Всеукраїнська науково-практична конференція на історичному факультеті

21 травня 2021 р. на історичному факультеті нашого університету у режимі онлайн відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Повсякденне життя населення західних земель України у перші повоєнні роки (1944 – 1953)». Організатором конференції виступила кафедра історії України (завідувач – професор Василь Ільницький). У заході взяли участь науковці з Дрогобича, Києва, Львова, Луцька, Запоріжжя, Івано-Франківська, Рівного, Камʼянця-Подільського, Ужгорода.

Конференцію вітальним словом відкрили ректор нашого університету професор Надія Скотна, проректор з науково-педагогічної роботи Запорізького національного університету імені Івана Франка професор Юрій Каганов, декан факультету історії, політології та національної безпеки Волинського національного університету імені Лесі Українки професор Ярослав Ярош.

На пленарному засіданні конференції з науковими доповідями виступили завідувач кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор Володимир  Сергійчук  («Спогади про депортації як важливе джерело до вивчення повоєнної трагедії українства»), професор кафедри історії України та археології Волинського національного університету імені Лесі Українки, доктор історичних наук, професор Оксана  Каліщук («Ідеологія у повсякденному житті мешканців Західної України у повоєнні роки (на прикладі Волинської області)»), професор кафедри філології та перекладу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, доктор історичних наук Олег Малярчук («Насадження соціалістичної моделі виробництва в сільському господарстві західноукраїнського регіону (1944 – 1953)»), завідувач кафедри міжнародної інформації Національного університету «Львівська політехніка», доктор політичних наук, професор Василь  Гулай («Зайнятість та професійна структура населення західних областей України (1944 – 1953 рр.)»), доцент кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, доктор історичних наук Володимир  Старка  («Духовне життя сільського населення Східної Галичини у 1944 –1953 рр.»), завідувач кафедри всесвітньої історії та філософії Волинського національного університету імені Лесі Українки доктор історичних наук, професор Людмила Стрільчук («Повсякдення вчителів та викладачів педагогічних вишів у Західній Україні (1944 – 1953)»).

Під час секційних засідань свої дослідження представили учитель історії Обарівського ліцею Рівненської районної ради Рівненської області кандидат історичних наук Володимир Старжець («Перезавантаження західноукраїнського освітнього простору: комуністичні виклики і націоналістичні відповіді (1944 – 1953 рр.)»), аспірант кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Володимир Ярич («Молодіжні націоналістичні організації в повсякденному житті на Поділлі у 1944 – 1954 рр.».), а також науково-педагогічні працівники історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка:  доцент Світлана  Біла та доцент Ірина  Лозинська («Теоретико-методологічні засади вивчення історії повсякдення Дрогобиччини (1944 – 1953 рр.)»), магістр історії Ірина Негура та доцент Світлана Біла («Усні спогади як інструмент вивчення історії повсякденності у закладах середньої освіти»), аспірантка кафедри історії України Лілія Гриник («Жінка – об’єкт насильства в українському підпіллі: правда чи міф?»). У дискусіях приймали участь Василь Ільницький, Микола Галів, Руслана Попп, Василь Футала, Юрій Стецик, Оксана Медвідь, Олександр Козій, Наталія Кантор, Марія Ярушак, Олександра Свйонтик, Наталія Ільницька, Лілія Вовк (Дрогобич), Олег Єгрешій (Івано Франківськ), Микола Литвин, Ігор Соляр, Юлія Артимишин (Львів), Руслана Давидюк, Андрій Живʼюк (Рівне), Василь Міщанин (Ужгород), Юрій Каганов (Запоріжжя), Галина Стародубець (Житомир) та ін.

На завершення декан історичного факультету нашого університету Микола Галів висловив вдячність учасникам конференції за цікаві доповіді та плідні дискусії, підкреслив новизну досліджень і актуальність проблематики повсякдення в історичній науці, відтак побажав здоровʼя та зустрічей не лише у режимі онлайн, але й у форматі «живого спілкування».