Щоденник Тижня польської літератури, мови та культури. День четвертий

4 – 8 листопада 2024 р.

Пряник зі сіллю. Торунсько-Дрогобицькі літературні зустрічі

Програма NAWAPromocjajęzykapolskiego”, договір BJP/PJP/2023/1/00030/U

ДЕНЬ ЧЕТВЕРТИЙ

Четвер, 7 листопада

День з польським театром

Четвертий день Тижня польської літератури, мови та культури в Дрогобичі був присвячений польському театрові. Уже відома учасникам заходу Юзефа Зайонц-Ямруз виступила в трьох амплуа: акторки, режисерки та професорки Академії театрального мистецтва в Кракові. День розпочався майстер-класом театрального мистецтва з акторкою Зютою Зайонцувною (ZiutаZającównа), яка продемонструвала учасникам заходу вправи для зняття зайвої напруги в тілі, прийоми контролю страху на сцені, поділилася власним досвідом долання тремору. Після перерви Юзефа Зайонц-Ямруз уже як професорка прочитала лекцію на тему «Голосова інтерпретація віршів і прози», у якій представила фрагменти оригінальних вистав. В асинхронному режимі учасники проєкту ознайомилися з режисерськими роботами Зюти Зайонцувни, зокрема з її театральною інтерпретацією творів польської письменниці Дебори Фоґель. На «Діалог режисера з письменником» вона запросила сучасну польську письменницю Дороту Корвін-Пйотровську, творчиню нового авторського жанру міні  драматок, представила її окремі роботи в своїй інтерпретації та розповіла як виглядає їх співпраця. На завершення зустрічі Зюта Зайонцувна здійснила учасникам Тижня польської літератури, мови та культури в Дрогобичі онлайн-екскурсію Краківським театром, у якому працює.

Наступна екскурсія відбулася вже в Дрогобичі. У літературно-краєзнавчу мандрівку місцями Бруно Шульца учасників Тижня польської літератури, мови та культури повела доцентка  кафедри зарубіжної літератури та полоністики Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Віра Меньок. У кімнаті-музеї Бруно Шульца, відвідувачі побачили унікальні видання «Цинамонових крамниць» Бруно Шульца, репродукції його графік, праці, присвячені його творчості. Учасники заходу з цікавістю розглядали експозицію кімнати-музею, де кожна деталь нагадує проту «геніальну епоху», у яку жив і творив Бруно Шульц, чи пов’язана з інтерпретацією його творчості. Віра Меньок розповіла про Шульца-вчителя, про його колег та учнів, особисте життя, про українських дослідників і перекладачів його творчості. Опісля Віра Меньок повела учасників заходу дрогобицькими вулицями, зупинялася біля міських кам’яниць, де любив бувати або був змушений бувати митець, розповідала про цікаві факти про них. Мандрівка закінчилася на місці, де обірвалося життя Бруно Шульца. Віра Меньок розповіла про історію його загибелі, проводячи паралель долі Шульца і його народу з сучасним подіями в історії українського народу.

Після цієї екскурсії її учасники розійшлися з глибоким переконанням, що місто Дрогобич – це давнє й відоме багатокультурне місто, «особлива провінція», «вибрана земля», «єдине на світі місто». З усіма матеріалами четвертого дня заходу можна ознайомитись на сторінці проекту «Пряник з сіллю. Торунсько-Дрогобицькі літературні зустрічі» за покликанням.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors