Меню

«

»

Інавґурація нового простору Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька

20 вересня 2023 року відбулося урочисте відкриття нового простору Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька – структури, яка 2002 року була створена у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка за ініціативи Ігоря Менька (1973–2005) та всебічного сприяння ректора університету, професора Валерія Скотного (1948–2011). Ректор Валерій Скотний був глибоким філософом та блискучим стратегом, тому ще тоді, на початку нового сторіччя та тисячоліття, достеменно розумів значення для університету та міста українсько-польської співпраці у дипломатичному, науково-академічному та культурно-мистецькому контекстах, а саме в цьому полягала концепція новоствореного Полоністичного науково-інформаційного центру. Після передчасної смерті першого керівника Ігоря Менька центрові надано його ім’я, а керівницею стала авторка цього нарису. Валерій Скотний також досконало усвідомлював вагомість домінантного напряму діяльності Полоністичного центру – повернення нашому містові та Україні втраченої пам’яті про письменника й художника світової слави, дрогобичанина Бруно Шульца, який, поруч з Іваном Франком, є чудовою візитівкою Дрогобича в усьому інтелектуальному світі, а для університету відкриває нові обрії продуктивного діалогу зі світовим ґроном знавців, поціновувачів та дослідників творчості автора «Цинамонових крамниць». Завдяки покійному Ректорові Полоністичний центр заснував та вже понад двадцять років плідно розвиває присвячені Шульцові наукові, літературні, культурно-мистецькі, промоційні ініціативи, відомі не лише в Україні та Польщі, а й у багатьох країнах світу. Безмежна дяка за це Професорові Валерію Скотному – без його підтримки не відбувся б той значний доробок, що нині його посідає Полоністичний центр. Слова вдячності адресуємо водночас професорці Надії Скотній – за часів її очільництва університету, попри непрості виклики часу, ініціативи Полоністичного центру сприймалися з розумінням та мали в особі ректорки надійну підтримку.

Від моменту свого заснування Полоністичний науково-інформаційний центр містився у камерному просторі в будинку університетської бібліотеки, а нинішнього академічного року – завдяки прихильності й сприянню ректорки, професорки Валентини Бодак та декана факультету української та іноземної філології, професора Петра Мацьківа – отримав та освоює новий простір. Це кімната номер 50 у будинку факультету, в якій поєднано Полоністичний центр з його чималою книгозбірнею та простір для занять зі студентами, головно полоністами, для яких бібліотека Центру та його доробок слугуватимуть живою полоністичною лабораторією.

Концепція оформлення інавґурованого нового простору та її втілення у життя належить провідному партнерові Полоністичного центру Ґжеґожеві Юзефчуку – голові Товариства «Фестиваль Бруно Шульца» в Любліні, Почесному Докторові Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, мистецькому директорові Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі. Допомагав у реалізації задуму художник Левко Микитич, з яким віддавна співпрацюємо та приязнимося. Стінопис Левка Микитича – мистецька панорама Дрогобича – став справжньою окрасою нинішнього простору Полоністичного центру і водночас новим, вельми прикметним мистецьким об’єктом на культурній мапі нашого міста.

Інавґурація нового простору Полоністичного науково-інформаційного центру, яку вела Маріанна Максимова / Єва Райська, відбулася за участі польських дипломатів, з якими центр плідно співпрацює упродовж багатьох років. На відкриття події пролунали фраґменти гімнів України та Польщі у виконанні Дрогобицького муніципального камерного хору «Легенда» під керівництвом Наталії Самокішин, відтак хвилиною мовчання вшановано пам’ять усіх загиблих Захисників та Захисниць України, всіх невинно вбитих і закатованих жертв російського терору.

Від імені господарів нового простору Полоністичного центру з промовами виступили проректор університету, професор Микола Пантюк та декан факультету української та іноземної філології, професор Петро Мацьків. Проректор нагадав присутнім про чималий доробок та основні напрями діяльності Полоністичного центру, що давно вже вийшов поза межі стислого академізму, згадав про першого керівника центру, котрого пам’ятає як свого студента, поповнив книгозбірню нового простору кількома цікавими виданнями. Декан, посеред іншого, наголосив на особливому значенні українсько-польської співпраці під час повномасштабної війни з російським агресором, зі зворушливими словами вдячності звернувся до присутніх на події польських дипломатів та урядовців, розповів про поступ у реалізації міжнародної академічної мобільності студентів та науково-педагогічних працівників факультету української та іноземної філології.

