«Роль постаті в боротьбі за Українську державність: регіональний та національний вимір»

На кафедрі історії України та правознавства у рамках «Фестивалю Науки 2024» 15 травня відбулася студентсько-викладацька науково-практична конференція «Роль постаті в боротьбі за Українську державність: регіональний та національний вимір».

Організаторами заходу виступили: доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України та правознавства Василь Ільницький, кандидатки історичних наук, доцентки кафедри історії України та правознавства Руслана Попп та Оксана Медвідь, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін Галина Гриценко.

Історично становлення української державності відбувалося протягом багатьох століть. За цей час не одному поколінню українців довелося ціною власного життя здобувати право прийдешніх поколінь на вільне майбутнє. Незважаючи на випробування та труднощі, всі причетні до цієї священної справи постаті крок за кроком відстоювали ідею української самобутності та незалежності. Нашим сьогоднішнім обов’язком є збереження та пронесення крізь роки пам’яті про борців за українську державність, чиї дії, рішучість та принциповість відіграли невід’ємну роль у становленні нації.

Конференція розпочалася із вітального слова доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії України та правознавства Василя Ільницького.

Зі змістовними доповідями та презентаціями виступили студенти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та організатори заходу: Андріана Вишатицька, Христина Кіндратів «Микола Міхновський – ідеолог самостійництва»; Вікторія Вайдич «Остап Нижанківський – активний творець держави на західноукраїнських землях»; Андрій Веклюк «Політична діяльність Антіна Кравса»; Анастасія Максимів «Платонід Філяс – церковний та громадсько-політичний діяч Галичини»; Анастасія Поліщук «Мілена Рудницька: жінка, яка боролася проти системи»; канд. іст. наук, доц. Галина Гриценко «Суспільно-політичні погляди митрополита А. Шептицького про розбудову української державності»; канд. іст. наук, доц. Оксана Медвідь «Організаційна діяльність Дмитра Палієва в роки Другої світової війни»; Мар’ян Новошицький «Омельян Коваль – життям і серцем з Україною»; докт. іст. наук. проф. Василь Ільницький «Василь Регей (Кіт): «історія народу пишеться долями людей»»; Тетяна Носилевська «Іван Світличний духовний лідер та ідеолог національно-демократичного руху 60-70-х років в Україні»; Андрій Данч «Оксана Мешко – видатний борець за права людини та права української нації»; канд. іст. наук, доц. Руслана Попп «Антирадянська діяльність Зіновія Красівського у 1964 – 1988 рр»; Анна Страшівська «Григорій Прокопович – дисидент, учасник Українського національного фронту»; Єлизавета Нестеренко «Іван Дзюба – активний учасник руху за незалежність України»; Тетяна Драчевич «Участь Юрія-Богдана Романовича Шухевича в Українському правозахисному русі»; Христина Марусаж «Левко Лукʼяненко: політв’язень і «батько незалежності»; Роксолана Алтуніна «В’ячеслав Чорновіл – людина, яка пробудила Україну»; Владислав Хрунь «Степан Хмара – вартовий української державності»; Анжеліка Пенгрин «Василь Стус – символ незалежності України»; Володимир Прокопишак «Ліна Костенко: «Бо хто за що, а ми за незалежність»»; Марія Буряник, Оксана Косолович «Олег Ушневич – герой Небесної Сотні»; Сніжана Кузян, Христина Думяк, Діана Романович «Роман Ратушний – боротьба за Україну до останнього подиху».

У межах конференції студенти та викладачі намагалися розв’язати низку важливих питань українського державотворення та ролі в ньому окремих постатей. Підсумки кожної доповіді супроводжувалися жвавим обговоренням впливу Героїв ХХ та ХХІ ст. на формування національної ідентичності народу. Окрім цього, доповідачі ґрунтовно висвітлили  регіональний та національний вимір боротьби за українську державність.

Проведена конференція дала можливість зануритися у процес творення суверенної України, дозволила відкрити нові горизонти розуміння минулого та сучасного, знайти відповіді на питання, які стосуються кожного з нас.

Тому бережімо нашу історичну пам’ять, пам’ятаймо, цінуймо та згадуймо кожного, завдяки кому ми зараз маємо можливість жити під українським небом!

Христина Марусаж,

студентка факультету історії, педагогіки та психології

Вам буде цікаво