Бойківська писанка – симбіоз технологій та мистецтва

У межах Фестивалю науки на кафедрі технологічної та професійної освіти відбувся науково-практичний семінар «Орнаментика та технологія бойківської писанки». Зі вступним словом перед учасниками семінару виступив завідувач кафедри технологічної та професійної освіти, доктор педагогічних наук, професор Леонід Оршанський, зазначивши, що сучасна школа потребує креативного вчителя, здатного постійно вчитися, вдосконалювати педагогічний досвід, розвивати індивідуальну майстерність. Конкурентним стає той вчитель, який володіє унікальними технологіями проєктування та виготовлення декоративно-ужиткових виробів.

З-поміж різноманіття мистецьких технологій яскравим художнім явищем є писанкарство – вид декоративно-ужиткового мистецтва, для якого характерні технології нанесення рисунків на опуклу поверхню шкаралупи курячого яйця розтопленим воском і барвниками. Зокрема, для бойківської писанки характерні лаконічні орнаменти, які дуже часто монохромні, то ж навчитися виготовляти бойківську писанку доволі просто.

Принагідно Леонід Оршанський згадав про мистецько-творчу діяльність відомих випускниць кафедри – сестер Пятничук, які донині продовжують творити рукотворні дива у царині писанкового розпису, що прикрашають державні та приватні колекції поціновувачів цього виду мистецтва в усьому світі. Старша сестра – Світлана – нині Заслужена майстриня народної творчості України, кандидатка педагогічних наук, а молодша – Галина – наукова співробітниця Музею архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького.

Кандидат педагогічних наук, доцент Мирослав Пагута, зазначив, що писанкарство, як оригінальну художню технологію слід вивчати та розвивати у постійній практичній діяльності. Для теоретичного фундаменту писанкарства сьогодні існує велика кількість мистецької та навчальної літератури, а також відеоматеріалів майстер-класів, записаних відомими мистцями писанкового розпису. Чимало дослідників у різні періоди вивчали особливості писанок різних регіонів України, описали класифікацію, художні особливості та технологію виготовлення різних видів писанок.

Учасники семінару розглянули й обговорили збірки колекцій писанок, які досліджувалися та публікувалися у різні періоди та сьогодні є джерелом вивчення писанкарства, натхнення для майстрів, викладачів, студентів,учителів, школярів.

Практичну частину семінару провели: кандидатка педагогічних наук, доцентка Галина Мельник і старша викладачка, керівниця навчально-наукової лабораторії «Мистецька Бойківщина» Галина Ліщинська-Кравець. Разом зі студентами вони аналізували технологічні та художні особливості бойківських писанок. Далі – за обраними взірцями розписали десятки писанок, внісши свої оригінальні композиційні ідеї. Створені викладачами і студентами писанки стануть окрасою та частиною колекції кафедри технологічної та професійної освіти.

Галина ЛІЩИНСЬКА-КРАВЕЦЬ, старша викладачка, керівниця навчально-наукової лабораторії «Мистецька Бойківщина»

Вам буде цікаво