Успішна співпраця німецьких філологів з Австрійським інтеграційним фондом

Одним із чільних напрямків діяльності Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка у часі російської агресії проти України стала посутня допомога людям, долю яких змінила війна. Причому обшир такої підтримки охопив не лише внутрішньо перемішених осіб, але й біженців за межі країни. Найгострішою проблемою для багатьох українців, котрі опинились у Європі, постав мовний бар’єр, який утруднював чи й унеможливлював їхню успішну соціалізацію на новому місці. Ресурсів європейських країн, що прийняли велику кількість біженців у короткий час, не вистачало для задоволення нагальних потреб у цій сфері. І якщо зі спорідненими слов’янськими мовами ситуація в цілому ладналась, то з германськими і романськими вона стала майже критичною. Тож викладачі нашого інституту іноземних мов ступили на мовний фронт.

Протягом багатьох років наша Alma mater плекала інтенсивну співпрацю з Австрійською Республікою, що сягала навіть рівня МЗС. Актуальна ситуація надала їй відтак нового виміру. Уже наприкінці весни 2022 р. Австрійський інтеграційний фонд (Österreichischer Integrationsfonds), котрий є партнером Федеральної міграційної служби Австрії і від 1960-х рр. займається питаннями соціальної, економічної, юридичної, мовної та культурної інтеграції переселенців в австрійське суспільство, об’єктивно оцінивши вичерпність внутрішньодержавної системи, звернувся до української сторони з проханням про допомогу тимчасово переміщеним особам з України до Австрії у мовному питанні. Наш університет чи не першим відгукнувся на цей заклик.

Після залагодження великої кількості формальностей, до чого максимальних зусиль доклав завідувач тодішньої кафедри практики німецької мови доц. Василь Лопушанський, уже у червні між Фондом та університетом було укладено двосторонній договір про перший етап співпраці – проведення інтенсивного курсу німецької мови на рівні А1.1 з підготовкою до здачі іспиту на відповідний мовний рівень. Курс тривав протягом липня-серпня 2022 р. під керівництвом доценток кафедри Оксани Бродської та Галини Шевців. Він базувався на розробленому австрійською стороною підручнику “Schritte international neu Plus Österreich” і передбачав проведення онлайн-занять з формування усіх мовних компетенцій у фіксованій групі з 20 осіб. Незважаючи на складність завдання з огляду на підкреслену гетерогенність групи, яку склали люди дуже різного віку та рівня освіти, нашим викладачкам таки вдалось привести усіх учасників до результативного написання тесту.

Позитивний досвід співпраці з нашим університетом спонукав Фонд до підписання нового білатерального договору наприкінці минулого року (зазначимо принагідно, що аналогічний договір було також продовжено на наступний етап лише з Ужгородським національним університетом!). Тож у період з 9 січня до 10 лютого 2023 р. доцент кафедри німецької та французької мов і методики їх навчання Олег Радченко прочитав 15 відкритих лекцій для українців в Австрії. При цьому акцент робився на мовній підготовці слухачів з посутнім розвитком їхньої країнознавчої компетенції. Безплатні лекції з України спричинили неочікуваний ажіотаж – Zoom-клас заповнили 300 учасників, інших бажаючих він просто не вмістив. Загалом усі лекції прослухало майже 120 осіб, а на фінальному опитуванні 78% оцінили роботу лектора на “відмінно” і всі проголосували за продовження курсу з ним на наступному, вищому рівні.

Сказане засвідчує надійність Дрогобицького педагогічного університету як міжнародного партнера, високий професіоналізм його викладачів, які готові брати на себе нові виклики і вміють успішно долати їх, а також вселяє сподівання на продовження співпраці з Австрійським інтеграційним фондом на користь обидвох сторін та наших співгромадян за кордоном.

Вам буде цікаво