Польських дипломатів репрезентували: Сенаторка РП Галіна Бєда, з якою Полоністичний центр активно співпрацює упродовж кількох останніх років у межах вже історичного Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі та щорічного проєкту «Друга Осінь», що відбувається у роковини загибелі Шульца – під час торішньої «Другої Осені» з ініціативи та за сприяння пані Сенаторки в нашому університетському парку з’явився особливий мистецький об’єкт «Лавка Мрій Блакитноокого», а окрасою нового простору Полоністичного центру стала присвячена Бруно Шульцові виставка, подарована Сенатом Республіки Польща, натомість під час урочистості пані Сенаторка прочитала вітального листа від Маршалка Сенату РП та вручила особливі подарунки, серед яких Янгол-охоронець, виготовлений у мистецькій майстерні міста Битом, звідки родом пані Галіна Бєда; Консул РП у Львові Наталія Рудчик, котра своєю присутністю й промовою засвідчила тяглість та перспективи співпраці Полоністичного центру з Генеральним Консульством РП у Львові, яка успішно триває від початку його діяльності. Підтримка польських дипломатів особливо важлива для нашого міста й університету – Полоністичний науково-інформаційний центр імені Ігоря Менька незмінно працює у річищі розвитку й поглиблення знань про наше науково-академічне та культурно-мистецьке середовище серед урядово-дипломатичних представників нашої дружньої держави.

З вітальними промовами, словами вдячності польському народові за величезну підтримку України під час агресії російського терору, визнанням особливої вагомості українсько-польської співпраці, на обширах якої діє Полоністичний науково-інформаційний центр, виступили міський голова Дрогобича Тарас Кучма та начальник Дрогобицької районної військової адміністрації Степан Кулиняк. Степан Кулиняк вручив подяки керівниці Полоністичного центру та Ґжеґожеві Юзефчуку за промоторство у царині дрогобицької полоністики та зміцнення українсько-польських взаємин. Тарас Кучма завершив свій виступ словами, що нині є знаковими для нас усіх: «Українці вміють дякувати за допомогу в часі біди. Сьогодні унікальний момент. Тому ми вкотре не просто дякуємо за все зроблене, а дякуємо за те, що маємо змогу жити, а завдяки українським воїнам тут, у Дрогобичі, провадити наше дійство під мирним небом».

Усім присутнім на події запам’ятався виступ Станіслава Кормана – заступника президента польського міста Битом, яке є містом-побратимом Дрогобича. Битом допомагає Дрогобичеві й Україні з перших днів повномасштабного вторгнення російської федерації, перша карета швидкої допомоги прибула саме з Битома, складно переоцінити братерську руку допомоги очільників та мешканців цього приязного нам польського міста. Станіслав Корман прочитав вітального листа від президента Битома Маріуша Волоша та подарував мініатюру символу Битома – фігуру лева, котрий спить, однак завжди залишається на сторожі спокою свого міста. Нехай цей битомський лев охороняє новий простір Полоністичного центру.

Полоністичний центр зорієнтований у своїй діяльності на тісну співпрацю з усіма польськими середовищами та інституціями Дрогобича, з єврейською громадою, з Днями Австрії у Дрогобичі. Від імені польського, єврейського та австрійського осередків міста виголосили промови та привітали Полоністичний центр з освоєнням нового простору: Марія Галяс – голова Дрогобицького польського культурно-освітнього товариства «Відродження», директорка Польської суботньої школи, що за сприяння декана факультету української та іноземної філології діє нині в межах нашого факультету, а кращі студентки-полоністки вже реалізують себе у цій школі як учительки польської мови; Йосиф Карпін – голова Дрогобицької релігійної громади юдейського віровизнання; Ярослав Лопушанський – голова Центру українсько-австрійської співпраці, директор Австрійської бібліотеки, який подарував бібліотеці Полоністичного центру цінну добірку польськомовних книжок, переказаних йому колись нині покійним професором з Австрії Адамом Зелінським, Почесним Доктором нашого університету.

Новий простір Полоністичного науково-інформаційного центру міститься у колишній гімназії імені Франца Йосифа, тож несподіванкою під час події був голос цісаря Франца Йосифа І, який «зателефонував» до всіх зібраних завдяки концептуальній та технічній винахідливості Юрія Тудрія, який провадить у Дрогобичі мандрівний музей старовинних телефонів. Цікаво було послухати коментар Юрія Тудрія й зробити світлини з винахідником та цінними експонатами його музею, які він охоче продемонстрував з нагоди відкриття нового простору Полоністичного центру.

На завершення інавґураційної події важливі слова приязні й духовного наставництва сказав студентський капелан о. Олег Кекош та подарував книгозбірні Полоністичного центру твори Івана Павла ІІ польською мовою.

