І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» (І тур)

8 грудня 2022 року на кафедрі загальної педагогіки та дошкільної освіти відбувся І тур І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка», у якій взяли участь 46 учасників, 13 викладачів кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти і 33 студенти з чотирьох факультетів: фізики, математики, економіки та інноваційних технологій; української та іноземної філології; історії, педагогіки та психології; початкової освіти та мистецтва.
Цього року І етап педагогічної олімпіади за весь час проведення був найскладнішим. Адже, крім специфічних умов онлайн-формату, у якому ми працювали останні два роки, додалися перебої з постачанням електроенергії та інтернет-з’єднанням та й, звичайно, найскладніше – психологічні умови воєнного часу. Багато учасників змушені були пристосовуватися до графіків від’єднання електроенергії і шукати можливості долучитися до олімпіади у “Пунктах незламності”, в знайомих, близьких, у корпусах університету. Зокрема, частина викладачів перебувала на кафедрі загальної педагогіки та дошкільної освіти (сім осіб) та двоє осіб у “Пункті незламності” в гімназії
№17 м. Дрогобич, а троє студентів із факультету початкової освіти та мистецтва (спеціальність “Музичне мистецтво”) – в одній із аудиторій факультету історії, педагогіки та дошкільної освіти.
Олімпіада була проведена в режимі онлайн-зустрічі відеоконференції за допомогою додатку Zoom, а саме онлайн-тестування відбулося за допомогою вебсервісу Google Classroom. Також відеоролики, презентаційні роботи до індивідуально-творчого конкурсу учасники олімпіади надсилали на електронну скриньку організаційного комітету, прикріплюючи їх у гугл-класі.
І етап олімпіади охоплював два тури: теоретичний та колективно-творчий (з індивідуальною участю).
Перший теоретичний тур передбачав роботу учасників над тестовими запитаннями, які стосувалися всіх розділів дисципліни «Педагогіка», що включали знання студентів із дисциплін «Історія педагогіки», «Теорія навчання (дидактика)», «Теорія виховання» та «Методика позаурочної діяльності». Всі учасники показали високі результати у цьому турі випробування.
Другий колективно-творчий тур Самопрезентація − майстер-клас «Моя професія у Школі майбутнього» (реалізація особистих талантів у педагогічній професії) студенти готували заздалегідь і надсилали на розгляд організаційного комітету олімпіади до 6 грудня для попередніх перегляду та оцінювання членами жюрі. Для цього туру учасники запропонували власні презентації і відеоролики, у яких студенти колективно намагалися окреслити важливість вибору власного фаху, демонстрували застосування власних талантів у майбутній професії, пропонували оригінальні методики, які вони застосовуватимуть за обраним фахом, намагалися розкрити власні таланти, здібності та захоплення.

У самопрезентації, крім перспективного бачення засад інноваційного навчання, студенти різних факультетів розкривали вміння застосувати власні таланти у майбутній професійній діяльності, комплексно розкривали власне бачення перспективи професійно-педагогічної діяльності школи та вчителя, демонстрували особисту волонтерську діяльність, діяльність під час індивідуальної та колективної роботи з учнями, аудиторну та позааудиторну роботу, власні виступи, репетиції, роботу з дітьми. Деякі факультети запропонували кредо, девіз та емблеми власних шкіл. Особливо щемливою була висока патріотична налаштованість усіх учасників, яка виявлялась як у їх презентаціях, так і у доповідях.
Першим виступив колектив студентів факультету української та іноземної філології (спеціальність англійська, німецька, польська, французька), які висвітлили актуальність власного проєкту «Школи I&E»; розповіли про будівлю цієї школи, приміщення класних кімнат та коридорів; використання педагогічних інновацій та різноманітних засобів навчання в освітньому процесі; Учасники поділилися досвідом волонтерської та педагогічної діяльностей і запропонували цікаві ігрові моменти, які можна використовувати для творчого розвитку учнів. Також студенти показали відеопрезентацію власних талантів: Ольга Бованко (АН-31Б) та Софія Пулик (АФ-32Б) − гра на фортепіано; Вероніка Крива й Анна Білак (АП-33Б) − фотографування; Ілона Антіпова (АН-31Б) та Андріана Шемеляк (АП-33Б) − талант малювання; Микола Поточак (АП-33Б) і Марія Залуцька (АН-31Б) − декламування віршів; Василина Грицик (АФ-32Б) − декламування та презентація авторської поезії.
Захопливою презентацією бачення Музичної школи майбутнього поділилися студентки факультету початкової освіти та мистецтва (спеціальність “Музичне мистецтво”) Христина Ванькович (МЗ-31Б), Оксана Мисак (МЗ-31Б) і Діана Хай (МЗ-31Б). Дівчата креативно розповіли про вигляд їх майбутньої Музичної школи, оголосили її кредо, девіз та емблему, а також поділилися власним баченням перспективи професійно-педагогічної діяльності вчителя на основі педагогічних інновацій, розповіли, які методи використовуватимуть у своїй майбутній професії та які якості, вміння і навики вдосконалюватимуть у себе та майбутніх учнів; провели актуальну для нашого часу відеоруханку «Крокуй до укриття»; розповіли про недавнє цікаве проведення з дітьми Свята Миколая. Дуже цікавими та захоплюючими виявилися кросворд і загадки-запитання про музичні інструменти, адже всі учасники Олімпіади змогли спробувати їх відгадати. Дівчата також розповіли, що кожна із них володіє не лише теоретичними знаннями із музики, а й різними видами інструментів, а саме: фортепіано, саксофоном та бандурою, що поліпшить і додасть різнобарвності у їхній Музичній школі майбутнього.
Дуже цікавими та найбільш насиченими виявилися захист презентації і показ відеоролика факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій. Вони розглянули цікаві пропозиції щодо архітектури частин й екологічно чистих комплектуючих будівель школи та побудови навчальних, розважальних, позанавчальних приміщень школи; зонування частин школи;

