Завершено проєкт міжнародної науково-академічної мобільності студенток-полоністок факультету української та іноземної філології

28 червня студентки польської філології факультету української та іноземної філології під науковим керівництвом Віри Меньок та координацією Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька завершили інтенсивну роботу у міжнародному науково-дослідницькому проєкті „Трансреґіональність та транскультурність в історичній Галичині та в Україні”. Реалізація проєкту тривала від 26 квітня в межах нового покоління програми Erasmus+ (2021–2027) – змішана інтенсивна програма (BIP), яка суттєво розширює можливості міжнародної академічно-наукової мобільності, серед іншого – підтримує змішані інтенсивні дослідницькі проєкти, що дозволяють університетським групам з різних країн спільно розробляти й реалізувати наукові та навчальні програми мобільності для студентів, академічно-наукових та адміністративних працівників.

Ініціаторами та програмними організаторами проєкту є науковці Лотар Кінкенштайн та Крістоф Майш з Європейського Університету Віадріна у Франкфурті-на-Одері (Німеччина), з якими Полоністичний центр тісно співпрацює упродовж останніх років у контексті Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі та студентської міжнародної активності, що й спричинилося до ініціювання й утілення нових форм співпраці в межах програми Erasmus+ BIP.

Учасниками проєкту виступили Університет Віадріна, Віденський університет, Люблінський університет Марії Кюрі-Склодовської та Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. Координатори з Відня та Любліна – Фрідріх Каїн та Моніка Яніцька. Наш університет презентували студентки другого, третього та четвертого курсів польської філології: Анастасія Марків, Діана Фендак, Катерина Кутова, Віталія Качмарик, Анастасія Колібек, Андріана Димінська, Христина Чапля, Анастасія Данилишин, Софія Лиса, Марія Капець.

Реалізація проєкту розпочалася 26 квітня у дистанційній формі інтердисциплінарною дискусією на тему „Мислення й життя історичного простору”. 10 травня відбувся черговий науково-прикладний онлайн-семінар, присвячений багатокультурним перспективам вивчення історичної Галичини, який полягав головно у дискусіях довкола запропонованих текстів Юрія Андруховича, Тімоті Снайдера та Йозефа Рота.

Основна частина інтенсивного науково-дослідницького проєкту відбулася наживо 5–11 червня в Любліні. Наші студентки-полоністки взяли активну участь у низці науково-прикладних семінарів, воркшопів, гостинних лекцій, дискусій, візитів у культурних осередках Любліна, пізнавально-дослідницьких екскурсій тощо. Дрогобицькі учасниці презентуватували власні дослідження та рефлексії в межах двох воркшопів, запропонованих програмою проєкту: „Відлуння війни в українській літературі”, „Культурний трансфер і пам’ять – Фестиваль Бруно Шульца”.

Упродовж люблінської частини проєкту дрогобицькі студентки спільно зі студентами з Німеччини, Австрії та Польщі творчо працювали в малих групах, кожна з яких підготувала власний проєкт (презентацію, фільм, подкаст тощо), інспірований культурою, історією, літературою багатокультурного Любліна. Під час завершальної онлайн-зустрічі 28 червня кожна творча група демонструвала та коментувала свої проєкти. Наприкінці професор Лотар Кінкенштайн прочитав свій переклад німецькою мовою вірша Катерини Кутової, який вона написала польською мовою під упливом лектури есею Юрія Андруховича „Час і місце, або Моя остання територія”. Радісно, що польський оригінал цього вірша та його німецький переклад читатимуть учасники проєкту з різних країн. Варто наголосити, що під час реалізації проєкту відбулися дискусії довкола опрацьованих текстів Івана Франка, Бруно Шульца, Йозефа Рота, Владислава Панаса, Мартіна Поллака, Тімоті Снайдера, Адама Заґаєвського, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Анджея Стасюка, Тараса Возняка та інших українських, польських й німецьких авторів, чиї тексти демонструють багатокультурний ландшафт та спільні архетипи європейської Галичини й України.

Дякую нашим молодим дослідницям за інтенсивну інтелектуальну працю й успішні творчі презентації на цьому міжнародному форумі. Вітаю зі здобуттям продуктивного наукового й соціокультурного досвіду від спілкування з німецькими, австрійськими та польськими колегами.

Наукова координаторка Віра Меньок

Вам буде цікаво