Меню

«

»

Презентація книги «Дрогобич – місто Івана Франка»

26 вересня 2017 р. у сесійній залі Дрогобицької міської ради відбулася презентація книги «Дрогобич – місто Івана Франка». Ця подія зібрала поважну аудиторію. Серед почесних гостей – владика Григорій Комар, міський голова Тарас Кучма, ректор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка професор Надія Скотна. На цей захід було запрошено депутатів Дрогобицької міської ради різних каденцій, науковців, духовенство, працівників освіти і культури, студентів.

Книга «Дрогобич – місто Івана Франка» побачила світ у видавництві «Коло» 2016 р. Це тримовне видання (українська, англійська і польська мови), в якому зібрано відомості про пам’ятні місця, події, факти, які пов’язують Івана Франка з Дрогобичем. В основі книги – цитати з художніх творів Івана Франка, таких як «У кузні», «Отець-гуморист», «На дні», «Ґава», «Злісний Сидір», «Пироги з черницями», «Батьківщина», «Великий шум», «Перехресні стежки», «Борислав сміється» та інші. Про Дрогобич йдеться також у наукових працях Івана Франка, листах, автобіографії, спогадах. Велику цінність для відтворення картини Франкового перебування у Дрогобичі мають спогади його сучасників, близьких друзів, шкільних товаришів.

Книга складається з трьох основних розділів: «Загальний план Дрогобича», «Дрогобич в образах і візіях Івана Франка», «Останній візит Івана Франка». Найбільш інформативним з наукового і художнього огляду є другий розділ, який подає відомості про такі топоси і локації: Станція у Кошицької; Школа оо.Василіян; Природа околиць Дрогобича; Станція у Корпака; Гімназія; Передмістя: Зварицьке, Завіжне, Задвірне; Вигода, Клекіт; Лан; Вулиці: Панська, Зелена, Юрія Дрогобича, Бориславська, Жупна, Коминярська, Огородна, Ткацька, Стрийська; Жупа; Центр; Ринок; Церкви: Св. Параскеви, Св. Юра; Возвиження Чесного Хреста; Св. Трійці; Костел; Сади і парки; Тюрма, стражнця; Народний дім; Будинок Гаммершляга; Нафтова промисловість; Фабрика; Ріпники.

Презентація розпочалася з благословення владики Григорія. З вітальним словом до присутніх звернулися міський голова Тарас Кучма та ректор університету професор Надія Скотна. Модератором заходу виступив депутат Дрогобицької міської ради старший викладач Ігор Розлуцький. Головний редактор та автор передмови завідувач кафедри української літератури та теорії літератури професор Петро Іванишин розповів про специфіку роботи над книгою і наголосив на важливості такого типу видання у популяризації Івана Франка як Учителя Нації. Заступник головного редактора доцент кафедри української літератури та теорії літератури Ірина Дмитрів ознайомила присутніх зі структурою книги, принципом добору матеріалу, наголосила на тому, що книга має за мету спонукати читати і перечитувати Франка. Особливостями та труднощами англійського перекладу поділився доцент Олег Шалата. З коротким словом про художнє оформлення видання виступила дизайнер та художній редактор Марта Походжай. Вона поінформувала, що у книзі використано світлини з приватної колекції Ярослава Гайгеля, Зенона Філіпова, Володимира Садового, а також малюнки Фелікса Ляховича, Ярослава Ступницького та фотографії Юлії Лазурко. До присутніх також звернувся завідувач кафедри української мови професор Василь Винницький, який наголосив на необхідності різнобічного вивчення спадщини Івана Франка та визначення його місця в українській і світовій культурі.

Формат запитань і відповідей щодо видання був надзвичайно цікавим – за філіжанкою кави під мелодію скрипки у дворику ратуші.

Усі запрошені були вдячні за прекрасну книгу тим людям, які спричинилися до її видання. Редколегія: Петро Іванишин (голов. ред.), Ірина Дмитрів (заст. голов. ред.), Ігор Розлуцький (заст. голов. ред.), Олена Вовк, Романа Гончарук, Мирослава Іванишин, Віра Козачок (відп. секретар), Іван Марочканич, Іван Матковський, Орест Пілько, Марія Сенета. Переклади: англійський – Олег Шалата, польський – Віра Брухаль-Романишин, корекція польської мови – Марія Мусял, Божена Пайонк.

Видання стане цінною знахідкою не лише для вузького кола науковців, а для всіх, хто цікавиться постаттю Івана Франка та історією Дрогобича.