Науковці-історики університету розповіли про видатного вченого епохи Відродження Юрія Дрогобича

Учора, 5 лютого, в Дрогобичі  вшанували пам’ять видатного земляка Юрія Котермака, відзначивши 530-ту річницю з дня його смерті.

Біля памʼятника вченому, який прислужився розвиткові науки і культури у добу  Відродження, відбулося віче. А  у читальній залі бібліотеки імені В. Чорновола – лекція на тему «Постать Юрія Дрогобича (Котермака) у світлі сучасного наукового дискурсу», у рамках якої  професоркафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін Дрогобицького педагогічного університету Леонід Тимошенко та аспірант цієї кафедри  Назарій Юрчишин розповіли про постать і спадщину славного земляка .

Юрій Котермак, який взяв собі псевдонім в честь рідного міста «Дрогобич», народився близько 1450 року.  Ймовірно, батько Юрія працював на дрогобицькій солеварні, яка сьогодні є найстарішим діючим підприємством України.

Таке припущення висловив Назарій Юрчишин, розповівши, що всесвітньовідомий вчений був людиною широкого кругозору і різноманітних зацікавлень: філософом, лікарем, математиком, астрологом, поетом, ренесансним гуманістом.

У 1483 році в Римі буда надрукована праця Юрія Дрогобича з астрономії, яка є однією з перших в світі друкованих книг автора-словянина. У цій книзі вперше в історії книгодрукування згадуються міста Львів і Дрогобич. Упродовж 1487-14993 років вчений займався медичною практикою –  мав титул королівського лікаря. Юрій Дрогобич неодноразово обирався ректором найстарішого в Європі Болонського університету, а його лекції в Кракові слухав молодий Микола Коперник.

Поруч з Іваном Франком Юрій Дрогобич – така ж потужна, яскрава особистість, виходець з нашого Дрогобича, хоча фактів з його біографії збереглося небагато, – зазначив доктор історичних наук, професор Леонід Тимошенко. – Друга половина XV століття, коли жив Юрій Дрогобич – це кінець середньовіччя і початок абсолютно нової ери.  Такі вчені як він були предтечею, передвісниками нових перетворень, нової епохи.