Музей-студія Івана Франка розгортає діалог із молоддю

21-го вересня новозаснований Музей-студія Івана Франка відкрив свої двері перед групою спудеїв із Дрогобицької Духовної семінарії блаженних священномучеників  Северина, Віталія та Якима. Організували групу отець-доктор Роман Андрійовський та студентський капелан Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка о. Олег Кекош. Про феномен Івана Франка як письменника, провідника нації, неординарного мислителя розповів доцент кафедри української літератури та теорії літератури Олег Баган.

          Лектор широко представив світоглядну та естетичну еволюцію Івана Франка, яка була відображенням його багатющою та складної творчої біографії. Тематично виставка музею-студії присвячена рокам навчання І.Франка в Дрогобицькій гімназії та загалом його зв’язкам із рідним містом. Відповідно в музеї можна побачити світлини із гімназійного життя, фото артефактів епохи І.Франка, багато прижиттєвих видань творів письменника. Експонована наукова література, якої зібрано в музеї доволі багато і системно, дає змогу вести розповідь про академічне осмислення спадщини письменника, його інтелектуального безміру.

         Проблемні мементи осмислення творчої еволюції І.Франка викликали жваве зацікавлення серед семінаристів, які розгорнули діалог із лектором про культурологічні та історіософські підстави Франкової епохи. Зокрема велася розмова про націотворчі зусилля Каменяра, його принципову боротьбу із розкладовими рухами в тогочасній Галичині, такими, як москвофіли, які своєю культурною програмою загальмували галицьке суспільне життя на кілька десятиліть, про особливості галицького соціалістичного руху, який у своїй ранній стадії, до кінця ХІХ ст., мав позитивну роль, штовхав галицьке суспільство до розвитку і самостійницького, державницького мислення, розбудовував громадянську свідомість. Олег Баган наголосив на вазі пізнього періоду життя і творчості І.Франка, від 1895-го до 1907-го року, коли «вибухнула» його неоромантична естетика, волюнтаристські ідеї та філософський ірраціоналізм. Власне цій складній темі присвячена недавня книга О.Багана «Культурологічна та націософська проблематика в літературознавчих студіях Івана Франка (Пізній період творчості: 1895 – 1907 рр.)» (Дрогобич: ДДПУ ім. І.Франка, 2021).

       Завершенням розмови стала пропозиція створити спільну інтелектуальну платформу між спудеями-семінаристами і студентами Дрогобицького педуніверситету з метою розвитку молодіжного громадянського і духовного мислення, пошуку шляхів спільної культуротвочої праці.

(За повідомленнями на інтеренет-ресурсах Дрогобицької Духовної семінарії)

Вам буде цікаво