Практика у «Зевенбергені» дає неоціненний досвід для професійного зростання соціального педагога

Мене звати Сеньків Ірина,  я студентка 3 курсу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка спеціальності «Соціальна робота». Трішки більше місяця тому я повернулася зі стажування, що проходило у Бельгії, в одному з найкращих, на мій погляд, реабілітаційних центрів цієї країни DVC ZEVENBERGEN.

Цей неймовірний досвід, глибину моїх вражень та емоції, які я відчула під час стажування у DVC ZEVENBERGEN, важко передати словами.

Що таке «Зевенберген»? – запитаєте ви. Це –   обслуговування і підтримки дітей та дорослих з інтелектуальною недостатністю та з особливою увагою до найбільш уразливих клієнтів з додатковими руховими, сенсорними або поведінковими та емоційними розладами. Цей центр добре облаштований для комфортного перебування клієнтів, він має дуже велику територію з басейном, фермою та окремими будиночками, де клієнти й проживають.

Хочеться підкреслити в першу чергу теплий прийом бельгійських колег, який зігрів наше серце з перших хвилин прибуття на стажування. Бельгія – не тільки красива та затишна країна, але й багата дуже привітними та щирими людьми. Нас дуже гарно зустріли, щоб з перших митей ми відчували себе як вдома.

Якщо говорити про стажування у самому центрі, то дійсно було дуже цікаво та захоплююче працювати там зі справжніми професіоналами, які охоче ділилися з нами своїм досвідом.

Що вразило найбільше – методики, які працівники використовують в роботі з клієнтами цього центру.

Наприклад, проведення різного роду терапій: зоотерапія, музикотерапія, арготерапія, казкотерапія, танці, плавання та безліч інших, що допомагають підтримати життєдіяльність людей з особливими потребами.

У центрі є велика ферма з різними тваринами, такими як коні, зайці, кози, вівці, морські свинки, гуси, кури та голуби. Люди, які проживають там, можуть проводити час на фермі, займаючись верховою їздою або доглядаючи за тваринами та їх житлом, а також виходячи з козами на прогулянки по території цього центру. Всі ці активності входять у програму зоотерапії.

При згадці про музикотерапію виринають яскраві та теплі враження, адже там ми познайомилися зі Стівеном, який проводив заняття для людей з особливими потребами, граючи на гітарі та піаніно. Дехто із них навіть підспівував і танцював, а дехто також грав на улюблених музичних інструментах. Нас, до речі, не оминула музична терапія. Ми, попри роботу з клієнтами, мали змогу заспівати нашу українську пісню: «Ой у лузі червона калина». Музикант Стівен знайшов акорди цієї пісні та заграв на піаніно. Клієнтам було цікаво спостерігати за нами вони навіть пробували підспівувати мелодію.

Театротерапія була не менш цікавою. Працівники цього центру поставили казки, де були задіяні фізіологічні можливості людського організму: відчуття, що викликалися дотиком, тиском, вібрацією, дією фактури, розрізнення запахів, відтворення різних звуків. Захоплююче було спостерігати за реакцією та враженнями жителів «Зевенбергену».

Варто зазначити, що у «Зевенбергені» проводиться багато різноманітних активностей разом з клієнтами, включаючи катання на велосипедах. Особливо вражаючим є те, що всі учасники, у тому числі й люди на інвалідних візках, можуть кататися на спеціально адаптованих велосипедах. Це відкриває широкі можливості для всіх, незалежно від потреб та можливостей.

Важко передати усю різноманітність методик, які використовують працівники цього центру у роботі зі своїми клієнтами. У «Зевенбергені» головним є відчуття важливості для кожної особи, і всі працівники тут мають індивідуальний підхід до кожного мешканця. Вони не лише активно сприяють їхньому розвитку, уникаючи будь-яких відчужених ситуацій через їхню унікальність, а й надають їм повну підтримку та заспокоєння, що має велике значення для їхнього емоційного стану.

Цей місяць, як маленьке життя, в яке ми поринули перебуваючи на стажуванні. Попри стажування у «Зевенбергені», ми мали змогу подорожувати та побачити красиві міста Бельгії, такі як Лір, Брюгге та неймовірну столицю – Брюссель.

Ця подорож дала мені неймовірний заряд мотивації та енергії. У центрі «Зевенберген» я побачила, наскільки важливою є унікальність кожної людини з особливими потребами. Кожна людина має право на розвиток, якісно проведений час, а також емоційну та фізичну підтримку.

Я вдячна за можливість побувати в цьому центрі, оскільки ця подорож наповнила мене приємними спогадами і надала цінний досвід для моєї майбутньої кар’єри. Особлива вдячність працівникам «Зевенбергену» за опіку, теплий прийом і обмін досвідом, а також Неприбутковій організації «Орадеа» – за підтримку та можливість реалізувати цю мобільність. Велика подяка моєму університетові та всім, хто допоміг мені отримати цю можливість стажування, яка є надзвичайно важливою для мого професійного зростання.

Вам буде цікаво