Відкритий науково-практичний семінар «300-річчя від Дня народження Г.Сковороди: історія, цікаві факти, вікторини»

14 листопада 2022 року на кафедрі загальної педагогіки та дошкільної освіти відбувся Відкритий науково-практичний семінар «300-річчя від Дня народження Г. Сковороди: історія, цікаві факти, вікторини» у межах проведення університетських заходів до ювілею згідно із державним розпорядженням.

Студенти ІІІ курсу факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій разом із модераторкою представили «Презентацію-мандрівку історичними сторінками життя та діяльності Григорія Савича Сковороди», «Цікаві факти» і «Літературну вікторину про життя великого митця Григорія Сковороди (до 300-річчя від дня народження)».

Організаторка та модераторка заходу – доцентка Оксана Гевко.

Святкування 300-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди почалося ще з 6 лютого 2022 року − за 300 днів до цієї славетної дати. Це одна з ключових культурно-мистецьких подій 2022 року Попри війну в Україні, враховуючи важливість постаті Григорія Сковороди, Верховна Рада України постановила на усій території нашої країни урочисто відзначити на державному рівні цей ювілей. В органах державної влади та місцевого самоврядування, в закладах освіти, культури, наукових установах, музеях України відбувається низка заходів: тематичні виставки, круглі столи, бесіди, семінари, літературні читання, екскурсії, вікторини, концерти, які присвячені творчій та культурно-громадській діяльності відомого українця.

Саме метою цього науково-методичного семінару й було донести присутнім студентам та викладачам багатогранність образу Григорія Сковороди, відійти від його стереотипного сприйняття як лише «філософа з торбиною» і залучити всіх учасників до нового осмислення спадку видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа-містика, поета, педагога, богослова.

Зі вступним словом виступила доцентка кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Оксана Гевко. Вона наголосила на важливості святкування 300-річного ювілею Григорія Сковороди, який має відбутися 3 грудня (22 листопада за старим стилем). Адже саме Г.Сковороду називають сучасники «Мандрівною академією», «людиною-університетом» своєї епохи, котрий символізує просвітництво та самопізнання усієї нашої нації.

Студенти групи ТТІ-306Б Мар՚ян Новошицький і Христина Теліжин представили яскраву «Презентацію-мандрівку історичними сторінками життя та діяльності Григорія Савича Сковороди», знавця більш ніж шести мов, а також діалектики, логіки, етики, фізики, метафізики й інших наук, музиканта шести музичних інструментів, співака. Доповідачі розкрили його погляди та глибоку, філософську, людинолюбну літературно-просвітницьку діяльність.

Григорій Сковорода обрав долю мандрівного філософа й протягом 25 років побував у багатьох містах і селах України, проповідуючи свої ідеї та світогляд. Через пісні, кантати і псалми він викладав свої філософські погляди, таврував соціальне зло, прославляв природу та волелюбність людини.

Найславетніша фраза митця «Світ ловив мене, та не впіймав» була на його ж прохання закарбована на хресті над власною могилою. Світ дійсно не зміг його спіймати, але сьогодні ми можемо знайти безліч відображень Г.Сковороди в мистецтві, музиці, живописі, скульптурі, а також у кінематографі. На честь філософа навіть дали назву астероїду – «2431 –Сковорода».

Презентацію «Цікаві факти» представили студенти групи М-301Б Сніжана Кузян, Ігор Бемба, Христина Антоник та Діана Романович.

До уваги учасників семінару студенти запропонували цікавинки з біографії Г.Сковороди, розкрили його багатогранну обдарованість. Слухачі дізналися особливості його понад десятирічного навчання у Києво-Могилянській академії, педагогічної діяльності в Переяславі та Харкові, написання староукраїнською та латинською мовами творів, філософських трактатів, що виражали особисту духовну свободу поета-педагога, музиканта, філософа, і які й досі з повагою вивчають сучасники.

Студенти розповіли цікаві легенди про Г.Сковороду, про його незвичну систему оцінювання учнівських досягнень, специфічні псевдоніми, а також педагогічно-етичні афоризми, якими послуговувався цей видатний філософ-гуманіст. Також студенти наголосили на увічненні пам’яті Г.Сковороди (назви вулиць, відкритті музеїв, пам’ятників, карбування пам’ятних монет, друкування паперових грошей у різні епохи становлення України, видання його публікацій, поштових марок, пов’язаних із його життям та діяльністю). Студенти проілюстрували концепцію філософа «Нерівна всім рівність» та розкрили особливості її трактування на зворотній стороні сучасної 500-гривневої купюри.

