Меню

«

»

Відбувся науково-практичний семінар-проєкт «Захисник, воїн, поклін та подяку складаємо тобі»

На факультеті історії, педагогіки та психології  відбувся патріотичний науково-практичний семінар-проєкт «Захисник, воїн, поклін та подяку складаємо тобі»: історія, цікаві факти, вікторини, пісні.

Студенти третього курсу Інституту фізики, математики, економіки та інноваційних технологій та другого курсу спеціальності «Дошкільна освіта» презентували історичні звитяги наших захисників від часів козацтва, воїнів УПА, Героїв Крут, а також захисників Революції на Граніті, Помаранчевої Революції та Революції Гідності до сучасних подвигів наших захисників ЗСУ під час широкомасштабного вторгнення російських загарбників.

Організатором та модератором цього заходу була кандидат педагогічних наук, доцент Оксана Гевко.

На семінарі-проєкті були присутні запрошені гості-захисники, які брали участь у війні на сході України Андрій Манько та Максим Тимошенко.

Зал був прикрашений вишитими рушниками, на столі, вкритим вишитою скатертиною, стояла запалена свічка та образ із Святою родиною, який є оберегом усіх наших захисників. На одному з центральних стендів біля державного прапора був прикріплений плакат із картою України із вказаними визначними куточками України. Ведучі на початку заходу запропонували глядачам на розданих листочках-стікерах написати слова подяки та побажання нашим захисникам, які боронять нашу Україну від рашистських загарбників, а потім прикріпити ці записки до плакату.

Ця карта через волонтерів буде передана нашим захисникам у гарячі точки. Протягом заходу про події впродовж історії Україні розповідали 11 ведучих – студенти третього курсу Інституту фізики, математики, економіки та інноваційних технологій та студенти спеціальності «Дошкільна освіта». На заході прозвучали вірші та пісні доцента кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти, кандидата педагогічних наук Оксани Гевко, а також Людмили Лєгостаєвої та Галини Потопляк.

Захід розпочався під позивні Запоріжського маршу із такими актуальними та сучасними словами – «Ой, у Збройних Силах файні хлопці! Ще й прийшли з Майдану добровольці!», «Знову час настав згадати, брате, наш козацький чин!, «Дух Тараса в серці кожного горить! », а також «Кожен хто чим може наближає Перемоги мить!». Саме ці рядки пломеніють у серці кожного українця, наближаючи наш народ до перемоги.

Споконвіків славилась своїми героями наша ненька-Україна. В кожній родині, в кожному домі пам’ятають тих, хто боронив і нині відстоює нашу землю, нашу Україну… Козацькі…Стрілецькі…Крутянські…Солдатські душі…Душі Революції Гідності, теперішньої війни…

Студентка групи ТТІ− 308Б факультету ФМЕ Ірина Лаврів дуже зворушливо продекламувала вірш «На місячній доріжці зустрілись дві душі…», у якому розповідається історія зустрічі загиблого бійця ЗСУ із ще ненародженим своїм сином. Багато глядачів таки і не змогли стримати сліз…

Усі присутні вшанували хвилиною мовчання військовослужбовців, бійців Національної гвардії, прикордонників та добровольців, які загинули за Україну, та мирних жителів, що стали жертвами терористів. До слова були запрошені гості семінару-проєкту − ветеран АТО, заступник голови Спілки ветеранів АТО Андрій Манько та Максим Тимошенко.

До уваги присутніх було запропоновано переглянути відеофрагмент: «Наші захисники та захисниці крізь роки». У цьому коротенькому відеоролику присутні прослідкували розмову наших захисників від козацтва, воїнів УПА, героїв Крут, до наших часів, коли наші захисники боролися за територіальну цілісність, свободу та Незалежність нашої України.

Одним із перших і найважливіших моментів та зразків захисту нашої України від ворогів було згадано Запорізьку Січ, про героїчні звитяги, про інші походи і подвиги славних козаків та козаків-характерників, січове лицарство, гайдамацьких та опришківських ватажків.

Як подяку захисникам цих часів, студенти групи ДО-26 та ДО27 факультету історії, педагогіки та психології виконали пісню «Гуляли».

Після цього було проведено Квест на знання українських народних та козацьких пісень, де ведучі описували події, про які розповідається у тій чи іншій пісні, а глядачі відгадували та наспівували цю пісню, за що одержували солодкі призи.

На семінарі було презентувано мапу Дрогобиччини періоду Західноукраїнської народної республіки під проводом повітових комісарів Антіна Горбачевського та Семена Вітика, а також реєстр старшин та стрільців Української Галицької Армії, які були вихідцями Дрогобиччини, списки стрільців УГА, які загинули або померли та були поховані на Дрогобиччині. Також на карті були позначені могили борців за волю України та Січових Стрільців, відтиски печатки Боєвої Управи в Дрогобичі та печатки Державного повітового комісаріату в Дрогобичі.

