-викладацька конференція «Голодомор-геноцид 1932-1933 років: історія та політика пам’яті» з нагоди 90-х роковин Голодомору.

Організаторами заходу виступили: доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України та правознавства Василь Ільницький, кандидатки історичних наук, доцентки кафедри історії України та правознавства Руслана Попп та Оксана Медвідь.

У 1932-1933 роках радянський тоталітарний режим скоїв один із найжахливіших своїх злочинів – геноцид.

«Україна в передсмертних судорогах. Населення вимирає голодною смертю. Побудована на несправедливости, обмані, безбожництві та деправації людоїдна система державного капіталізму довела багатий недавно край до повної руїни. На вид таких злочинів німіє людська природа, кров стинається в жилах»,– ці слова митрополита Андрея Шептицького як ніколи актуальні зараз, у XXIст., коли той же ворог вкотре намагаєтьсяскорити українців як політичну націю. Він руйнує не тільки українські міста і села, але й українську історичну пам’ять та національну самосвідомість. На окупованих територіях рашисти знову, як і в роки СРСР, знищують пам’ятні знаки, меморіальні таблички, музейні експонати про страшні часи Голодомору.

Конференція розпочалася із вітального слова доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії України та правознавства Василя Ільницького.

Зі змістовними доповідями та презентаціями виступили студенти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та організатори заходу: Віталій Чаповський «Голодомор як метод колонізації України московією»; Микола Мельник «Демографічні втрати України у роки Голодомору-геноциду 1932-1933 років»; канд. іст. наук, доц. Оксана Медвідь «Реакція галичан на Голодомор 1932-1933 р.: за матеріалами газети «Діло»; Андрій Данч «Голодомор 1932-1933 рр. очима іноземної дипломатії»; Христина Марусаж «Гарет Джонс – перший, хто розповів світу про Голодомор 1932-1933 рр. в Радянській Україні»; Владислав Хрунь«Заперечення Голодомору: методи та наративи»; канд. іст. наук. доц. Руслана Попп «Голодомор 1932-1933 рр. в УСРР і українська діаспора»; Тетяна Пацак «Відображення Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. у літературі»; докт. іст. наук. проф. Василь Ільницький «Дослідження проблеми геноциду українців 1932-1933 рр. у сучасних наукових студіях»; Тетяна Топільницька «Голодомор 1932-1933рр. та російсько-українська війна»; канд. іст. наук, доц. Галина Гриценко «Усна історія про Голодомор на українсько-білоруському пограниччі»; канд. юрид. наук. доц. Наталія Кантор «Юридична кваліфікація Голодомору 1932‒1933 рр. в Україні як злочину проти людяності».

У рамках конференції студенти та викладачі намагалися розв’язати ряд дискусійних проблем, які стосуються Голодомору-геноциду. Особливо активно обговорювалося питання демографічних втрат українського населення у період 1932-1933 рр.

Підсумовуючи учасники круглого столу наголосили: «Наш обов’язок сьогодні – зберегти пам’ять про всіх, хто 90 років тому не дожив, не долюбив, ненародився… Ніхто не має права це забути. Нехай скорботаза всіма невинно убієнними живе в наших серцях та гуртує у спільній боротьбі за свободу та гідність українського народу».

Христина Марусаж,

студентка факультету історії, педагогіки та психології

Вам буде цікаво