У Дрогобичі 15–16 червня відбудеться літературно-мистецький проєкт «Вірші в укриттях / укриття у віршах». Вірші українських та польських поетів читатимуть учні Дрогобицького ліцею № 3 та українські й польські літературознавці; пройде дискусія про рятівну силу поезії; на авторський вечір запросить поетично-музичне угруповання Дроhema; львівський поет та музикант Григорій Семенчук запрезентує поетично-музичний концерт, в якому звучатимуть автентичні голоси українських поетів минулого століття.
«Вірші в укриттях / укриття у віршах» – це цикл подій у межах культурної програми польського головування у Раді Європейського Союзу, реалізованих Полоністичним науково-інформаційним центром Дрогобицького університету у співпраці з Інститутом Адама Міцкевича (Польща), Польським ПЕН-Клубом, Польським Інститутом у Києві, Генеральним Консульством РП у Львові та Робітнею Антропології Слова (Люблін).
Програма проєкту є цікавою й насиченою. Учасниками подій будуть: професор з Університету Комісії Національної Освіти у Кракові Павел Прухняк; поетка, есеїстка, літературознавиця з Познанського університету ім. Адама Міцкевича Катажина Кучинська-Кошани; есеїст, Генеральний Консул РП у Львові, президент Польського ПЕН-Клубу Марек Радзівон; есеїст, літературознавець, перекладач, германіст з Українського католицького університету у Львові Юрко Прохасько; поет, перекладач, літературний критик з Українського католицького університету у Львові Остап Сливинський; есеїст, літературознавець з Українського католицького університету у Львові Данило Ільницький; поет, музикант, перекладач Григорій Семенчук; джазовий музикант з Дрогобицького музичного коледжу Ярослав Проців; керівниця Полоністичного науково-інформаційного центру й викладачка Дрогобицького університету, директорка ШульцФесту – Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі Віра Меньок.
Поціновувачів поетичних рядків учасники проєкту запросять до участі у розмові про рятівну силу поезії та терапевтичний вимір віршів, про читання віршів в Україні, що бореться, які звучать у бомбосховищах й пишуться на лінії фронту, а також про поезію як точно вжите слово, яке звучить із силою заклинання, триває, стає опертям, дає прихисток. Учасниками цієї події будуть: Данило Ільницький, Катажина Кучинська-Кошани, Віра Меньок, Григорій Семенчук, Остап Сливинський, модерування: Юрко Прохасько, Павел Прухняк.
Поетичний вечір угруповання Дроhema звучатиме голосами дрогобицьких поеток та поетів Вікторії Бурої, Ольги Губицької-Рахманіної, Анни-Любов Мафтій, Олега Медведицького, Романа Миронова, Зоряни Шульгіної, Євгенії Турчак-Балушко, Таїсії Зварич-Патин, модерування: Світлана Лещенко. Читання віршів супроводжуватиметься імпровізованою гітарною музикою у виконанні учасників угруповання, під час зустрічі також презентуватиметься книжкове видання поезій Дроhemy.
Григорій Семенчук, український поет, музикант та перекладач, запросить на авторський поетично-музичний перформанс, в якому наживо міксуватиме електронну музику й записи голосів українських поетів, що походять з архівів Львівського Радіо – зокрема Богдана Ігоря Антонича, Павла Тичини, Євгена Плужника та Миколи Вінграновського, які читають свої вірші. Перформанс створено в межах співпраці Григорія Семенчука з Львівським Радіо.
Учні Дрогобицького ліцею № 3 ім. В’ячеслава Чорновола читатимуть у шкільному укритті українською та польською мовами, в оригіналах та перекладах – вірші Тараса Шевченка, Юліуша Словацького, Казімєжа Вєжинського, Павла Тичини, Миколи Хвильового, Чеслава Мілоша, Ліни Костенко, Василя Стуса, Володимира Вакуленка, Максима Кривцова, Зоряни Шульгіної, Сергія Жадана. Віршам закатованого росіянами поета Володимира Вакуленка та загиблого на фронті Максима Кривцова передуватимуть короткі передмови учнів; вірш Зоряни Шульгіної, учительки ліцею № 3, присвячений ученицям-біженкам, прочитають героїні вірша.
Зі супроводом джазових імпровізацій (Ярослав Проців: піаніно, Марек Радзівон: саксофон) відбудеться перформативне читання віршів українських та польських поетів Вікторії Амеліної, Богдана Ігоря Антонича, Збіґнєва Герберта, Любові Якимчук, Катажини Кучинської-Кошани, Ришарда Криніцького, Остапа Сливинського, Казімєжа Вєжинського, Адама Заґаєвського, Сергія Жадана. Читатимуть: Данило Ільницький, Катажина Кучинська-Кошани, Юрко Прохасько, Марек Радзівон, Павел Прухняк, Віра Меньок.
Павел Прухняк, натхненник проєкту «Вірші в укриттях / укриття у віршах», так пише у прологові: «Слова, точно вжиті, мають силу заклинання. Можуть захистити. Стають опертям. Залишаються з нами. Приходять нам на допомогу (…) Слово, точно вжите, може стати молитвою. Словом, точно вжитим, є слово поезії. Саме молитви й вірші приходять до нас як захист. Вони немов укриття. І вони з нами в укриттях. У годину жахіть тримаємося за них, як за останню соломинку порятунку» (переклад Віри Меньок).