Після розповіді про легіон Січових Стрільців у Карпатах, про бої на горах Ключ, Маківка, про бої за Тухольку, Самбір, Стрий, де немало загинуло партизанів, Героїв УПА, які боролися проти польських, німецьких та більшовицьких поневолювачів, прозвучала пісня «Йшли селом партизани» у виконанністудентів групи ДО-26 та ДО-27 факультету історії, педагогіки та психології.

Слухачі семінару дізналися про діяльність та командувачів Української повстанської армії – Тараса Боровця, Сергія Качинського, Григорія Перегійняка, Василя Івахова, Дмитра Клячківського, про діяльність ОУН на територіях Волинь-Поділля, Галичини, Холмщини та Північної Буковини, про окремі загони, які також діяли і на території східної України, на Донбасі та навіть на Кубані; про полковника Січових Стрільців Євгена Коновальця, генерал-хорунжого Романа Шухевича, Василя Кука, одного із головних ідеологів і теоретика українського націоналістичного руху боротьби за незалежність України першої половини ХХ століття − Степана Бандеру. Змістовною та хвилюючою була розповідь ведучих про бій під Крутами.

Цікаво було дізнатися слухачам семінару-проєкту про грошові документи УПА − бофони (скорочення від «бойовий фонд»), які видавалися від імені ОУН та УПА населенню за добровільно внесені на потреби українських повстанців кошти чи продукти харчування, одяг тощо, а також виконували агітаційну функцію.

Ведучі продемонстрували також сучасний бофон, який був випущений в нашому місті на замовлення фірми «Коло» з ініціативи місцевого волонтера Миколи Походжая і який можна придбати і зараз у названій фірмі, цим самим вклавши власний донат на придбання квадрокоптерів, автомобілів та іншої техніки для ЗСУ.

Оскільки сучасні захисники беруть за приклад діяльність славної Запорізької Січі, січового лицарства, пам’ятають про героїчні звитяги, про інші походи і подвиги славних козаків, то й собі наші військовослужбовці беруть їх лозунг «Або перемога, або смерть!». Учасники семінару переглянули відеоролик, у якому почули розповідь-розвагу про цікаві факти про козаків, про святкування Дня Захисників та Захисниць, яке збігається із Святом Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та створенням Української повстанської армії. Саме тут організатори та ведучі запропонували присутнім перевірити свої знання з історії козацтва, взявши участь у відео-вікторині «Пам’ятаємо сторінки нашої історії».

Ще одна важлива подія співпадає із святкуванням Дня захисника − 2 жовтня минуло 33 роки від початку Студентської революцієї на граніті. Революцію очолювало троє співголів: захід – Маркіян Іващишин (голова Студентського братства Львова, пізніше − громадський, політичний і культурний діяч, підприємець), центр − Олесь Доній (голова УСС Києва, пізніше − народний депутат України VII скликання), схід − Олег Барков (голова Української студентської спілки Дніпродзержинська).

Серед учасників були також випускники Дрогобицького державного педагогічного, тоді ще інституту, зокрема, тодішній студент фізико-математичного факультету 4-го курсу, Перший голова (1989-1992) Студентського Братства «Каменяр»ДДПІ − Микола Походжай; Ігор Савчак – студент факультету іноземних мов, який був Другим головою) Студентського Братства «Каменяр», Остап Садовий та Ростислав Товарницький, студенти фізико-математичного факультету ДДПІ.

27 лютого 1990 року у Києві було арештовано 10 студентів зі Львова та Дрогобича, які приїхали до столиці і домагатися звільнення заарештованого 21 лютого 1990 року Володимира Чемериса − активіста Української студентської спілки та секретаря київської організації НРУ. Цих студентів міліція також брутально арештувала. Серед арештованих було і двоє дрогобичан – Микола Походжай та Остап Садовий.

Революція на граніті започаткувала відкритий протест в обличчях Захисників−студентства, влада захиталася, дала тріщину, тим самим вказавши на початок розвалу СРСР, а українці перейнялися новою ідеєю – виходу із радянського союзу і утворення Незалежної України.

Згадали також захисників України Помаранчевої революції – студентів, малий і середній бізнес, пенсіонерів, інтелігенцію, які вийшли із протестами на захист основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді − грудні 2004 року Віктора Ющенка.

А далі в історичному ракурсі семінару було згадано наших захисників, учасників Революції Гідності або Євромайдану. Найкривавіші події відбулися 20 лютого 2014 року. Цей день дістав в народі назву «Чорний четвер». У пам’ять цих подій студенти групи ДО-26 та ДО-27 факультету  історії, педагогіки та психології виконали пісню «Йшли селом партизани».