Ще багато було розмов, вражень, ближчого знайомства з бібліотекою Полоністичного центру, спільних світлин, інтерв’ю для медій, зокрема львівської польськомовної ґазети «Nowy Kurier Galicyjski», редактор якої Костянтин Чаваґа разом з оператором прибув на урочистість.

Пізній пополудень був не менш концептуальним та емоційно насиченим – у новому просторі Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька відбулися дві вельми цікаві літературні презентації, про які йтиметься в окремих нарисах.

З вдячністю Олександрові Максимову за онлайн-трансляцію відкриття нового простору Полоністичного центру – запрошуємо до перегляду: https://fb.watch/nhWswkK16r/

Автор фоторепортажу – відомий дрогобицький фотомитець Ігор Фецяк.

Віра Меньок,

керівниця Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька,

доцентка кафедри зарубіжної літератури та полоністики,

директорка Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі

***

Довідка про діяльність Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка

Полоністичний науково-інформаційний центр створено як університетську структуру 5 листопада 2002 року. Від 2005 року Центр має ім’я свого засновника та першого керівника Ігоря Менька (1973–2005). Функціонував у приміщенні будинку бібліотеки університету. Від минулого року діє на громадських засадах. Від нинішнього навчального року 2023/24 новою садибою Полоністичного центру є кімната у будинку факультету української та іноземної філології, де поєднано простір Центру з його великою книгозбірнею (близько 5 тис. позицій – одна з найбільших польських бібліотек серед українських університетів, які мають полоністичні студії) та аудиторну частину для занять зі студентами.

Музей Кімната Бруно Шульца була створена Полоністичним центром 19 листопада 2003 року. Музей міститься у кімнаті № 33 головного корпусу університету, діє на громадських засадах. Це перший у світі й Україні осередок пам’яті про Бруно Шульца. У цьому автентичному місці Шульц мав свій учительський кабінет у колишній гімназії імені Владислава Яґайла, де працював учителем малювання та трудового навчання.

Науково-академічна діяльність та міжнародна співпраця: організація наукових конференцій, академічно-дидактичних, літературно-мистецьких подій і зустрічей у Дрогобицькому університеті з представниками з понад 25 університетів та наукових інституцій – від Бразилії до Японії. Упродовж понад 20 років своєї діяльності Полоністичний центр прийняв близько 300 науковців із понад 20 країн світу. У наукововидавничому доробку Центру загалом 27 видавничих позицій. Інтенсивною є науково-редакційна співпраця з часописом «Контексти» Польської Академії Наук, індексованому у міжнародній наукометричній базі Scopus.

Щорічна організація міжнародної мобільності студентів-полоністів (у середньому 5-6 студентів на рік) – безплатні курси польської мови та культури при польських університетах, участь у польських стипендійних проєктах тощо.

Будування престижу університету та міста Дрогобича (як контексту університету) через контакти з провідними представниками української гуманітаристики, письменниками, поетами та художниками, від Юрія Андруховича до Сергія Жадана.

Співорганізація Днів Європи у Дрогобичі (2015).

Промоція університету й міста на міжнародному та дипломатичному рівнях упродовж 20 років тривання Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі – відомої в Україні, Польщі та інших країнах інтердисциплінарної наукової та мистецької події, яка не має аналогів в Україні. Водночас інвестування Фестивалю у місцевий бюджет (проживання, харчування, транспорт, наукові та культурні цінності) – загальна вартість інвестицій: близько 130 тис. євро. Кількість програмних учасників Шульцфесту (науковців, письменників, перекладачів, художників, театральних та культурних дієвців, музикантів) упродовж його десяти едицій, що відбулися у дворічному циклі від 2004 до 2022 року – 395 осіб із понад 20 країн світу.

Підтримка під час війни України, Дрогобича, внутрішньо переміщених осіб та Збройних Сил України міжнародними, передусім польськими партнерами Полоністичного центру – загальна вартість допомоги понад 15 тис. євро, у тому числі для внутрішньо переміщених осіб, що мешкали в університетському гуртожитку № 5. Зібрання під час війни бібліотеки українських книг для українських дітей, які були вимушені переїхати до Польщі. Сприяння у наданні допомоги під час війни польськими університетами, іншими інституціями й особами.

Кількість реципієнтів інформації у медіях, радіо, телебаченні й соціальних мережах у Польщі, Україні та світі про події й ініціативи Полоністичного центру, в яких незмінно присутній Дрогобицький університет: за нашими статистичними оцінками – понад 15 мільйонів реципієнтів. Лише відвідувачі сайту головного партнера Полоністичного центру – Товариства «Фестиваль Бруно Шульца» в Любліні – налічують понад 800 тисяч осіб.