Урочиста академія, присвячена 90-річчю від дня народження Богдани Фільц – композиторки, музикознавиці, почесної професорки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка

8 жовтня 2022 року в читальному залі Дрогобицької Центральної бібліотеки імені В’ячеслава Чорновола відбулася урочиста академія «Богдана Фільц (14.10.1932 – 05.05.2021): з когорти славних українських композиторів», присвячена 90-річчю від дня народження мисткині, почесної професорки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Слово про композиторку виголосила доцент кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки факультету початкової освіти та мистецтва, членкиня Національної спілки композиторів України Олександра Німилович. У доповіді була представлена багатогранна палітра життєтворчості видатної мисткині, докторки філософії мистецтва, лауреатки Премій ім. М. Лисенка, В. Косенка і «Київ» ім. А. Веделя, Всеукраїнського кон­курсу композиторів «Духовні псалми», кавалера ордена Святої Великомуче­ниці Варвари Богдани Фільц. Життя композиторки й усі перипетії, які судилися на її мистецькій дорозі, перегукуються з процесами розвитку української музичної культури, суспільства загалом і тісно переплітаються з нашим сьогоденням. Особливо наголошувалося на творчих зв’язках композиторки з дрогобицькими музикантами-виконавцями, творчих і авторських концертних програмах, які відбувалися від 1982 року майже щорічно в музичних інституціях Дрогобича – педагогічному університеті ім. І. Франка, музичному фаховому коледжі ім. Василя Барвінського і дитячій музичній школі № 1. Б. Фільц була завжди бажаною гостею всіх концертних програм й опромінювала своїм талантом, оптимізмом і життєствердністю всіх виконавців і слухачів – від дитячої аудиторії до відомих музикантів-солістів і колективів.

Було здійснено презентацію вісімнадцяти нотних збірок з творами Б. Фільц (фортепіанні, камерно-вокальні, хорові композиції), опублікованих у Дрогобичі й рекомендованих до друку вченою радою ДДПУ ім. І. Франка як навчальні посібники.

Слово про композиторку перепліталося зі звучанням її чудових солоспівів, фортепіанних, хорових і скрипкових композицій (більшість з яких лунали у записі) у виконанні: студенток Мар’яни Петрушинської-Венгжин (бандура, клас доцентки Оксани Бобечко), Марії Дерпак (фортепіано, клас доцента Людомира Філоненка) і аспіранток факультету початкової освіти та мистецтва Юлії Осмачко і Ольги Білінської (фортепіано), а також співаків і виконавців-інструменталістів Ольги Чубарєвої, Ірини Кліш (сопрано), Корнеля Сятецького (тенор), Лідії Мордюк (скрипка), Неліди Афанасьєвої, Олександри Німилович, Віолетти Фіалко (фортепіано), хорів «Хрещатик» (керівник Лариса Бухонська ) і «Вогник» (керівник Світлана Степаненко), гурту «Святовид» (керівник Олесь Мордюк).

Серед численної публіки були присутні шанувальники і виконавці творчості славної композиторки Богдани Фільц: декан факультету початкової освіти та мистецтва, доцент Іван Кутняк, завідувачка кафедри вокально-хорового, хореографічного та образотворчого мистецтва, професор Ірина Бермес, завідувач кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки, доцент Андрій Душний, професор Степан Дацюк, голова Дрогобицької організації Національної спілки композиторів України Володимир Грабовський, знаний український композитор, доцент Микола Ластовецький, краєзнавець і журналіст Роман Пастух, представники професорсько-викладацького і студентського складу університету й музичної громадськості Дрогобича.

Урочиста академія пройшла в затишній, натхненній атмосфері читального залу, за що висловлюємо вдячність керівництву і працівникам Дрогобицької Центральної бібліотеки імені В’ячеслава Чорновола, а фонди бібліотеки поповнилися кількома нотними виданнями Богдани Фільц, переданими в дарунок через руки завідувачки читального залу Галини Михайляк.

Вам буде цікаво