Музей артефактів: від античних пам’яток й середньовічних раритетів до джерел доби Івана Франка та Бруно Шульца

Історію пошуку і вивчення унікальних експонатів науково-дослідної лабораторії археології та краєзнавства університету презентував її багаторічний керівник – доктор історичних наук, професор кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін Леонід Тимошенко.

На презентацію музею артефактів, який віднедавна знаходиться на факультеті історії, педагогіки та психології, були запрошені колишні студенти, а сьогодні – науковці університету, представники місцевої влади, журналісти, музейники Дрогобицького регіону.

Привітали Леоніда Володимировича з відкриттям оновленої експозиції лабораторії декан факультету історії, педагогіки та психології кандидат педагогічних наук, доцент Орест Гук, директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, начальник управління культури та розвитку туризму Дрогобицької міської ради Володимир Ханас.

Присутнім цікаво було дізнатися, як народилася ідея створити науково-дослідну лабораторію, про активний період археологічних розкопок, що велися студентами та викладачами факультету у 1997 – 2017 роках в Дрогобичі та на навколишніх територіях, також – в українському Криму. Загалом у той період було проведено близько двох десятків археологічних експедицій, результати яких було описано у звітах, науково досліджено, частково опубліковано у монографіях, навчальних посібниках, краєзнавчій літературі.

– Головне завдання лабораторії – підготовка експедицій, їх проведення і забезпечення двох стадій: розкопок й наукових досліджень. Сьогодні мої студенти-першокурсники, які почала вивчати курс археології, на практичних заняттях опрацьовують звіти проведених експедицій і будуть готувати по цьому реферати, – розповів Леонід Тимошенко.

У лабораторії зберігаються матеріали дрогобицьких краєзнавчих конференцій, з ними також можна працювати – студенти використовують й цю можливість. Є також велика допоміжна бібліотека з різних історичних дисциплін, але в першу чергу з історичного краєзнавства.

Прикметно, що впродовж років діяльності, лабораторія стала своєрідною кузнею кадрів, важливим етапом підготовки  фахівців, які, отримавши тут практичні навики, вступали до аспірантури, де продовжували наукові дослідження. Так, колишніми працівниками лабораторії є: доктор історичних наук, професор кафедри історії України ДДПУ Юрій Стецик; кандидат історичних наук, доцент, проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації  університету Володимир Галик,  кандидат історичних наук, доцент, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, співробітниця музею «Дрогобиччина» Леся Хомич.

– Ми отримали тут унікальний досвід, – поділився спогадами Богдан Лазорак, – Експедиції запалювали нас, молодих, до організаційного змагання, а з вересня робота в лабораторії полягала у підготовці до написання дисертацій. Контакти, які тут здобувалися в період осінніх і весняних наукових конференцій, в тому числі й міжнародних, досі не мають аналогів.

Я переконаний: якщо взяти за  фаховістю і кількістю учнів професора Леоніда Тимошенка, то це – одна з найвідоміших історичних шкіл в сучасній українській науці.