У червні відбулися дві авторські зустрічі, під час яких було презентовано авторську монографію Богдана Лазорака, Беати Скварек i Тетяни Лазорак «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768 –1914 роках. Студії. Документи. Матеріали/ „Kraina soli i nafty”: opisy podróży po ziemi drohobyckiej w latach 1768 –1914. Studia. Dokumenty. Materiały. Монографія видана видавництвом Державного закладу вищої освіти «Колегіум Вітелона» в рамках проєкту «Від землі Вітелона до землі Івана Франка», що фінансувався з державного бюджету, виділеного Міністром освіти і науки Польщі за програмою «Наука для суспільства ІІ», що виконується Державним закладом вищої освіти «Колегіум Вітелона», Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка, Державним історико-культурним заповідником «Нагуєвичі».
Книга, видана двома мовами: польською та українською, містить 140 описів подорожей у чотирьох розділах. Для написання книги автори опрацювали численні літературні твори, листи, щоденники, мемуари, карти та газетні статті. Разом із великою бібліографією та додатками, перший з яких містить 58 архівних документів, у тому числі 23 польською мовою; українською мовою – 35, а другий – понад 500 ілюстрацій – унікальних фотографій, гравюр і картин тих часів про мандрівників та їхні пригоди, загалом у монографії 1326 сторінок.
Перша презентація відбулася 25 червня в аудиторії Державного закладу вищої освіти «Колегіум Вітелона» у Леґніці (Польща). На зустрічі були присутні гості з міст Дрогобича та Леґніци, Нижньої Сілезії, а також академічна спільнота партнерських університетів.
Після вступної презентації книги Беати Скварек слово взяв Богдан Лазорак, який описав мандрівки та проаналізував спеціальний додаток у формі брошури «Десять давніх мандрівних маршрутів Дрогобицькою землею: від Бальтазара Хаке (1789-1790). ), з Іваном Франком (1884), аж до Карла Фердинанда (1912) з зупинками відомих мандрівників на Дрогобиччині», яка містить короткі відомості про мандрівників та їхні маршрути кінця ХІХ – початку ХХ століття цікавими місцями Дрогобиччини, що дозволить читачеві відтворити туристичний маршрут від Дрогобича до багатьох карпатських міст, таких як Борислав, Урич, Східниця, Майдан, Кропивник, спираючись на геологічні описи мандрівок енциклопедистів, художників та промисловців.
Наступна презентація книги відбулася 27 червня в конференц-залі Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі». Зустріч розпочалася спільною молитвою, яку очолив відомий на Дрогобиччині волонтер отець Василь Полянко. Директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, як модератор і співавтор видання, на початку оцінив важливість цієї події: «Сьогодні, власне, свято для нас – презентація книги, над якою ми працюємо багато років – це третій том нашої трилогії за програмою «Від землі Вітелона до землі Івана Франка», яку започаткували у 2019 році разом із нашими польськими друзями.
Доктор Беата Скварек поділилася своїми враженнями від роботи над книгою, наголосивши, що «робота над виданням потребувала багато зусиль, енергії та терпіння». Вона також згадала про початок цієї співпраці, пригадавши свою першу поїздку на Дрогобиччину, яка призвела до наукової співпраці, і принесла плідні результати. Вона також зазначила, що проєкт разом із виданням монографії повністю фінансується з бюджету Республіки Польща – Міністерства науки і вищої освіти, і завершила свій виступ такими словами: «Під час роботи над цією книгою я дізналася багато цікавого про Дрогобич і цей прекрасний край. Бажаю всім, щоб вашою перемогою якнайшвидше закінчилася війна в Україні і настав час розвитку та процвітання, щоб ми могли реалізувати більше нових проектів». Вона також додала, що вже в липні цього року розпочнеться новий проєкт, фінансований МЗС Польщі, в рамках конкурсу «Польська допомога 2024», який реалізує Асоціація «Wspólnota Academicka» спільно з Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка «Організація і створення польсько-українського медико- психологічного центру імені Вітлона та Івана Франка.
Наприкінці зустрічей всі учасники могли отримати примірники книги з автографами авторів.
Підсумовуючи, варто наголосити, що «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768 –1914 роках. Студії. Документи. Матеріали» – це не лише пізнавальна література, яка розширює кругозір і допомагає пізнавати минуле. Ця книга є вагомим внеском у створення бази даних подорожей столицею соляної та нафтової промисловості Дрогобичем та його околицями з унікальними пам’ятками культури та ментальної спадщини різних національних спільнот імперії Габсбургів та часів Івана Франка. Вона, безсумнівно, знайде свою аудиторію серед справжніх дослідників Дрогобиччини та Франка, адже такий обсяг інформації, що містить це унікальне видання, вартий уваги не лише місцевих дослідників.
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/1-4-768x1024.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/2-4-768x1024.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/3-4-1024x768.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/4-4-1024x768.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/5-3-768x1024.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/6-2-1024x683.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/7-1-1024x683.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/8-1024x683.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/9-1024x683.jpg)
![](https://dspu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/07/10-1024x717.jpg)