матеріально-технічне та методичне оснащення класів (математики, хімії, фізики, комп’ютерних технологій, віртуальної реальності), коридорів, їдалень, геймерських кімнат, ІТ-класів, класів акторської майстерності, астрономічних класів, розвиваючих кімнат із Бізібордами, лабіринтами, класів відпочинку; пропонували розподіл Школи майбутнього на так звані підшколи: Школа логіко-математичного розвитку, Лінгвістична школа, Школа природничих наук, Планетарії, Експериментальні майданчики, Спортивний комплекс; пропонували інноваційні технології, форми, методи, засоби, які можна буде застосовувати у школі на основі педагогічних інновацій.
Також студенти саме цього факультету, крім запропонованого проєкту емблеми Школи майбутнього у презентації, ще й намалювали її та деталізували символічними уточненнями на плакаті. Студенти виокремили завдання і проблеми, над якими працюватиме їх Школа майбутнього; запропонували шляхи реалізації Концепції Школи та проєктування на мультиперспективність кожного випускника Школи; дали поради теперішнім і майбутнім вчителям щодо актуальних проблем, які виникають в освітньому процесі. Студенти у своїх доповідях зупинилися на детальному впровадженні власних талантів та професійних навичок у конкретних моментах діяльності Школи майбутнього – в яких формах роботи, на уроках, гуртках, позанавчальній роботі вони будуть використовувати.
Особливо яскраві доповіді та відповіді на запитання були у Христини Дум՚як (М-301Б), Сніжани Кузян (М-301Б), Христини Теліжин (ТТІ-306Б), Мар’яна Новошицького (ТТІ-306Б), Оксани Косолович (М-301Б), Оксани-Діани Романович (М-301Б), Христини Антоник (М-301Б), Марії Буряник (М-301Б), Андріани Вишатицької (ІН-302).
Презентація факультету історії, педагогіки та психології (спеціальність “Історія”) була не менш захопливою та інтригуючою у виконанні Роксолани Алтуніної (ІП-31Б), Вікторії Васьків (ІП-32Б), Романа Гобрей, Андрія Данч (ІП-31Б), Оксани Комарницької (ІП-32Б), Христини Лесів (ІП-31Б), Христини Марусаж (ІП-31Б), Тетяни Носилевської, Тетяни Топільницької (ІП-32Б), Владислава Хрунь (ІП-31Б) та Олександра Якимця (ІП-31Б). Студенти запропонували моделі будівель своєї Школи майбутнього «Пліч-о-пліч із часом», виділили власні девіз, кредо та емблему, мету, завдання, структуру й органи управління Школи; пояснили розміщення, функціональність та призначення шкільних приміщень, зокрема детально зупинилися на навчальному, мистецькому і спортивному корпусах. У мистецький корпус входитимуть такі класи: музичний, художній, хореографічний, дизайнерський, гончарський, літературний, театральний. У цьому ж приміщенні буде знаходитися бібліотека та кінозал. Студенти запропонували власне бачення перспектив професійно-педагогічної діяльності вчителя на основі педагогічних інновацій, зокрема правила, форми, методи та засоби у Школі майбутнього (скрайбінг, гейміфікація, коучинг, ментальні карти, створення мемів, впровадження комп’ютерних технологій), протидії булінгу.
Дуже цікавим та несподіваним виявилося часткове представлення деякими учасниками власних презентацій і відеороликів

індивідуально-творчого туру, де яскраво та різнобічно було окреслено їх бачення педагогічних ідей. Презентації вирізнялися інноваційністю мислення студентів, умінням презентувати власну думку, із застосуванням різних технологій, в яких також розкривалися таланти кожного із учасників.
Перший та другий тури І частини І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни “Педагогіка” пройшли у творчій, доброзичливій, теплій, інколи й у гумористичній атмосфері, де всі учасники команд не відчували себе конкурентами, а, навпаки, познайомилися, здружилися і доповнювали одне одного, запитували та черпали корисний педагогічний досвід й інформацію.
Після всіх виступів члени журі (викладачі кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти) підбили підсумки й оголосили такі результати:
І місце здобула команда факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій за найяскравіше і найкомплексніше представлення творчого туру Самопрезентація − майстер-клас «Моя професія у школі майбутнього» (реалізація особистих талантів у педагогічній професії);
ІІ місце було розділено між трьома командами, адже їх виступи виявилися однаково сильними: факультет української та іноземної філології (спеціальність англійська, німецька, польська, французька); факультет історії, педагогіки та психології (спеціальність “Історія”); факультет початкової освіти та мистецтва (спеціальність “Музичне мистецтво”).
Загальні конкурсні результати знаходяться зараз у процесі комплексної обробки.
Вітаємо всіх учасників І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади (І тур) із навчальної дисципліни «Педагогіка» і хочемо відзначити їх ґрунтовну та змістовну як теоретичну, так і творчу підготовку.

Відповідальна за організацію та проведення І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» доцентка кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Оксана ГЕВКО

Вам буде цікаво