4 – 8 листопада 2024 р.
Пряник зі сіллю. Торунсько-Дрогобицькі літературні зустрічі
Програма NAWA „Promocjajęzykapolskiego”, договір BJP/PJP/2023/1/00030/U
ДЕНЬ ТРЕТІЙ
Cереда, 6 листопада
День з теорією літератури
Третій день Тижня польської літератури, мови та культури в Дрогобичі в насичений лекціями з теорії літератури. Професорка Університету Міколая Коперника МаженнаЦизман-Ейд привернула увагу учасників заходу до творчості польської письменниці, нобелівської лауреатки Ольги Токарчук. Ілюструючи свою лекцію прикладами з польської та світової літератури, вона розповіла «як існує те, чого не існує», тобто про вплив літературних персонажів на наше сприйняття дійсності. Завідувачка кафедри теорії літератури та компаративістики Університету Міколая Коперника професорка Анна Скубачевська-Пневська проаналізувала романи Ольги Токарчук у руслі міфічного реалізму та вказала на певну спорідненість її творів з романами Оксани Забужко. Лекції викликали багато запитань у слухачів, відбулося їх жваве обговорення.
Після короткої перерви учасники заходу слухали лекцію завідувачки кафедри зарубіжної літератури та полоністики професорки Галини Сабат «Іван Франко і польська культура». Вона охарактеризувала багатокультурне середовище, в якому навчався Іван Франко, простежила еволюцію його особистості, шлях становлення як письменника, висвітлила внесок в розвиток і зміцнення українсько-польських літературних зв’язків, рецепцію сусідньої літератури в його спадщині, акцентувала на увазі вченого до творчості польських романтиків Адама Міцкевича та Юліуша Словацького, ставленні до модернізму, зокрема Станіслава Пшибишевського, Казімєжа Тетмайєра. Лекторка представила й проаналізувала перекладацький доробок Івана Франка, а також польськомовні твори, бібліографія яких складає понад 1000 позицій, продемонструвала окремі видання з власної бібліотеки.Цікавою була розповідь про співпрацюІвана Франка з польськими періодичними виданнями, про десятилітню роботу в польськомовній газеті «Кур’єр Львівський», про дружні стосунки письменника з Елізою Ожешко, Марією Конопніцькою, Яном Каспровичем. Оскільки захід відбувався в музеї-студії Івана Франка, як і весь Тиждень польської літератури, мови та культури в Дрогобичі, то професорка представила частину його експозиції. Після прослуханої лекції присутні охоче ділилися своїми враженнями про Івана Франка, який торував шлях до зближення польського і українського народів. Найактивнішим учасникам дискусії професорка подарувала упорядковані нею видання Франкових творів та збірники статей, присвячені письменнику.
На завершення третього дня Тижня польської літератури, мови та культури в Дрогобичі учасники заходу розрізали символічний пряник співпраці Дрогобича з Торунем, яким усіх щиро пригостила Галина Сабат. З усіма матеріалами першого дня заходу можна ознайомитись на сторінці проекту «Пряник зі сіллю. Торунсько-Дрогобицькі літературні зустрічі» за покликанням.