В університеті на платформі Zoom 20 листопада проходила Міжнародна наукова конференція «Права дитини в соціально-правовому вимірі – до 100-річчя проголошення прав дитини». Історія її проведення почалася в далекому 2018 році в межах співпраці Дрогобицького університету з Колегіумом Вітелона в Лєгніце (тоді ще Вищою державною школою імені Вітелона в Лєгніце), де і відбулася перша наукова зустріч. У 2019 році конференція проходила в Дрогобичі. Далі географія її проведення розширювалась, бо до організаторів конференції додавались як польські, так і українські партнери: Варшава (2020); Рівно(2021); Кошалін (2022); Лєгніца (2023).
Цьогоріч сьома за рахунком конференція знову проводилась у ДДПУ імені І. Франка й і була приурочена до 100-річчя проголошення прав дитини. До кола організаторів традиційно ввійшли польські партнери Колегіум Вітелона в Лєгніце, Університет економіки та гуманітарних наук у Варшаві, Інститут прав дитини імені Януша Корчака, а також Рівненський державний гуманітарний університет. Відповідальною за конференцію від університету була кафедра філософії, соціології та політології імені професора Валерія Скотного, менеджерка-організаторка конференції – доцентка Оксана Зелена.
Надактуальна для українських сучасних воєнних реалій тематика конференції, присвячена правам дитини в соціально-правовому вимірі, дозволила залучити до дискусії не лише науковців, але й представників соціальних організацій та місцевої влади.
Учасників конференції вітали проректор з наукової роботи, професор Микола Пантюк (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка), декан факультету історії, педагогіки та психології, доцент Орест Гук (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка), проректор з інноваційної діяльності та міжнародного співробітництва, професорка Оксана Петренко (Рівненський державний гуманітарний університет), професорка Наталія Побірченко (Колегіум Вітелона в Лєгніце). За дорученням голови Дрогобицької районної військової адміністрації з вітальним словом звернувся керівник патронатної служби військової адміністрації Євген Шильник.
Робота конференції тривала в форматі пленарного засідання та чотирьох тематичних панелей. Модераторкою пленарного засідання була професорка Надія Скотна. Перша тематична панель «Права дітей в Європейському Союзі та світі» засідала під керівництвом професора Станіслава Лєшека Стадніченка (Університет економіки та гуманітарних наук у Варшаві) та доцента Ігоря Зубрицького (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка); другу тематичну панель «Педагогіка права, етики, моралі та освіти» модерувала доцентка Олена Кравченко-Дзондза (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка); професор Григорій Пустовіт (Рівненський державний гуманітарний університет) організовував роботу третьої секції «Діти та підлітки у просторі соціального життя», а засідання студентської тематичної панелі під назвою «Студенти про права дітей, мир і демократію» проводила доцентка Оксана Зелена (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка).
На пленарному засіданні були представлені доповіді: «Історичні (цивілізаційні) закони як детермінанти прав дитини та дитячої політики» –доктор габілітований, професор Станіслав Лєшек Стадніченко (Університет економіки та гуманітарних наук у Варшаві) та «Інклюзія в закладах освіти: здобутки та виклики» – завідувачка кафедри педагогіки та методики початкової освіти, докторка педагогічних наук, професорка Ірина Садова.
Активними учасниками конференції були викладачі та аспіранти кафедри філософії, соціології та політології імені професора Валерія Скотного, колеги-науковці з кафедри фундаментальних дисциплін початкової освіти й кафедри педагогіки та методики початкової освіти факультету початкової освіти та мистецтва, а також кафедри соціальної педагогіки та корекційної освіти й кафедри історії України та правознавства факультету історії, педагогіки та психології. Хочемо виокремити наших студентів-учасників – Анастасія Максимів (ІП-2125Б), Антоніна Дутко (ЕТ-2327Б), Ольга Клиса (ІП-2125Б), Наталія Зелена АН-2226Б, Діана Козак (МІ-2226Б), Дем’ян Римар (ІН-2327Б).
Дякуємо польським колегам та партнерам за цікаву наукову дискусію, багаторічну співпрацю та тривалу підтримку України. Подяка колегам-рівничанам за чисельне представництво й плідну роботу у межах конференції.
Уже традиційно за матеріалами конференції планується видання колективної монографії.