«ВАСИЛЬ БАРВІНСЬКИЙ: НІЖНА ДУША, А ДУХ НЕЗЛАМНИЙ»!

Під такою поетичною назвою від 20 лютого до 9 червня 2023 року відбувається науково-творчий проєкт, присвячений 135-річчю від дня народження і 60-річчю від дня відходу у вічність  видатного українського композитора, музиколога, піаніста, педагога, громадського діяча Василя Барвінського. Ініційований проєкт студентським науковим товариством Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету, куратором якого є кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри історії, теорії музики та методики музичного виховання Інституту мистецтв РДГУ Тетяна Прокопович. До цього наукового задуму приєдналися чисельні навчальні інституції України, зокрема: Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського, Рівненський музичний фаховий коледж, Дрогобицький музичний фаховий коледж імені Василя Барвінського, Кропивницький музичний фаховий коледж, Національна музична академія ім. П. Чайковського, Бережанська державна школа мистецтв, окремі виконавці – Віоліна Петриченко (Німеччина), Джордж Мартін і Олена Іванова (США), композиторка Анна Школьникова. Долучилися до проєкту й аспірантки кафедри вокально-хорового, хореографічного та образотворчого мистецтва факультету початкової освіти та мистецтва Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Юлія Осмачко і Ольга Білінська (випускниці Інституту музичного мистецтва, клас доц. О. Німилович), виступивши із записами фортепіанних творів В. Барвінського.

Ю. Осмачко з натхненням виконала Прелюдію № 7 «Хорал», вивчення якої надихнуло піаністку до написання глибоких  поетичних рядків:

«Відлуння вічності»

(Навіяний враженнями від Прелюдії-хоралу В. Барвінського)

Зайди у храм. Молитву прошепчи.

Спинись на мить у дивному мовчанні.

Поміж ікон святих, крізь вітражі

Струмують сонця промінці золототкані.

А ніжний спів церковних канонад

Дзвінкіших, ніж кришталь…цієї ж миті

Немов у чарівних, забутих снах

Відлунням доліта аж до блакиті.

І звуків цих сумирний, тихий лет

І сонцепад, і шепіт молитовний,

Злились в єдиний спокою дует

Із вічністю й життям єдинокровний…

Ольга Білінська представила у проєкті чуттєве виконання Прелюдії № 3 e-moll, до якої обрала суголосний поетичний епіграф М. Вороного:

Мов свобідний орел, моя думка в просторах шугала.
І я, спраглий, схилявся і пив із криниці знаття.
Ні, не марно я жив, – я боровся, шукав ідеала,
Мов свобідний орел, моя думка в просторах шугала
В тих просторах життя!

Жертовна невтомна праця митця для розвитку музичної культури України і її відстоювання (аж до заслання) у боротьбі за високі художні ідеали в західноєвропейському аспекті ставлять В. Барвінського поряд із тими українськими культурними діячами, які за ці ідеали боролись і терпіли. Спадщина композитора вважалася втраченою, й дивом відроджена зусиллями друзів, колег й багатьох сучасних діячів музичного мистецтва, сьогодні вона повертається на концертну естраду і в навчальний процес. Українська молодь щораз більше долучається до мистецької спадщини Василя Барвінського, все частіше торкається сторінок складної долі Музиканта – вражаючої, захопливої, наповненої натхненням і боротьбою, вірою і великою силою духу.

11 травня 2023 року у програмі проєкту відбулася гостьова онлайн-лекція на тему: «Історія видання фортепіанних творів Василя Барвінського», яку провела доцент кафедри музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, членкиня Національної спілки композиторів України Олександра Німилович. Під час лекції майбутні вчителі музичного мистецтва пізнавали нелегкі сторінки життя і творчості класика української музики – Василя Барвінського, які віддзеркалюють долю мільйонного українського народу.

26 травня для вчителів мистецтва, учителів закладів спеціальної мистецької освіти, науково-педагогічних працівників, студентів мистецьких спеціальностей та всіх шанувальників української культури відбувся ІІ відкритий дайджест-семінар «Український вимір мистецької освіти: від мрії до звершень», ініційований КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» (куратор заходу та автор ідеї Дікун Ірина Анатоліївна, кандидат педагогічних наук, викладач-методист, старший викладач кафедри мистецьких дисциплін КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського»).

Семінар продовжив обговорення маловідомих сторінок нашої історії та музичної культури в контексті творчості видатного українського композитора В. Барвінського. Змістовні доповіді відомих музикознавців, педагогів і виконавців Оксани Комаровської, Вікторії Рагозіної, Тетяни Прокопович, Олександри Німилович, Валентини Кузик, Володимира Мудрика, Віоліни Петриченко, Анни Школьникової, Ірини Дікун підтвердили актуальність порушених питань, особливо в умовах війни, адже саме тепер загострюється розуміння високої і благородної місії мистецької освіти – оберігати й утверджувати ідентичність української нації, повертати українській культурі визначних діячів і вкрадених митців, примножувати культурну музичну спадщину народу.

Партнерами семінару стали Інститут проблем виховання НАПН України, лабораторія естетичного виховання та мистецької освіти, а також Інститут мистецтв РДГУ.

Під час семінару було оголошено збір коштів на виробництво багі, мобільних автомобілів для бойових підрозділів ЗСУ, який продовжується. Мистецтво підтримує ЗСУ на переможному шляху України!