Новий видавничий проєкт за участі науковця Дрогобицького університету

Щойно побачило світ оригінальне видання: збірник «Гридень Дажбога: Юрій Дараган» (Дніпро – Тернопіль: Крила. 2022. 144 с.). Книга присвячена творчості поета, який започаткував нову літературну течію ХХ ст. – вісниківський неоромантизм, – хоча прожив дуже мало: 1894–1926 роки. Упорядником, редактором, автором передмови, післямови і коментарів виступив доцент кафедри української літератури та теорії літератури Олег Баган.

Видання здійснене під егідою Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова в м. Дніпро. Очільник Центру Максим Дорофєєв став і керівником проєкту, і співавтором коментарів до книги. На сьогодні це найповніше видання творів Ю. Дарагана та матеріалів про нього. У збірнику подані єдина поетична збірка «Сагайдак», кілька ще недрукованих віршів, листи Ю. Дарагана, листи до нього Є. Маланюка, спогади і розвідки про автора М. Шаповала, М. Мухина, Ю. Русова, які знали його особисто.

За задумом авторів проєкту, започаткована серія «О(а)нтологія вісниківства» має представити творчість близько 30-ти письменників, які гуртувалися довкола журналів «Літературно-науковий вістник» (1922–1932) і «Вістник» (1933–1939), що виходили за редагуванням видатного ідеолога націоналізму, критика, культуролога, публіциста Дмитра Донцова. Відповідно, обкладинка збірника художньо створена в стилі оформлення легендарного журналу. Метою проєкту є подання малознаних аспектів творчості вісниківців як самобутніх стилістів, мислителів, літературних критиків. Власне, видання приурочене до 100-річчя відновлення журналу «Літературно-науковий вістник» у 1922 р. Спочатку журнал був заснований у 1898 р. І. Франком та М. Грушевським до 100-річчя виходу «Енеїди» І. Котляревського.