Подбаймо про безпеку

Завершується перший семестр 2021 – 2022 н. р. Нас очікують Новорічні та Різдвяні свята і зимові канікули. Зима – не тільки чудова пора для розваг, але і час, коли збільшується ризик отримати травму.

Значну небезпеку становлять слизькі тротуари та дорога, адже саме у зимовий період суттєво збільшується кількість осіб, які звертаються у медичний заклад через травми, що отримують на слизькій дорозі. Тому слід бути обережним, обувати взуття з підошвою із мікропористого чи іншого м¢якого матеріалу та без високих підборів. Щоб не наражати себе на небезпеку, потрібно йти тротуаром не поспішаючи, не бігти, щоб не послизнутися і не впасти. На зупинках громадського транспорту слід уникати штовханини – це може спричинити травмування під час падіння. Особливо будьте пильними під час переходу проїзної частини дороги, переходьте її лише у тому випадку, коли ви впевнені, що поблизу немає транспортних засобів.

За несприятливих погодних умов особливо пильними слід бути водіям транспортних засобів, адже на слизькій дорозі автомобіль може стати некерованим і травмувати пішохода навіть на тротуарі чи пішохідному переході. Як правило, дорожньо-транспортні пригоди за таких погодних умов дуже часто приводять до летальних наслідків. І, як свідчить статистика, з початку року на дорогах Львівщини сталося 15394 ДТП, внаслідок яких загинуло 326 осіб.

За низьких температур ймовірні випадки обмороження, яке, як правило, виникає за температури повітря нижче -10°, -20° С. За умови довготривалого перебування на повітрі, особливо за умов високої вологості та сильного вітру, уражена ділянка шкіри блідне, після відігрівання червоніє, в деяких випадках – має темно-червоний відтінок, набрякає. Омертвіння шкіри не виникає. Через декілька днів після обмороження може розпочатися незначне облуплювання шкіри. Повне одужання настає на 5 – 7 день після обмороження. Перші ознаки такого обмороження: відчуття печіння, поколювання з подальшим онімінням ураженої ділянки тіла. Потім виникають свербіж шкіри та незначний або сильний біль.

Під час надання першої допомоги необхідно припинити дію холоду, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах з метою запобігання розвитку інфекційних ускладнень. Насамперед слід помістити постраждалого в тепле приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу. За умови обмороження І ступеня, охолоджені ділянки тіла треба зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням вовняною тканиною, подихами, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

Щоб уникнути переохолодження потрібно: закривати ділянки тіла, які найбільш схильні до відмороження, – пальці рук, вуха і ніс; вживати більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму (якщо немає гарячої, побільше пити простої води); уникати вживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн; якщо застудилися, негайно знайти затишне місце, де можна зігрітися; якщо одяг промок на холоді, швидше переодягнутися в сухий.

З настанням морозів водойми та річки покриються льодом, а коли він ще не дуже міцний, то існує велика загроза, що він може проламатися. На льоду слід бути пильними всім, а особливо це стосується студентів, які є мешканцями гірських районів. Адже дуже часто, щоб скоротити шлях, вони переходять різні водні перешкоди, лід на яких ще не дуже міцний. У такій ситуації до біди один крок. Тож слід пам’ятати, що на водоймах безпечним вважається лід товщиною 10 – 12 см. Його міцність пропонується перевіряти рибацькою пішнею. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то вихід на такий лід заборонено. Не дозволяється перевіряти міцність льоду ударами ніг.

Під час пересування льодом треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні й підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в лід кущі, трава та ін.). Не дозволяється виходити на лід у нічний час. Під час групового переходу льодом необхідно рухатися на відстані 5 – 6 метрів одне від одного і уважно стежити за тим, хто йде попереду.

Зі зниженням температури збільшується ймовірність виникнення пожеж, адже розпочнеться інтенсивне використання всіх можливих електронагрівальних приладів. Тож основними причинами пожеж залишаються порушення правил експлуатації електрообігрівальних приладів та пічного опалення, перевантаження внутрішньої електромережі, необережне поводження з вогнем. Як свідчить статистика, від початку року на Львівщині виникло 3754 пожеж, у результаті яких загинуло79 осіб.

Майже кожній пожежі можна запобігти! Для цього слід обов’язково обговорити в сім’ї не тільки заходи щодо запобігання пожежі, а й порядок дій у разі її виникнення: спосіб виклику пожежної допомоги, гасіння пожежі в початковій стадії, безпечні маршрути виходу з приміщення.

У разі виявлення пожежі:

 • негайно повідомте службу порятунку за телефоном “101”, вкажіть адресу, кількість поверхів, місце виникнення пожежі, наявність людей, своє прізвище, у разі необхідності вжийте заходів для евакуації людей, рятування матеріальних цінностей;
 • якщо змога, розпочніть гасіння пожежі наявними підручними та первинними засобами пожежогасіння, організуйте зустріч пожежних підрозділів.

