Вагомий науковий спадок, відданість справі, волонтерство: відбулася конференція пам’яті Ірини Турчик

Рік тому передчасно і раптово у засвіти відійшла докторка педагогічних наук, професорка кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту Ірина Турчик. В університеті організували науково-практичну конференцію пам’яті Ірини Турчик, захід став гідним продовженням її наукових звершень, професійної діяльності, її улюбленої справи, якій вона присвятила значну частинного свого гідного, але такого короткого життя.

Учасники наукового заходу згадували добре серце Ірини Турчик, широку відкриту душу, щиру посмішку, людяність, вміння вислухати, допомогти. Вона була закохана у свою роботу, багато встигала охопити, обдаровуючи всіх своєю увагою. Завязала співпрацю з факультетами інших вишів, з нею було легко комуні кувати, швидко вирішувалися робочі справи, особисті питання, її легка вдача і завзятість сприяли реалізації багатьох спільних наукових заходів, стажування викладачів, наукових публікацій, статтей.

Відкрила науково-практично конференцію «Шкільний спорт як засіб формування цінностей української молоді: український та закордонний досвід» професорка, ректорка університету Валентина Бодак. Головував доктор педагогічних наук, професор, декан факультету здоров’я людини та природничих наук Микола Лук’янченко.

– Масштаб втрати Ірини Турчик ватро розглядати насамперед з позиції того, скільки багато вона ще могла зробити. Тому доречним нам видається короткий аналіз вкладу професорки Ірини Турчик в освітній і науковий процес в галузі фізичної культури, – зазначив доповідач Роман Чопик, кандидат педагогічних наук, доцент,заступник декана факультету здоров’я людини та природничих наук, який озвучив розлогу автобіографічну довідку.

Ірина Турчик у 2000 році закінчила Львівський державний інститут фізичної культури за спеціальністю «Олімпійський та професійний спорт», отримала кваліфікацію спеціаліста, тренера-викладача. Вступила до аспірантури ЛДІФК, де під керівництвом Олени Шиян працювала над кандидатською дисертацією за темою «Фізичне виховання і спорт у шкільній освіті Англії».

Варто зазначити, що львівський період навчання і трудової діяльності є періодом становлення молодої науковиці Ірини Турчик. Адже тут вона мала змогу працювати під керівництвом досвідчених і відомих вчених – Оксани Вацеби, Юрія Петришина, Михайла Линця, Олександра Куца, Едуарда Вільчковського та ін. Ірина вже тоді співпрацювала з класиками української спортивної наук – Наталією Москаленко, вже світлої пам’яті Богданом Шияном та Тетяною Круцевич.

Утвердження і основні наукові здобутки Ірини Хосенівни припадають на дрогобицький період її трудової діяльності. Після завершення навчання в докторантурі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка (2013 р. – 2017 рр.) Ірина Турчик 11 травня  2021 р.успішно захистила дисертацію «Шкільний спорт у теорії та практиці формування цінностей учнівської молоді США (ХХ – початок ХХІ ст.)» і здобула науковий ступінь «доктор педагогічних наук» зі спеціальності загальна педагогіка, історія педагогіки. Призначена на посаду професора кафедри теорії та методики фізичного виховання.

За час роботи в університеті Ірина Хосенівна проявила високий професійний рівень, зарекомендувала себе як талановитий педагог, успішний науковець і організатор науково-дослідної роботи. На високому науково-методичному рівні викладала цілий ряд навчальних дисциплін. Значну увагу приділяла практичній підготовці студентів. Була факультетським керівником педагогічної практики студентів та успішно керувала педагогічною практикою в якості методиста.

Ірина Хосенівна досягла неабияких успіхів у науковій роботі. Загалом, науковий доробок Ірини Турчик складає 116 публікацій, з яких 96 наукових та 20 навчально-методичного характеру, у тому числі 52 наукові праці, опубліковані у вітчизняних і у 18 міжнародних рецензованих фахових виданнях.

