Меню

↑ Повернутись до Почесні доктори

Микола Мушинка

Микола Мушинка

Микола Мушинка

За великий внесок у розвиток науки і культури, визначні наукові здобутки у сфері україністики, активну громадську діяльність вченою радою Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка 29 лютого 2016 року присвоєно звання Почесного доктора словацькому фольклористу, мистецтвознавцеві, літературознавцеві, бібліографу, іноземному академіку Національної академії наук України, доктору філологічних наук Миколі Мушинці.

Микола Іванович  Мушинка народився 20 лютого 1936 у с. Курів Бардіївського округу (Східна Словаччина, Пряшівщина). Закінчив руську гімназію у Пряшеві. Вищу освіту здобув у Карловому університеті в Празі. Під час навчання в університеті почав вивчати фольклор південних лемків. З 1960 р. працював у кабінеті україністики Кошицького університету (Пряшів). Вчився в аспірантурі у Празькому та Київському ім. Т. Г. Шевченка (1964–1966 рр.) університетах. У 1967 р. здобув ступінь кандидата наук. Був висланий з СРСР через контакти з дисидентами. Під час роботи в Пряшівському університеті (1960 – 1972 рр.) опублікував понад 200 наукових робіт, науково-популярних статей, рецензій (розвідки про В.Гнатюка, Ф.Колессу, Ф.Главачека та ін.).

За протест проти введення військ країн Варшавського договору до Чехословаччини (1968 р.) зазнав переслідувань, був відлучений від наукового і літературного життя. За спілкування з дисидентами був звільнений у 1971 р. Після цього працював пастухом, кочегаром (1972 – 1990 рр.). У 1990 р. був реабілітований та повернувся на роботу до Пряшівського університету, де зайняв посаду завідувача Науково-дослідним відділом кафедри україністики. У 1992 р. захистив докторську дисертацію в Києві в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Рильського. У Пряшеві заснував Асоціацію україністів Словаччини та Наукове товариство ім. Т. Шевченка у Словаччині. Збирає і досліджує фольклор українського населення Східної Словаччини. У 1991 р. обраний професором УВУ в Мюнхені, пізніше – почесним професором Кам’янець-Подільського державного університету, почесним доктором Ужгородського національного університету.

Академік Микола Мушинка є автором близько 200 наукових розвідок, більше 1000 статей, 350 рецензій, 50 книг. Автор праць «З українського фольклору Східної Словаччини» (1963 р.), «Фольклор русинів Войводини» (1976, 1987 рр.), «Українська усна словесність» (1973 р.) та інших. Регулярно бере участь у наукових форумах, які відбуваються в Дрогобицького державному педагогічному університеті імені Франка.