У заповіднику «Нагуєвичі» відкрито приватну виставку доцента Дрогобицького університету

28 травня 2020 року в рамках VІІІ Літературно-мистецької академії “Країна Франкіана” у Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбулося відкриття приватної виставки «Вшанування Івана Франка у фалеристиці» дрогобицького франкознавця, доцента історичного факультету Володимира Галика.

На виставці представлено близько 180 експонатів, які датуються періодом другої половини 20-х років ХХ ст. – до сьогодення: пам’ятні медалі та медальки, пам’ятні і ювілейні знаки-горельєфи, знаки-барельєфи та знаки-рельєфи, значки, медальйони тощо.

Виставкові експонати виготовлені із різних матеріалів: срібло, мідь, латунь, бронза, алюміній, нейзильбер, цинк, свинець, сталь, нержавіюча сталь, залізо, пластмаса, порцеляна, фотополімер, скло, дерево. Частина предметів, здебільшого пам’ятні підвісні медалі та медальки міжвоєнного часу, – вилиті, карбовані та відчеканені; на інших (пам’ятні медалі, медальки, знаки та значки періоду другої половини ХХ ст. – до сьогодення) зображення нанесено способом карбування, штампування, ювелірного лиття, хімічного травлення (витравлення кислотою фігурних заглиблень, які заповнюються кольоровими холодними емалями, формуючи малюнок) та комбінованими методами (поєднання різних способів одночасно). Значна частина представлених експонатів сучасного часу виготовлена шляхом нанесення на метал лазерного чорно-білого (гравірування) або кольорового (гравертон) друку. Левова частка фалеристичних експонатів забарвлена різноколірними холодними емалями, частина покрита лаками, окремі позолотою, а решта у природному кольорі та патині залежно від виду металу та його часового віку.

Тематично експонати виставки можна розділити на теми: «Іван Франко на пам’ятних медалях, медальках, ювілейних знаках» (48 експонатів); «Іван Франко – КАМЕНЯР» (22 експонати); «Теплохід «Іван Франко»» (31 експонат); «Львівський національний університет імені Івана Франка на пам’ятних медалях, медальках, ювілейних знаках» (15 експонатів); «Пам’ятник Іванові Франкові у Львові» (7 експонатів); «Театр опери та балету імені Івана Франка у Львові» (11 експонатів); «Театр ім. Івана Франка у Києві» (15 експонатів); «Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка» (3 експонати); «Музей Івана Франка у Львові» (5 експонатів); «Музей Івана Франка у Криворівні» (2 експонати); «Івано-Франківський музично-драматичний театр ім. І. Франка» (2 експонати); «Івано-Франківськ» (6 експонатів); «Українська гімназія ім. І. Франка у Тернополі» (1 експонат); «Школа ім. І. Франка у Києві» (3 експонати); «Франкіана» (2 експонати); «Донецький ОСПС ДК ім. І. Франка» (1 експонат).

Цікаво, що на виставці представлено експонати, які на перший погляд є однотипними, хоча, за переконаннями Володимира Галика, всі між собою різняться. Справа полягає у тому, що окремі екзепляри через попит постійно дотиражовувалися, а відповідно вирізняються між собою аверсом через заново виготовлені кліше різними майстрами для карбування чи ювелірного лиття, забарвлення емалей, різновид металу тощо. Також є розрізнення і на реверсі таких експонатів: розміщення клейма виробників, спосіб кріплення шпильки чи булавки та їх розмір і тип, кольором металу, фоном тощо.

Організатор виставки зазначив, що представлені експонати є лише третиною, або навіть і четвертиною, усієї збереженої фалеристичної спадщини на тему вшанування Івана Франка, а тому ставить перед собою завдання старатися максимально наповнювати як свою колекцію, так і вивчати колекції інших поціновувачів великого українця, щоб у майбутньому зробити та опублікувати каталог із вказаної теми.

За словами Володимира Галика, збереження та вивчення фалеристичної спадщини на пошану Івана Франка служить і слугуватиме постійним увічненням пам’яті Каменяра, а також нагадуватиме про важливі події чи участі в організаціях, заходах, які пов’язанні із шаною знаного українського генія.

Generic selectors
Exact matches only