Конкурс «Візерунки Прикарпаття – 2023» об’єднав учасників з України та Литви

В університеті відбувся ХVІ  Всеукраїнський відкритий конкурс баяністів-акордеоністів «Візерунки Прикарпаття». Захід проводиться кафедрою музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки за підтримки Національної всеукраїнської музичної спілки і Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти та за сприяння Всесвітньої конфедерації акордеоністів «Confederation Mondiale de l’Accordeon».

Із вітальними адресами до учасників звернулись: проректор із наукової роботи університету, професор Микола Пантюк; декан факультету початкової освіти та мистецтва, доцент Іван Кутняк; голова Національної всеукраїнської музичної спілки, професор Петро Андрійчук; члени журі – кандидат мистецтвознавства, доцент Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Ярослав Олексів та заслужений артист України, соліст Національної філармонії України Ігор Саєнко.

До складу журі увійшли всесвітньовідомі музиканти та педагоги: Фредерік Дешамп (Франція), Раймонд Боделл (Велика Британія), Едуардас Габніс (Литва), Сподріс Качанс (Латвія), Олександо Марінов (Болгарія), Ігор Саєнко (Київ) та  Ярослав Олексів (Львів).

Конкурс у «живому форматі» об’єднав учасників із Миколаєва, Бахмута, Славути, Калуша, Житомира, Львова, Комарно, Старого Самбора, Нового Роздолу, Трускавця, Дрогобича. Онлайн взяли участь представники із Вільнюса (Литва).

Конкурсні прослуховування відбувались у сольному, ансамблевому (малі форми) та оркестровому музикуванні.

У рамках конкурсу традиційно проводяться різноманітні заходи:

1. Лекція аспіранта кафедри вокально-хорового, хореографічного та образотворчого мистецтва спеціальності 025 «Музичне мистецтво» Романа Дидика «Цифрові технології музичного мистецтва». Присутні особисто мали можливість спробувати, як на практиці працює інформатизація музики та мистецтва, а відтак глибше пізнати світ музичної цифровізації.
  1. Творча зустріч із заслуженим артистом України Ігорем Саєнком увібрала теоретичну та практичну частини: екскурс у світ банденеону, його становлення, розвиток та популяризація; концертну програму із авторських творів для баяна.
  1. Концерт лауреата міжнародних конкурсів, зокрема – International Open Trophy «Trophée Mondial De L’accordéon 2023», студента першого курсу спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Ростислава Чворсюка.

Програма складалася із творів Рішара Гальяно, Яросава Олексіва, Володимира Василенка та Віктора Власова.

Наступний день був насичений методично та увібрав різні грані мистецтва гри на народних інструментах:

1. Майстер-клас гітариста-віртуоза, композитора Михайла Вігули (Угорщина) та семінар Галини Орищенко (магістра музичного мистецтва, старшого викладача вищої категорії Остерської мистецької школи, випускниці магістратури нашого Університету) на тему «Роль викладача в процесі навчання гри на музичному інструменті (на прикладі власного  досвіду)» за участі учнів-гітаристів класу.
  1. ХVІІ міжнародна науково-практична конференція «Народно- інструментальне мистецтво на зламі ХХ – ХХІ століть», яка внесена до переліку проведення наукових конференцій з проблем вищої освіти і науки в системі МОН України на 2023 рік. Конференція проводиться спільно із факультетом музичного мистецтва Академії мистецтв у Банській Бистриці (Словаччина). Серед заявлений учасників, представники України, Словаччини, Болгарії, Казахстану та Китаю.

На пленарному засіданні у змішаному форматі виступили Марія Стреначікова (Словаччина), Олександр Марінов (Болгарія);

Руслан Горбаченко та Євген Жила (Дніпро), Андрій Єрьоменко (Суми), Надія Богданова (Вінниця), Маргарита Малахова (Київ), Олександр Володько (Одеса), Надія Паращук (Львів), Дарія Дьолог та Ростислав Чворсюк (Дрогобич).

1. Концертна програма «Немає часу на журбу …» випускника школи мистецтв м. Старий Самбір, бандуриста Максима Подана (клас Єфросинії Душної). У виконання юного музиканта звучали візантійський наспів «Kýrie eléison», «Дума про Савур-могилу» Т. Компаніченка, «De Libertate» на слова Г. Сковороди та музику Т. Компаніченка, «Ще й не збиралося світати» на слова М. Масютки, «Занехай ти мене» С. Вагановського, стрілецький романс «Дівчино-рибчино, подай же ручину», українська народна пісня «Згадай же, дівчино, той вечір чудовий», «Ой, недоля козакові» К. Черемського, старий козацький бенкетний кант «Пийте браття, попийте».
  1. Майстер-клас президента СМА, професора Фредеріка Дешампа (Франція).

За підсумками журі, Гран-прі виборов оркестр народних інструментів «Південна рапсодія» із Миколаївського фахового коледжу культури та мистецтв Миколаївської обласної ради (керівник Інна Морозинська).

Серед наших студентів перемоги здобули: Дарія Дьолог (диплом ІІ ступеня); дует баяністів-акордеоністів Микола Строган та Тарас Панасяк (диплом ІІІ ступеня).

Пряма трансляція всіх заходів велась на платформі ZOOM та соціальній мережі Facebook.

Андрій ДУШНИЙ,

завідувач кафедри музично-теоретичних дисциплін