У лабораторії “Мистецька Бойківщина” відбувся круглий стіл

26 січня 2022 року в лабораторії “Мистецька Бойківщина” відбувся круглий стіл “Різдвяні традиції та колядки бойків” за участю дослідниці бойківської пісенної культури доцентки Лідії Федоронько.

Захід розпочався молитвою за Україну. Про бойків, як їх описували в своїх дослідження Іван Вагилевич та Іван Франко, розповіла керівниця лабораторії Заслужена майстриня народної творчості України Надія Кузан.

Дослідниця бойківської пісенної культури Лідія Федоронько зазначила, що бойки супроводжували Різдвяні свята колядуванням – співом з інструментальним супроводом. Пісні зимового циклу на Бойківщині поділяють на колядки дохристиянські, що відображають землеробство і родину, та християнські, які містять сюжети біблійного змісту і є новішими за походженням. Особливість колядок та щедрівок Бойківщини в тому, що вони мають конкретне призначення – господареві, господині, дівчині, хлопцеві тощо. Доповідачка розповіла, що згадані обрядові пісні відзначаються своєрідною структурою вірша і мелодії.

В обговоренні питання різдвяних традицій взяли участь присутні на заході вчителі шкіл Дрогобича та Стрия, митці й дослідники бойківської культури. Народна майстриня ткацтва Галина Гром звернула увагу на місце ремесел у бойківських колядках. Керівниця етномузею культури та побуту бойків у с. Підгірці Любов Кузик поділилася досвідом збирання і зберіганням давніх бойківських старожитностей.

Насамкінець заходу Лідія Федоронько виконала давню бойківську колядку, записану в Турківському районі.

Вам буде цікаво