Відкрита лекція проф. Вільфріда Смідта з Інсбруцького університету

19 жовтня 2022 р. проф. Вільфрід Смідт з Інсбруцького університету імені Леопольда і Франца провів відкриту лекцію на тему «Особистість дитини та процес взаємодії у закладах дошкільної освіти» для студентів спеціальності 012 «Дошкільна освіта», аспірантів – «011 Освітні, педагогічні науки» та викладачів кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Модератор – проф. Ореста Карпенко.
Проф. Вільфрід Смідт – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри психосоціальної інтервенції та комунікативних досліджень Інсбруцького університету імені Леопольда і Франца, Австрія. Науковець є провідним вченим у галузі дошкільної освіти, автором численних публікацій та керівником міжнародних наукових проєктів з питань професіоналізації вихователів, особистості вихователя, лідерства вихователів, раннього розвитку дітей дошкільного віку та якості дошкільної освіти.
Лектор акцентував увагу на змісті поняття «якість взаємодії» та охарактеризував його з позиції конструктивістського та соціально-конструктивістського підходів, предметно-специфічними теоріями та стандартами відомих практик, що ґрунтуються на фактичних даних, які наголошують на важливості взаємодії між дітьми та вихователями й однолітками в різних сферах. Якість взаємодії охоплює відповідний розвиток педагогічної практики; допоміжну роль вихователів дошкільних закладів; різноманітність завдань пізнавального характеру для дітей; підтримку здоров’я та безпеки; позитивні (шанобливі, теплі, дружні) взаємодії та стосунки між дітьми, вихователями та однолітками.
Під час лекції проф. В. Смідт поставив проблемні запитання: яка роль вихователів, дорослих, батьків у наданні підтримки дітям дошкільного віку? чи доцільно впроваджувати спеціальні програми підтримки дітей з різними типами поведінки? риси особистості вважаються відносно стабільними: де межі педагогічних можливостей підтримки дітей? Лекцію прочитано англійською мовою. Присутні (загалом 96 осіб) мали змогу поставити лектору запитання та отримати відповіді. Активними учасниками дискусії виступили: студенти Ілона Пивоварник та Анастасія Перевізник (ДО-23Б), аспірантка Наталія Гантімурова, старша викладачка Олександра Свйонтик, начальник відділу організації наукової роботи Наталія Павлюх та ін.
Завідувачка кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти проф. Тетяна Пантюк подякувала проф. Вільфріду Смідту за цікаву лекцію та дискусію.
Сподіваємося, що це добрий старт для майбутніх зустрічей та подальшої співпраці.