Історична мандрівка корпусом факультету історії, педагогіки та психології університету

Наукову мандрівку-презентацію корпусом факультету історії, психології та педагогіки презентував кандидат історичних наук, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак.

Доповідач докладно розповів про історію виникнення ідеї побудови такої величної споруди в тогочасному повітовому містечку як Дрогобич, а потім продемонстрував зібрані фотоматеріали, починаючи від 20-х років ХХ сторіччя і аж до сьогоднішніх днів. Несподіванкою для студентів стало повідомлення, що приміщення, в якому, власне, і відбувалася презентація, раніше слугувало будинком для сиріт, що тут проживали, а в підвальному приміщенні розташовувався навіть басейн. До сьогодні на горищі будинку знаходиться величезний кований металевий бак для опалення всього приміщення.

Ініціатором побудови будинку навесні 1911 року був відомий нафтовий магнат, політик та голова єврейського кагалу Дрогобича Еліаш Файєрштайн.

До кінця червня 1911 року проєкт залишався лише на папері. Згодом справу будівництва сиротинця почав реалізовувати син Еліаша Якуб Файєрштайн (1866-1927), який посівши місце батька в єврейському кагалі. Будівництво будинку сиріт мало позитивне культурно-релігійне значення для міста, позаяк величезна кількість безпритульних єврейських дітей з усього повіту отримали унікальну можливість повноцінного виховання, яке включало: проживання і навчання в одному закладі.

Як правило, це були діти бідних євреїв, які померли від важкої праці у нафтовому бізнесі «Галицької каліфорнії», значна частина дітей походила з єврейської дільниці Дрогобича, яка здавна називалася «Лан». Також в будинок першочергове право вступу мали діти єврейських родин, які постраждали в часі «кривавих виборів 1911 р.». В цілому, програма набору в сиротинець передбачала виховання єврейських дітей з усього повіту.

Місце для будівництва будинку для сиріт було виділено на пустирі по вул. Собєського, який належав єврейській національній громаді Дрогобича. Зважаючи на те, що початку будівництва перешкоджали політичні війни та фінансові негаразди, будівельні роботи розпочалися лише на початку травня 1912 року і тривали до початку серпня 1913 року. Загальний бюджет проєкту склав майже 500 000 корон. 18 січня 1914 р. відбулася урочиста посвята єврейського сиротинця.

Також Богдан Лазорак коротко зупинився і на подальшій долі будівлі, адже тут в різні роки розміщувалися військовий шпиталь, знову сиротинець і навчальний заклад, служба НКВД з камерами для допитів у підвальному приміщенні, потім повернуто первинне призначення – будинок для сиріт, батьки яких померли або загинули в Другу світову війну. І лише з 1991 року приміщення в занедбаному стані передали Дрогобицькому педагогічному інституту.

Після завершення віртуальної мандрівки студенти мали можливість оглянути книжки з бібліотеки, яка колись тут знаходилася.