Цікавим також було презентоване повідомлення про появу ще перед початком війни акаунту в Instagram сторінки мандрівного філософа, як частини національної кампанії «Світ Сковороди», присвяченої 300-річчю від дня його народження.

Сторінка Сковороди в Інстаграмі має назву @skovoroda.today. Її ведуть від імені 28-річного Грега (саме так Григорій підписував свої листи). Протягом 300 днів аж до дня народження філософа на сторінці публікуються дописи під хештегами #СковородаМотивує, #СковородаСвяткує, #СковородаПояснює, #СковородаРекомендує, #СковородаУШоці.

Детальніше студенти зупинилися на увічненні видатного педагога у пам’ятниках, зокрема у Києві, Лохвиці, Переяслав-Хмельницькому, Харкові, Чорнухах та багатьох інших містах і селищах України, за кордоном, а також представлені в закладах чи колекціях. Цікавою була розповідь про історію встановлення, п’ятиразової переробки пам’ятника Григорію Сковороді на Контрактовій площі, а також про символічні повір’я та ритуали, яких досі дотримуються студенти Києво-Могилянської Академії, доглядаючи й прибираючи цей монумент протягом року.

Із сумом учасники згадали про Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка, де жив і творив відомий мислитель, який постраждав від ракетного удару в ніч на 7 травня цього року під час рашистської навали. Доповідачі розповіли про створення Укрпоштою благодійних поштових випусків, присвячених 300-річчю від дня народження Г.Сковороди, поштового блоку «Сад божественних пісень. До 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди». З нагоди ювілею виділено кошти на реконструкцію будівель Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди в с. Сковородинівка Золочівського району Харківської області, а також виділено кошти на створення сучасної матеріально-технічної бази Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

На закінчення презентації «Цікаві факти», студенти провели паралелі між Т.Шевченком та Г.Сковородою, порівнявши їх із «двома крилами».

Окрасою семінару стала «Літературна вікторина про життя великого митця Григорія Сковороди (до 300-річчя від дня народження)», яку підготували студентки групи М-301Б (ІФМЕ) Христина Дум՚як, Оксана Косолович та Марія Буряник. У рубриках «Дайте відповіді на запитання», «Закінчіть твердження», «Вкажіть назву вірша», «Чи правильне твердження?» учасники продовжували афоризми філософа-педагога, доповнювали і відгадували назви віршів, цікаві факти життя та діяльності.

Незвичним також було представлення студентами афоризмів Г.Сковороди за хмарками тегів, із поданих на малюнках набору слів та фраз необхідно було відгадати відомий афоризм. В «Асоціативному кущі» учасники подавали описи Г.Сковороди на кожну букву його прізвища, а в рубриці «Асоціативні малюнки за афоризмами Г.Сковороди» − відгадували закінчення цих афоризмів.

Також студенти запропонували інтерактивну інтелектуальну головоломку нового покоління − інноваційний візуалізований «Кроссенс «Григорій Сковорода – філософ»», що представляла асоціативний ланцюжок із 9 зображень, в якому кожний малюнок має зв’язок із попереднім і наступним, де центральна картинка об’єднувала за змістом всі інші. Учасники ділилися асоціаціями, які у них виникали відповідно до картинок. Слідуючи картинками кроссенсу та відповідям учасників Оксана Косолович та Христина Дум՚як об’єднали запропоновані за образами слова у цікаву наукову інформацію про відомого педагога-філософа.

Після перегляду й активної участі у презентаціях учасники семінару провели дискусійне обговорення, ділилися враженнями та побажаннями щодо проведеного заходу. В обговоренні взяли участь: доцентка Надія Дудник, професорка Надія Ашиток, студенти факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій і факультету історії, педагогіки та психології Сніжана Кузян, Вікторія Клименко та інші.

Насамкінець підсумувала проведений семінар доцентка Оксана Гевко, яка зазначила, що час, коли свобода нашої країни вкотре під загрозою, розуміння власної культурної ідентичності, переосмислення історичної спадщини, плекання особистої та національної свободи є особливо важливими. Звичайно, шлях українців до свободи є довгим і тернистим, до якої ми прийдемо по-справжньому лише тоді, коли кожен українець знайде її в собі. І саме тривалий 300-денний діалог із Григорієм Сковородою є тими кроками українців до свободи, що допоможуть кожному відчути актуальність його ідей для викликів сучасності.

Оксана ГЕВКО,

доцентка, модераторка семінару

Вам буде цікаво