Відбулася наукова конференція «Філософія Імануїла Канта і сучасність»

Кафедра філософії, соціології та політології  імені професора Валерія Скотного разом із кафедрою філософії науки та культурології Центру гуманітарної освіти Національної Академії наук України (Київ) 20-21 квітня в режимі онлайн провела Всеукраїнську (з міжнародною участю) наукову конференцію «Філософія Імануїла Канта і сучасність» (до 300-річчя з дня народження філософа).Саме 22 квітня 300 років тому народився кенігсбергський мислитель.

22 квітня є також символічною датою для кафедри філософії, соціології та політології імені професора Валерія Скотного, оскільки саме в цей день виповнилось би 76 років ученому-культурологу, доктору філософських наук, професору, ректору Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка (1988 – 2011 рр.) Валерію Григоровичу Скотному, на честь якого й була названа кафедра.

Крім того, слід згадати і про народження іншого українського мислителя, фундатора київської школи філософів, доктора філософських наук, професора, академіка НАН України, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки, Володимира Іларіоновича Шинкарука. Вшануванням пам’яті хвилиною мовчання цих відомих українських діячів, науковців і мислителів й було відкрито конференцію.

Учасники конференції виходили із мудрої думки Мартіна Гайдеґґера: «Ми шануємо філософа тим, що мислимо. А це вимагає від нас мислити все те істотне, що мислилось його думкою».

Загалом за два дні було заслухано 23 доповіді науковців з Дрогобича, Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Кривого Рогу, Луцька, Ізмаїлу, а також з Ізраїлю, Франції, Італії та Німеччини. Вже апробований формат роботи – виступи до 15 хв., запитання, коментарі, обговорення одразу після виступу – дозволив змістовно занурюватись у проблему, уточнювати позиції, брати участь у дискусії

 Теоретична увага зосереджувалась навколо питань: філософія Канта і Просвітництво, кантівський критицизм і сучасний концепт «критичне мислення», гносеологічна концепція Канта: основні проблемні «вузли», гносеологія Канта та сучасні варіанти епістемології, кантівське вчення про категорії та його розвиток у подальшій німецькій класичній філософії, діалектика Імануїла Канта, Кант і проблема людської свободи, етичне вчення Канта та його значення для сучасності, естетична концепція Канта та її значення для подальшого розвитку естетики, праця Канта «До вічного миру» у контексті сучасних подій в Україні та світі, антропологія Канта та подальший розвиток філософської антропології, Кант у дзеркалі сучасної комунікативної філософії, постмодерністські рецепції ідей Канта, вплив філософії Канта на розвиток сучасної психології та педагогіки, гострі проблеми сучасності під пильним поглядом Імануїла Канта. «Вперед – до Канта!» – такою була одностайна думка при завершенні конференції.

Насамкінець було запропоновано сформувати і видати в електронному форматі відповідну збірку матеріалів.   

Завідувачка кафедри філософії, соціології та політології імені професора Валерія Скотного проф. Надія Скотна

Вам буде цікаво