Меню

Сильвестр Чопек

За великий внесок у розвиток співпраці між Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка та Жешувським університетом (Республіка Польща), а також визначні наукові здобутки вчена рада нашого університету 29 червня 2021 р. присвоїла звання «Почесний доктор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка» ректору Жешівського університету, доктору історичних наук, професору Сильвестрові Чопеку.

Сильвестр Чопек народився 1958 р. Атестат зрілості здобув 1977 р. у загальноосвітній середній школі в Любартові на Люблінщині. Здобув вищу освіту на факультеті археології в Університеті Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (1977–1981). Отримав диплом з відзнакою, його а магістерська робота була опублікована нагороджена відзнакою Президента Польської академії наук.

У 1981–2008 рр. професор С. Чопек працював в Жешівському окружному музеї, пройшовши усі кар’єрні щаблі – від асистента до директора (1990–2008 рр.). За 27 років своєї музейної діяльності здійснив багато виставкових проектів, освітніх заходів, конференцій та наукових публікацій, одночасно проводячи польові археологічні дослідження. З 1985 р. він ініціював та організовував щорічні археологічні конференції, які з 1992 р. стали міжнародними польсько-словацько-українськими симпозіумами. Відновив видання визнаного серед археологів наукового щорічника «Матеріали та звіти Жешівського археологічного центру». Розробив сценарій та реалізував першу постійну археологічну виставку «Камінь – Бронза – Залізо» (1997). Заснував Музею історії міста Жешів – філію Жешівського краєзнавчого музею. С. Чопек був одним із ініціаторів створення Асоціації малопольських музеїв, засідав у Раді з питань музеїв при Міністерстві культури і національної спадщини Польщі.

Проводячи польові дослідження, публікуючи їх результати, а також розробляючи численні аналітичні та синтетичні дослідження, С. Чопек підготував та захистив у  1989 р. кандидатську, 1996 р. докторську дисертації. У 2003 р. здобув вчене звання професора гуманітарних наук в галузі археології.

З 1997 р. розпочав працю у Жешівському університеті. Спільно з іншими професорами став ініціатором заснування Інституту археології при цьому університету в 1999 р. Інститут швидко розвивався, про що свідчить отримання прав на навчання в аспірантурі (2005) та докторантурі (2011). С. Чопек був першим директором Інституту археології. У 2008 – 2012 рр. працював деканом соціально-історичного факультету, у 2012–2016 рр. займав посаду проректора з наукової роботи. Колектив університету двічі обрав С. Чопека ректором Жешівського університету (у 2016 і 2020 рр.).

Професор Сильвестр Чопек є визнаною постаттю в археологічному середовищі. Автор 260 публікацій, серед яких 15 монографій. Великою відзнакою стало обрання його у 2016 р. постійним членом-кореспондентом Польської академії наук. Серед інших наукових досягнень проф. С. Чопека варто згадати відкриття кількасот нових археологічних пам’яток та дослідження багатьох з них; публікація багатьох джерелознавчих робіт з дослідження епохи бронзової доби та ранньої епохи залізної доби; опрацювання моделі культурно-поселенських змін для цих епох;  ідентифікація найстарішої на території Польщі кераміки, виконаної на гончарському колі і датованої V–IVст. до н.е. (1986); публікація першого синтезу праісторії південно-східної Польщі (1999); дослідження у сфері палеодемографії та поєднаних з нею моделей організації поховань та праісторичних поселень; роботи, котрі стосуються поховального обряду епохи бронзової доби та ранньої епохи залізної доби; ідентифікація найдальше розташованого на північному заході анклаву поселень скіфського культурного кола (2016) з великим укріпленим поселенням в Хотинці біля Радимна.

Професор С. Чопек – член редакційних колегій багатьох наукових журналів, зокрема і збірника наукових праць “Східноєвропейський історичний вісник” (Дрогобич), а також член численних наукових товариств і організацій.

Серед численних публікацій особливої уваги заслуговують дві великі за обсягом монографії, видані у співавторстві польською та українською мовами: «Багатокультурна пам’ятка археології в Бикові біля Дрогобича» (Краків 2016, 599 с.), «Культурно-поселенські зміни в басейні річки Вишня» (Жешів, 2018, 705 с.). С. Чопек був неодноразово відзначений за свою наукову та організаторську діяльність. Йому надано почесне громадянство міста Жешів (2019), нагороджено лицарським хрестом ордена Polonia Restituta (2011), Золотим хрестом заслуг (2004) тощо.

Професор С. Чопек активно співпрацює з Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка. У 2019 р. він виступив з відкритою лекцією перед студентами, аспірантами і науково-педагогічними працівниками нашого університету. Подарував бібліотеці нашого університету декілька десятків наукових праць.