Пам’ятайте, що на попередження пожежі потрібно значно менше часу та коштів, ніж на її гасіння. Лише суворе дотримання правил пожежної безпеки допоможе вам уникнути лиха. Будьте обережними! Бережіть своє життя та майно від вогню!

Щорічно у Новорічні та Різдвяні свята ми використовуємо різноманітні салюти, ракети, феєрверки, петарди не замислюючись про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Палаючі ракети залітають на балкони квартир, на дахи будівель, іноді розбивають вікна в будинках та спричиняють пожежу. Щорічно святкова піротехніка забирає декілька людських життів, рахунок тяжкопоранених йде на сотні, а травмованих – на тисячі.

Щоб свято для вас не скінчилося трагічно, під час придбання піротехнічних виробів пам’ятайте

 • купувати їх необхідно тільки у спеціалізованих магазинах, які мають дозвіл від органів держпожнагляду на їх реалізацію;
 • всі вироби повинні мати сертифікат відповідності та інструкцію правил їх використання українською мовою;
 • вибираючи піротехніку, необхідно звернути увагу на її зовнішній вигляд;
 • забороняється використовувати вироби з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу;
 • зберігати піротехнічні вироби слід в недоступних для дітей місцях, подалі від нагрівальних приладів та відкритого вогню;
 • відстань від місця феєрверку до поруч розташованих будівель, споруд, а також автомобілів повинна бути не менше ніж 50 метрів;
 • запускати піротехніку з балконів будинків;
 • небезпечно влаштовувати феєрверк, перебуваючи у нетверезому стані та водночас палити.

Пам’ятайте, що тільки дотримання вищевказаних правил буде запорукою вашої безпеки та тих, хто знаходиться поруч.

Пересуваючись вулицями міста в період танення льоду, проходячи повз будинки чи біля високих дерев, спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Нестійкі погодні умови – відлига вдень і заморозки вночі, значне нагромадження снігового покриву – сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків із похилим дахом), виступаючих архітектурних частинах будинків та великих деревах. Якзщо можливо, то необхідно триматися на відстані 3 – 5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху. У жодному разі не заходьте за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев.

Навіть без бурульок падіння великих мас снігу з висоти може привести до сильного удару по голові і навіть до струсу мозку.

Готуючись до зими, варто подбати не тільки про зимовий гардероб, але і про своє здоров’я.

Пандемія коронавірусного захворювання (COVID-19) сильно вплинула на наше життя. Щоб уберегти себе та своїх близьких, необхідно чітко дотримуватися відповідних рекомендацій, не займатися самолікуванням і одразу звертатися до сімейного лікаря, якщо відчули симптоми захворювання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), головне в профілактиці зараження коронавірусом – гігієна. Щоб максимально знизити ймовірність інфікування, необхідно:

 • не відвідувати регіони, де найбільш часто зустрічається коронавірусна інфекція;
 • носити засоби індивідуального захисту (маски);
 • регулярно і ретельно мити руки;
 • обмежити контакти на близькій відстані;
 • більше гуляти на свіжому повітрі в парках, скверах, далеко від людей;
 • зміцнювати місцевий імунітет (дотримуватися температурного режиму в приміщенні – 18 – 20 градусів, підтримувати необхідну вологість – від 40 до 60%);
 • частіше провітрювати житлове приміщення;
 • зволожувати слизові оболонки верхніх дихальних шляхів сольовими розчинами.

Якщо ж вірус подолав захисні бар’єри, необхідно пам’ятати, що основними симптомами коронавірусу є підвищення температури тіла і сухий кашель. Це те, на що варто звернути увагу. У деяких випадках виникають біль в горлі, головний біль та діарея. Однак все частіше лікарі говорять про нові симптоми: втрату смаку та нюху. ВООЗ радить залишатися вдома до повного одужання навіть із легкими симптомами захворювання, як-от: головний біль і легкий нежить. 80% випадків Covid-19 протікають у легкій формі, тому дуже важливо уникати контакту з іншими.

Діагноз “коронавірусна інфекція” може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики: виділення вірусу з допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА, виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу, визначення титрів специфічних антитіл.

Бережіть себе і тих, хто поруч – на робочому місці, і в побуті.

Не буває Новорічних та Різдвяних свят без святкових застіль. Дуже часто вони є основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій. Для їх профілактики необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні. Окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти, добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і рибу. Необхідно використовувати безпечну воду, яку не варто пити з неперевірених джерел. Потрібно вживати бутильовану воду, або охолоджену кип’ячену. Людям із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту необхідно регулярно відвідувати лікаря.

Турбуйтеся про своє здоров’я змолоду! Займайтесь спортом, правильно харчуйтесь, уникайте стресів та депресій, більше часу проводьте на свіжому повітрі.

Нехай зима принесе багато приємних сюрпризів, а вашим кредом хай стане дотримання правил безпеки!

Служба охорони праці

Вам буде цікаво