Формування національної пам’яті про Чорнобильську катастрофу

У межах Фестивалю науки, на факультеті історії, педагогіки та психології напередодні 38-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС, було проведено студентсько-викладацьку науково-практичну конференцію «Чорнобильська трагедія: уроки для сучасності та меморалізація».

Захід організовано 24 квітня кафедрами  історії України та правознавства і всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін. Робота науково-практичної конференції розпочалася із вітальних слів  проректора з науково-педагогічної роботи та інформатизації Володимира Галика і модераторки заходу, доцентки кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін Світлани Білої.

Співорганізатором та активним учасником конференції став Дрогобицький науковий ліцей імені Богдана Лепкого. Під керівництвом кандидатки історичних наук, методистки Лілії Гриник були підготовлені змістовні доповідями ліцеїстів: Аліни Сілецької «Чорнобильська катастрофа та національне пробудження українців: політичний контекст» та Анастасії Лагуш «Аварія на Чорнобильській АЕС: людський вимір».

Відтак, під час конференції була проведена змістовна профорієнтаційна робота. Заступник декана Андрій Зимянський ознайомив учнів з основними спеціальностями факультету та можливостями майбутнього працевлаштування випускників. Окрім того у своїй доповіді розповів про психологічні проблеми потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

У доповідях-презентаціях студентів 4 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Історія) висвітлювалися різні аспекти Чорнобильської катастрофи із політичних, економічних й гуманітарних питань. Зокрема, Оксана Комарницька ознайомила учасників із доказами свідомого замовчування причин і реальних наслідків аварії радянською владою; Андрій Данч розкрив еволюцію ставлення до атомної енергетики після Чорнобильської катастрофи; Анна Страшівська проаналізувала економічні наслідки Чорнобильської катастрофи для України; Єлизавета Нестеренко відзначила вплив Чорнобильської катастрофи на здоров’я українців; Владислав Хрунь розповів про Чорнобильську трагедію та допомогу української діаспори; Анастасія Поліщук акцентувала увагу на проблеми ЧАЕС під час повномасштабного вторгнення росії; Анжеліка Пенгрин показала можливості організації туризму в Чорнобилі і Прип’яті; Христина Марусаж презентувала доповідь, побудовану на основі застосування методу усної історії «Атомне лихо: спогади з минулого та сучасні загрози».

Особливу увагу учасників конференції привернула презентація студентки Тетяни Драчевич, відео-колажу сюжетів художніх фільмів про Чорнобильську катастрофу «Чорнобиль – без права на забуття. Художня фільмографія». Емоційно та чуттєво декламував свій авторський вірш «Відлуння чорнобильської трагедії» студент Роман Гобрей.

Викладачі кафедр та ліцею у своїх доповідях висвітлили такі проблеми: «Проєкти Національного Банку України щодо увічнення пам’яті про аварію на ЧАЕС» (доцент Володимир Галик); «Застосування методу усної історії з метою формування історичної пам’яті про аварію на Чорнобильській АЕС» (доцентка Світлана Біла); «Політика пам’яті в Україні щодо Чорнобильської трагедії» (доцентка Руслана Попп); «Правове регулювання подолання наслідків Чорнобильської аварії» (доцентка Єлизавета Копельців-Левицька), «Участь ООН у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» (доцентка Галина Гриценко); «Чорнобиль і міжнародна спільнота» (доцентка Ірина Лозинська); «Аварія на ЧАЕС у сучасному науковому дискурсі» (професор Василь Ільницьки); «Проблематика Чорнобильської катастрофи у площині публічної історії» (директорка наукового ліцею імені Богдана Лепкого Наталія Ластов’як і методистка Лілія Гриник).

Виступи учасників конференції супроводжувалися жвавими дискусіями, доповненнями та відповідями на запитання. Організатори заходу подякували усім присутнім за плідну співпрацю, закликали всіх пам’ятати про Чорнобильську катастрофу та побажали якнайшвидшої перемоги Україні у війні з рашистським агресором.

Світлана БІЛА, Галина ГРИЦЕНКО, доцентки кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін

Вам буде цікаво