Результати роботи

Наукові результати роботи за 2014 – 2017 рр.

Звіт про діяльність науково-дослідної лабораторії «Медико-біологічні проблеми здоров’я людини» за 2016 рік

Співробітники лабораторії активно працюють над реалізацією довготермінового просвітницького міжвідомчого проекту «НІЗ (неінфекційні захворювання): профілактика та зміцнення здоров’я в Україні», що здійснюється під егідою Бюро ВООЗ в Україні і Швейцарською Агенцією розвитку.

У рамках цього Проекту з метою профілактики серцево-судинних захворювань та визначення груп ризику серед молоді з 16 травня по 16 червня 2016 року були проведені тижні здоров’я, учасниками яких були учні Дрогобицького професійного політехнічного ліцею, Дрогобицького педагогічного ліцею та студенти біолого-природничого факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

У рамках тижня здоров’я у Дрогобицькому професійному політехнічному ліцеї та Дрогобицькому педагогічному ліцеї були організовані соціологічне опитування, визначення адаптаційного потенціалу (за Р. Баєвським), експрес-оцінки фізичного (соматичного) здоров’я (за Г.Л. Апанасенком), визначення біологічного віку, захист стендових проектів, лекції-бесіди та перегляд відео-презентацій, виховний захід «Здоровим бути модно», флешмоб «Ми обираємо здоров’я!»

Соціологічне опитування, у якому взяли участь більше ста респондентів, засвідчило недостатню поінформованість учнів професійного політехнічного та педагогічного ліцеїв з питань серцево-судинних захворювань та їх профілактики, тоді як поінформованість студентів біолого-природничого факультету виявилася значно  кращою.

Дослідження адаптаційного потенціалу показало, що у більшості учнів як політехнічного, так і педагогічного ліцею рівень адаптації задовільний, у незначної кількості ліцеїстів зафіксовано напруження механізмів адаптації. Позитивним є те, що у жодного з учнів не було виявлено незадовільної адаптації чи зриву механізмів адаптації.

За результатами експрес-оцінки фізичного (соматичного) здоров’я у третини ліцеїстів спостерігався низький рівень фізичного здоров’я, тоді як високий рівень здоров’я не було зафіксовано у жодного учня..

Визначення біологічного віку учнів природничого класу педагогічного ліцею передбачало оцінку темпів старіння обстежуваного контингенту, яка включала такі етапи: обчислення дійсного значення біологічного віку для кожного індивіда; обчислення належного значення біологічного віку за календарним віком; зіставлення дійсного біологічного і календарного віку.

За даними досліджень, лише у третини учнів біологічний вік співпадає з паспортним.

З метою пропагування здорового способу життя за участю науково-педагогічних працівників і студентів біолого-природничого факультету був організований флешмоб «Ми обираємо здоров’я!» У цьому заході взяли участь студенти факультету та учні Дрогобицького педагогічного ліцею. Понад 120 молодих учасників флешмобу продемонстрували відмінне відчуття ритму, командний дух, чудовий настрій і, тим самим, підкреслили необхідність збереження власного здоров’я.

З вітальним словом виступили: заступник декана біолого-природничого факультету Коссак Г. М. і доцент, керівник проекту «Здоров’я майбутнього» Центру екології та здоров’я Ковальчук Г. Я. Вони акцентували увагу  на важливості привернення уваги суспільства, загалом, і кожної людини, зокрема, до проблем здоров’я нації, популяризації здорового способу життя.

Аналіз письмових відгуків учнівської та студентської молоді про проведені заходи засвідчив їх зацікавленість проблемами власного здоров’я та спонукає до ведення здорового способу життя.

24 листопада 2016 року на біолого-природничому факультеті спільно з відділами освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради й районної державної адміністрації  та Львівським обласним центром здоров’я відбулася ІХ Всеукраїнська учнівська науково-практична конференція «Еколого-валеологічна культура – вибір XXI століття», у якій брали участь понад 60 учнів з різних регіонів України – Львівської, Закарпатської, Вінницької та Івано-Франківської областей.

На секції з валеології були заслухані доповіді учнів з профілактики серцево-судинних захворювань в рамках міжнародного проекту «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні».