За підсумками ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Народне мистецтво Бойківщини: історія та сучасність»

11 травня на базі Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» розпочала роботу третя Всеукраїнська науково-практична конференція «Народне мистецтво Бойківщини: історія та сучасність», одним із організаторів якої виступив Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, зокрема колектив кафедри технологічної та професійної освіти. Конференція була присвячена 107-й річниці з дня смерті Івана Франка та 90-й річниці від Дня народження заслуженого майстра народної творчості України – Мирослави Кот. У конференції взяло участь 180 науковців, освітян і митців з усіх куточків України, а до її початку у видавництві ТзОВ «Трек ЛТД» було видано збірник матеріалів.

Конференція розпочала свою роботу з хвилини мовчання, учасники вшанували пам’ять українських героїв, які віддали життя за свободу нашої держави. З вітальним словом до учасників звернулися директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, проректор з наукової роботи, доктор педагогічних наук, професор Микола Пантюк, декан факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій, професор Ігор Столярчук, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри технологічної та професійної освіти ДДПУ імені Івана Франка, член Спілки дизайнерів України Леонід Оршанський.

У режимі відеозв’язку через платформу Zoom до роботи конференції долучилися науковці-практики з Полтавщини, Сумщини, Хмельниччини, Київщини та інших регіонів України, з-поміж яких: докторка педагогічних наук, професорка, член-кореспондентка НАПН України, завідувачка кафедри технологічної і професійної освіти Глухівського національного педагогічного університету імені О. Довженка Віра Курок, докторка педагогічних наук, професорка кафедри теорії і методики технологічної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, заслужена працівниця освіти України, членкиня Спілки дизайнерів України Валентина Титаренко, доктор філософії, професор, завідувач кафедри методики викладання образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та дизайну Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслужений діяч мистецтв України, член Національної Спілки художників України Богдан Тимків, докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри декоративного мистецтва і реставрації Київського університету імені Бориса Грінченка Алла Рудченко та ін.

Пленарне засідання було насичене цікавими і змістовними доповідями освітян, науковців, краєзнавців, мисткинь, дослідниць бойківських вишивок, музейників та ін. Водночас у сусідньому залі проходили майстер-класи для тих, хто цікавився секретами вишивання та бісерного рукоділля. Тут майстрині розповідали, показували і ділилися своїм досвідом й особливостями виконання технічних прийомів цих традиційних видів декоративно-ужиткового мистецтва.

Під час перерви пленарного засідання відбулась презентація цілої лінії прикарпатських чаїв, під час якої учасники конференції мали змогу продегустувати різні запашні напої. Паралельно про традиції чаювання населення бойківського краю цікаво розповіла кандидат біологічних наук, доцентка кафедри біології та хімії Світлана Волошанська.

Величезне захоплення в учасників конференції викликав показ моделей одягу «Бойківська ноша», на якому учні з Нагуєвицької та Лішнянської шкіл продемонстрували сучасний одяг, виготовлений з дотриманням традицій декоративно-ужиткового мистецтва Франкового краю. Після цього відбулася презентація виставки творчих робіт студентів і викладачів Львівського фахового коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша.

Пам’ятним стало завершення конференції, коли з ініціативи міськрайонного осередку «Союзу Українок Дрогобиччини» біля пам’ятника Іванові Франку в честь жінок, які віддали своє життя за свободу України, посадили іменну калину Мирослави Кот. Опісля всі присутні заспівали пісню «Ой у лузі червона калина», пісню-символ, яка в наш нелегкий час об’єднала усіх українців.

Доктор пед. наук, професор Іван Нищак