Відійшов у вічність знаний професор-дипломат української і хорватської землі, добрий друг Дрогобицького університету

10 травня 2021 року сумна звістка сколихнула весь українсько-хорватський та й увесь слов’янський інтелектуальній світ – на 71 році життя відійшов у вічність визначний український літературознавець, фольклорист, дипломат, доктор історичних наук, професор Загребського університету, один з ініціаторів створення на філософському факультеті цього вишу кафедри україністики та згодом її завідувач – Євген Миколайович ПАЩЕНКО.

Євген Пащенко народився 9 вересня 1950 року у Воркуті, в сім’ї засланих батьків, котрі, відбувши воркутинські терміни покарання, переїхали до Запоріжжя і там працювали, а згодом, після того як Євген закінчив школу, були реабілітовані. Подальші ази науки здобував у Київському та Белградському університетах, отримавши спеціальності «філолога, викладача української мови та літератури» та «філолога-славіста, викладача сербохорватської мови та літератури». У 1981 році захистив кандидатську дисертацію «Фольклоризм у творчості Владимира Назора». Упродовж 1989 – 1995 років Євген Пащенко працював у Київському університеті на кафедрі слов’янської філології, після чого, перейшовши на роботу до Міністерства закордонних справ України, перебував на посаді першого секретаря у Посольстві України в Хорватії.

Під час своєї кропіткої роботи у Посольстві України в Хорватії він, будучи палким патріотом України, став активним популяризатором української культури поміж слов’янського світу. Зокрема, його авторству належить понад вісім десятків різножанрових наукових праць, ініціатива впровадження серії «Ucrainiana croatica», редакторство значної когорти книг про українсько-хорватські зв’язки тощо. В 1996 році Євген Пащенко захистив докторську дисертацію «Українсько-сербські літературні й культурні зв’язки доби бароко XVII – XVIII століть: контакти, типологія, стилістика». Крім цього, у Загребі побачила світ хорватською мовою знаменна праця Є. Пащенка «Етногенез і міфологія хорватів у контексті України», яка і стала основним стержнем у процесі створення кафедри україністики в Загребському університеті, де він плідно і невтомно працював до кінця свого життя.

За словами посла України в Хорватії Василя Кирилича, Євген Пащенко «…був Великим українцем… мав у серці вогонь любові і служіння Україні… Він був Великим науковцем і педагогом. Каменярем україністики в Хорватії… Він був Великим просвітителем… Він був Великим народним дипломатом. Заклав у 90-х рр. ХХ ст. підвалини Посольства України в Хорватії, а через літа Речником України пішов поміж хорватами…».

У контексті цього зазначимо, що Євген Пащенко був добрим другом для інтелектуальної спільноти як Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, так і Дрогобича загалом. Він підтримував тісні контакти й налагодив співпрацю зі значним колом науковців Дрогобицького університету, ВГО «Бойківське етнологічне товариство», представниками управлінської сфери Дрогобича, Трускавця, Східниці тощо. Зокрема, за його організаторськими стараннями у Дрогобичі за співпраці з «Бойківським етнологічним товариством», Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка відбулися Міжнародна наукова конференція «Етногенеза хорватів і Україна» (Дрогобич – Трускавець, 11 – 12 травня 2011 р.) та ІІ Міжнародна хорватсько-українська наукова конференція «Україна і Хорватія: історичні паралелі» (Дрогобич – Трускавець – Східниця, 1 – 3 червня 2017 р.). За матеріалами цих конференцій були видані наукові збірники праць учасників. За підтримки Євгена Пащенка у 2012 р. у Загребі побачила світ хорватською мовою монографія франкознавця Дрогобицького університету Володимира Галика «Ivan Franko і hrvatska kulturna baština. – Zagreb: Hrvatsko-ukrajinsko društvo, 2012. 153 s.» (як дев’ята книга серії «Ucrainiana croatica»). 21 жовтня 2020 року науковці Дрогобицького університету долучилися до заснування Українсько-хорватського академічного форуму, діяльність якого спрямовується на прискіпливе вивчення розвитку українсько-хорватських відносини крізь призму століть. Згодом, 23 березня 2021 року в режимі онлайн відбулася перша наукова сесія цього заходу, де безпосередню участь взяли науковці Дрогобицького університету. Саме Євген Пащенко був центровою постаттю роботи згаданого форуму.

Ці факти є лише маленькими фрагментами величезного внеску Євгена Пащенка у плідний розвиток українсько-хорватських відносин упродовж усіх років незалежності України.

Адміністрація та трудовий колектив Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, вшановуючи пам’ять цього знаного непересічного дипломата і науковця, висловлюють щирі співчуття з приводу важкої втрати для слов’янського світу. Нехай добрий спомин про Євгена Пащенка назавжди зостанеться у серцях тих, хто його знав, кого він вчив, поряд із ким він працював і жив.