Вічна пам’ять

11 серпня 2021 року на 90-му році життя відійшов у вічність останній онук Івана Франка – Роланд ФРАНКО, український учений-інженер, дипломат, громадський діяч, кандидат технічних наук, почесний доктор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, голова правління Міжнародного Фонду імені Івана Франка.

Роланд Франко народився 28 березня 1932 р. в сім’ї Тараса Івановича Франка. Навчався в середніх школах Львова та Станіславова, згодом – на нафтовому факультеті Львівського політехнічного інституту, а з 1950 р. – на гірничому факультеті Київського політехнічного інституту. Після закінчення інституту (1954 р.) Ролан Франко працював старшим інженером технічного управління Міністерства місцевої паливної промисловості УРСР, згодом – секретарем Науково-технічної ради Міністерства. Потім понад тридцять років віддав праці в Київському інституті автоматики, де закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію та пройшов посади від наукового співробітника до заступника генерального директора. З 1972 до 1978 рр. очолював Всесоюзний науково-дослідний інститут аналітичного приладобудування, що виокремився з Інституту автоматики, відтак повернувся на попередню посаду. Автор близько 50 праць у галузі автоматичного регулювання та приладобудування.

Протягом 1993 – 1996 рр. на запрошення МЗС України перебував на дипломатичній службі – був радником з питань науки в Посольстві України у Великій Британії. Завдяки клопотанням Роланда Франка 1996 р. Україна безкоштовно одержала від уряду Великобританії науково-дослідну станцію імені Фарадея в Антарктиці.

З 1997 р. Роланд Франко – заступник голови правління Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені О. Гончара, з 2012 р. – виконувач обов’язків голови Фонду. Протягом 1997 – 2001 рр. – віце-президент, згодом завідувач відділу міжнародних відносин (до 2008 р.), відтак консультант президента Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Ю. Бугая. Член правління Національної спілки краєзнавців України. З 2015 р. – голова правління Міжнародного фонду Івана Франка.

Роланд Франко був активним учасником заходів, присвячених ушануванню пам’яті Івана Франка в Києві, Львові, Дрогобичі, с. Нагуєвичах тощо. Був співзасновником літературного конкурсу ім. І.Я. Франка серед школярів Дрогобиччини (2011). Заснував Міжнародну премію імені Івана Франка. За ініціативи Роланда Франка створено квартиру-музей родини Івана Франка у Києві. У 2017 р. з його ініціативи було засновано щорічний Всеукраїнський учнівський літературно-мистецький конкурс «Стежками Каменяра».

Співпраця Роланда Франка з Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка налічує понад три десятиліття. Він був учасником численних наукових конференцій та мистецький акції в нашому університеті, зокрема Літературно-мистецької Академії «Країна Франкіана». Роланд Франко активно співпрацював зі студентською культурно-просвітницькою студією «Сіль землі», створеною в інституті іноземних мов Дрогобицького університету. Крім того, він організував низку пізнавальних екскурсій студентів. Завдяки його підтримці було організовано кілька науково-дослідницьких ініціатив міжнародного рівня за участі почесних докторів Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Алоїза Волдана (Австрія), Миколи Мушинки (Словаччина).

У пам’яті всіх, хто знав і працював разом із Роландом Франком, він залишиться відомим науковцем і неординарним чоловіком, який вірно служив Батьківщині та обраній справі.

Колектив Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка сумує й розділяє гіркоту втрати. Нехай милосердний Господь упокоїть душу Роланда Тарасовича у Своїх Небесних Оселях, там, де праведні спочивають.