Ірина Турчик має вагомий доробок у царині методичної роботи. Впродовж 2009-2015 р.р. працювала в складі науково-методичної ради ДДПУ ім. І. Франка. Розробила ряд навчально-методичних посібників. Брала активну участь у розробці Державного стандарту початкової загальної освіти та Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (2010 р.); є співавтором навчальної програми з фізичної культури 5-9, 10-11 класів.

Була членкинею Всеукраїнської робочої групи з укладання стандарту загальної середньої освіти в рамках реформи «Нової української школи» (2016 – 2018 рр.), Всеукраїнської робочої групи з укладання компетентнісного потенціалу фізкультурної освітньої галузі початкової освіти реформи «Нова українська школа» (2016 р.) (керівник професорка Наталія Москаленко); фахового журі фінального туру Всеукраїнського конкурсу Вчитель року у номінації «Фізична культура» (Луганськ, 2016 р.; Запоріжжя, 2018 р.); журі фінального етапу обласного конкурсу «Інноваційний урок фізичної культури та урок фізичної культури з елементами футболу» (2017 – 2019 рр); організаційного комітету міжнародної науково-практичної конференції «Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи» (Дрогобич, 2013 – 2015 рр.; 2017 р.; 2019 р.; 2021р.).

Ірина Турчик була яскравим прикладом ведення активного рухового способу життя, який активно пропагувала серед студентської молоді, в тому числі, й власним прикладом. Неодноразово брала участь у різноманітних спортивно-масових та фізкультурно-оздоровчих заходах, які проводилися в університеті, місті Дрогобич та регіоні. Любила подорожувати, зокрема й у формі пішохідного туризму. У походах зі студентами та викладачами факультету фізичного виховання подолала складні туристичні маршрути, відвідала історичні та пам’ятні місця (Тустань, Ключ, Кам’янка) підкорила знакові вершини Карпат (г. Парашка, г. Пікуй, г. Петрос, г. Говерла).

Особливої уваги заслуговують людські якості Ірини. Доброта, здатність співпереживати та розділяти біль і страждання близьких ніколи не залишали її байдужою до чужого горя. З початком воєнної агресії Росії, коли тисячі знедолених наших співгромадян стали біженцями на теренах Західної України, Ірина Хосенівна всю свою енергію скерувала на допомогу внутрішньо переміщеним особам. Із перших днів війни Ірина активно волонтерила, щоденно допомагаючи потребуючим в гуртожитках університету і навколишніх громадах. Їй вдалося налагодити тісну співпрацю і координувати роботу із різними благочинними організаціями і фондами, за допомогою яких вдалося залучати значні матеріальні та фінансові ресурси, які були скеровані як на поліпшення побутових умов так і на допомогу захисникам України на фронт.

Своїми спогадами про Ірину Турчик під час конференції поділилися: Олена Шиян, докторка наук з державного управління, професорка кафедри освітньої політики (КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти»);  Наталія Москаленко, докторка наук з фізичного виховання і спорту, професорка, проректорка з наукової діяльності (Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту); Наталія Сороколіт, докторка наук з фізичного виховання і спорту, доцентка кафедри теорії та методики фізичної культури (ЛДІФК); Тимошенко Олексій Валерійович, доктор педагогічних наук, професор, декан факультету фізичного виховання, спорту і здоров’я (Український державний університет імені Михайла Драгоманова); Жанна Дьоміна, кандидатка педагогічних наук, професорка,завідувачка кафедри теорії та методики фізичного виховання (Український державний університет імені Михайла Драгоманова)  Даріуш В.Скальскі, доктор педагогічних наук, професор, віце-президент Польського товариства наук; Наталія Цигановська, членкиня Польського товариства наук, завідувачка кафедри  фізичної культури і здоров’я (Харківська державна академія культури); Оксана Вацеба, професорка, заступниця Голови ГО «Відділення НОК України у Львівській області»; Іванна Боднар, докторка наук з фізичного виховання і спорту, професорка, завідувачка кафедри теорії та методики фізичної культури (Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського) та інші доповідачі.

Модераторкою секційного засідання була Світлана Герасименко, кандидатка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка). Докладніше ознайомитися із темами виступів можна за посиланням

Вам буде цікаво