Вечір мелодекламації

Так чуттєво, святково,

Щиро і загадково,

Ніби серця струна

Під таким гаслом 23 травня 2023 року в актовій залі головного корпусу університету в Дрогобичі вперше відбувся «Вечір мелодекламацій». Захід підготували аспірантки факультету початкової освіти та мистецтва, лауреатки всеукраїнських і міжнародних конкурсів Юлія Осмачко й Ольга Білінська-Мичко, які сьогодні активно займаються науковою роботою під керівництвом завідувачки кафедри вокально-хорового, хореографічного та образотворчого мистецтва професорки Ірини Бермес, проте не покидають творчу працю, готуючи щораз нові концертні програми. Присвячений концерт Дню науки в Україні, Літературно-мистецькій академії «Країна Франкіана» та Дню Героїв України.

У програмі вечора публіка мала нагоду вперше почути маловідомі мелодекламації українських композиторів Миколи Леонтовича, Осипа Залеського і Степана Спєха до поезії та прози українських поетів і письменників Тараса Шевченка, Лесі Українки, Ольги Кобилянської та Миколи Вороного.

Добрим зачином концерту стала фортепіанна мініатюра Геннадія Ляшенка з промовистою назвою «Благослови нас, Боже!», що прозвучала у майстерному виконанні Юлії Осмачко та стала своєрідним благословенням до успішного виступу. Наступними у виконанні аспіранток звучали чуттєві, сповнені широкої гами настроїв – від меланхолійного, оптимістично-викликаючого до драматично-філософського – мелодекламації «Спомин» М. Леонтовича (до віршів М. Вороного), «Акорди» та «В долах» (до прозової лірики Ольги Кобилянської) митця з діаспори Осипа Залеського, «Розрита могила» (на слова Тараса Шевченка) та «Сім струн» (до однойменного циклу Лесі Українки, який поетеса присвятила своєму дядькові Михайлу Драгоманову) уродженця Лемківщини Степана Спєха, у яких молоді мисткині зуміли переконливо донести слухачам музичний задум творів і продемонстрували неабияке володіння піаністичною виконавською майстерністю та мистецтвом декламації.

Гармонійно вплелися в програму вечора колоритні й мистецькі інтерпретації ансамблевих фортепіанних композицій Анатолія Кос-Анатольського – Наталії Юзюк («Ой ти, дівчино, з горіха зерня»), Василя Безкоровайного («Вільхівка»), Мирослава Скорика («В народному стилі») та Максима Канке («Ліричне попурі») у блискучому виконанні Юлії Осмачко та Ольги Білінської-Мичко.

Чудовим фінальним акордом концерту прозвучала славнозвісна «Україна» Тараса Петриненка (аранжування М. Канке) у чуттєвому виконанні фортепіанного дуету у складі аспірантки Юлії Осмачко і доцентки кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки Олександри Німилович.

Виняткової наповненості й довершеності концертній програмі додавали захопливі та змістовні коментарі авторки ідеї й організаторки вечора, доцентки кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки Олександри Німилович, а привітальне слово декана факультету доцента Івана Кутняка та овації чисельної публіки додали виконавицям наснаги, впевненості й бажання подальшої праці над новими мистецькими проєктами задля популяризації українського музичного мистецтва.