Одразу після втечі Януковича російська федерація з лютого 2014 починає неоголошену війну проти України, анексує Крим та здійснює наступ на Донецьку та Луганські області. Рада національної безпеки і оборони України приймає рішення про початок антитерористичної операції. Більшість відважних захисників, які брали участь у Революції Гідності, вирушили на схід на захист своєї Батьківщини.

Також учасники семінару дізналися про оборону Донецького летовища, проведено короткий екскурс про криваві події на Сході: у Слов’янську, Краматорську, Пісках, Щасті, Луганську, Іловайському котлі, Дебальцевському оточенні, під Волновахою, відважне протистояння наших захисників та важкі втрати.

Пам’яті загиблих наших захисників студенти групи ДО-26 та ДО-27 факультету історії, педагогіки та психології присвятилитанець «Там біля тополі калина росте».

Сьогодні на Донеччині тривають криваві бої таких масштабів, яких Європа не бачила з часів Другої світової війни.

Важливим етапом семінару-проєкту було відшукання та виголошення інформації про випускників нашого університету, які були і є учасниками Революції Гідності, АТО, є у теперішніх лавах ЗСУ. Серед цих героїв, ведучі згадали вихідців із факультету здоров’я людини та природничих наук: кандидата біологічних наук, доцента кафедри анатомії, фізіології та валеології Василя Матиса, сержанта, заступника командира взводу та командира відділення, який одержав поранення і зараз проходить процес реабілітації; Андрія Томана, студента 4-го курсу спеціальності «Екологія», який загинув 30 грудня минулого року на Донеччині; Андрія Скрипника, випускника цього факультету, який загинув 29 березня 2022 р. в м. Попасна; Василя Паніва, який зі студентської лави пішов на війну та загинув під Новомиколаївкою Миколаївської області.

З повагою згадали також випускників, студентів, які навчалися на нашому факультет історії, педагогіки та психології: Олега Дяківа, який загинув 19 липня 2022 року у важких боях на Бахмутському напрямі; Романа Засанського, який у 2014 році став добровольцем та загинув 16 травня 2022 року; Дем’яна  Даниліва, який був на військовій службі у ЗСУ з 2014 року та загинув 13 вересня 2021 року поблизу села Причепилівка на Луганщині; Володимира Яхніва, який загинув 27 липня 2023 р; учасника бойових дій з позивним «Еней» Миколу Кобільника, який після важкого поранення та реабілітації продовжує захищати нашу Батьківщину.

На факультеті фізики, математики, економіки та інноваційних технологій також багато навчалося наших героїв-захисників, серед яких: доцент кафедри фізики та інформаційних систем, кандидат фізико-математичних наук, завідувач науково-дослідної лабораторії нелінійних давачів імені проф. П.М.Ковальського Іван Гадзаман, який з перших днів війни став на захист своєї держави; Роман Варениця, учасник Революції гідності, який загинув 20.02.2014 року, а на фасаді будівлі факультету є меморіальна дошка в знак пам’яті про загиблого; Михайло Николин, який загинув 23 жовтня 2022 року на Донеччині, був нагороджений медаллю «За військову службу Україні», почесним нагрудним знаком «За досягнення у військовій службі 2 ступеня», орденом «За х Роберт Лукачек, який загинув 15 січня цього року; Михайло Кітик, який у вересні цього року одержав важкі поранення й зараз перебуває на лікуванні; Роман Гарапко (вчителював у Дрогобицьких ЗОШ І-ІІІ № 1, потім № 5) та Максим Гончарук (вчитель Школи бойового гопака ЗОШ І-ІІІ ступеня № 1), які були не тільки нашими випускниками, а й працювали на педагогічній ниві у Дрогобичі; Олег Хруник, який зараз на передових рубежах.

Попри велику кількість втрат у сучасній російсько-українській війні маємо й історичну перемогу – згуртовану націю, готову боротися за волю і свободу. Україна може спертись на широку підтримку громадян, бо на захист незалежності держави стали мешканці всіх, без винятку, регіонів нашої країни.

Пам’ять про борців і їхні подвиги є найвищою цінністю в шкалі нашої національної ідентичності. А віра і впевненість, що в разі загибелі на полі бою жертовність воїна буде пошанована на державному рівні, є дуже важливою для підняття морального духу військовослужбовців.

Наприкінці семінару-проєкту гості почули декламацію студентки групи ТТ-308Лаврів Ірини вірша «Коли закінчиться війна», а студенти групи ДО-26 та ДО-27 факультету історії, педагогіки та психології разом з усіма учасниками цього заходу виконали пісню «Незламна».