Я тішуся за еліту Дрогобича, яка шанує духовне…

Саме такими словами розпочав 30 травня підсумкову лекцію в бібліотеці ДДПУ ім. Івана Франка д-р філол. н., проф. Костянтин Тищенко, який, без сумніву, зробив би честь будь-якому європейському університету. Нагадаємо читачам, що впродовж семестру високоповажаний учений прочитав цикл лінгвістичних викладів на тему  «Генетична й мовна історія українців», а також залишив для студентів десятки студій у форматі pdf, близько тисячі добірних кадрів презентацій про мовне розмаїття нашого народу в різні епохи (топоніми, гідроніми, етноніми, етимологію прізвищ тощо). Окрім оприлюднених лекцій, «Генетична й мовна історія українців. Балканські впливи», «Генетична й мовна історія українців. Степовий чинник», були висвітлені теми «Генетична й мовна історія українців. Асиміляція меншин» та «Генетична й мовна історія українців. Гунські старожитності». У розлогих доповідях представлено зв’язок українців з Балканами (Y-гаплоґрупа І2), Cтепом (R1a), Кавказом (G), Дворіччям (J), Скандинавією (І), Лівонією (N), Сибіром (Q) і навіть Сахарою (E1b1b). Для допитливих науковців усі записи доступні на бібліотечному You-Tube каналі. Слушно зауважити, що ці неодноразові акції стали можливими завдяки старанням бібліотеки, кафедри історії України та правознавства, кафедри української літератури та теорії літератури (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка), Центру східноєвропейських наукових студій (м. Львів).

Дивовижна працьовитість, неймовірна ерудиція і справжній талант лектора, знання кількох десятків різносистемних мов та вміння вести діалог з авдиторією дозволили слухачам по-новому подивитися  на деякі, здавалось би, уже узвичаєні норми та лінгвістичні аксіоми, часто навіяні димом з кремлівських кадильниць. Є потреба багато що переосмислити, обрати іншу дослідницьку оптику! Ця титанічна праця, яка стала для вченого сенсом його непростого життя, є суттєвим доповненням до багатьох розділів  української мови, історії, археології, культурології. Крім того, шановний автор наочно продемонстрував полярні відмінності – мовні, генетичні, ментальні, культурні – між українцями й войовничими нащадками  хижої орди, які оселилися на теренах теперішньої росії. А звідси – багато відповідей щодо подій сучасності, позаяк народи успадковували різні цивілізаційні параметри.

Від імені академічної спільноти   виловлюємо щиру подяку професорові Костянтину Миколайовичу за подвижницьку працю та енциклопедичні знання, якими шановний автор люб’язно поділився зі студентами та професорсько-викладацьким складом Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, рівно ж і небайдужими до питань мови, культури, духовності дрогобичанами.

Ігор Розлуцький, директор бібліотеки ДДПУ ім. Івана Франка