Train-the-trainer week UKROTHE у VIVES (Бельгія)

#UKROTHE# Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка продовжує роботу над реалізацією Міжнародного проєкту Erasmus+ KA2 «UKROTHE» (Розробка бакалаврської освітньої програми з ерготерапії). Упродовж 26 – 31 вересня 2022 року в університетському коледжі VIVES (м. Brugge, Бельгія) проходив тиждень тренінгів з ерготерапії в межах реалізації проєкту «UKROTHE». Учасниками тренінгу, окрім нашого університету, були партнери з Хмельницького національного університету, реабілітаційного центру «Модричі» та Благодійного фонду «КАРІТАС» Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

Європейські координари проєкту Sharon Schillewaert (VIVES University of Applied Sciences, Бельгія) і Anne-Marie Denolf (VIVES University College (Brugge, Бельгія) організували дуже насичену програму візиту.

Згідно з програмою Train-the-trainer week UKROTHE в перший день учасники тренінгу під керівництвом практикуючого ерготерапевта і викладача ерготерапії у навчальному закладі VIVES Dirk Caulier практикували використання Канадської моделі виконання заняттєвої активності та залучення до участі (Canadian model of occupational performance and Engagement – CMOP-Е) у роботі з пацієнтами/клієнтами з порушенням мозкового кровообігу і після спинномозкової травми. Надзвичайно цікавим і корисним для формування навичок професійної майстерності ерготерапевта був Optional Workshop, проведений у навчальній ерготерапевтичній лабораторії з догляду. Учасникам тренінгу було продемонстровано сучасне, адаптоване до потреб осіб з порушеннями життєдіяльності обладнання кухні і ванної кімнати. Кожен із присутніх мав змогу оволодіти методиками переміщення осіб з руховими порушеннями з візка колісного у ванну, на унітаз і зворотніх дій.  Активну участь у воркшопі взяли практикуючі ерготерапевтки з Модрич Вероніка Токмакова і Віра Коваль (випускниці спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» ДДПУ ім. І. Франка).

Продуктивним був другий день тренінгу, на якому під керівництвом Charlotte Demeyer учасники тренувались як формувати комунікативні навички в осіб з особливими потребами шляхом розв’язування ситуаційних завдань в групах; слухали лекцію доктора філософії Stijn Debaets про становлення та розвиток професії ерготерапевта у Бельгії. Неймовірно цікавими були також тренінги, на яких учасники проєкту вчилися використовувати ерготерапевтичне діагностичне обладнання, придбане для університетів у межах проєкту ,,UKROTHE”. Зокрема тренували методику визначення чутливості за допомогою тесту з набором монониток (Semmes-weinstein – monofilaments test) і методику оцінювання рухової активності, спритності та бімануальної координації руки з використанням психомоторного тесту Перд’ю Пегборда (Purdue Pegboard Test (PPT). Завершився день обговоренням викликів, які постали перед реалізацією проєкту і необхідністю його пролoнгації.

28 серпня відбулися декілька тренінгів поза межами кампусу VIVES у Брюгге. Ми відвідали навчально-наукову лабораторію з етики догляду «Stimul», яка була першою лабораторією такого типу,  створеною у Фландрії в 2008 р. У ній проводяться тренінги з формування навичок емпатії на основі методик стимулюючого досвіду для осіб, які будуть опікуватися людьми з особливими потребами. Беручи участь у тренінгу, учасники проєкту мали змогу побувати у ролі пацієнта та ерготерапевта, краще зрозуміти стан пацієнта і необхідний обсяг ерготерапевтичної допомоги.

Наступним був візит у реабілітаційну клініку ХіNiX, де учасники проєкту мали змогу зрозуміти, а головне в творчий спосіб «відчути» життя без зору та велику додаткову цінність інших органів чуття за відсутності зору; ознайомилися та апробували засоби, методи і стратегії, які допомагають людям із втратою зору жити самостійним життям.

Цікавим був візит у одну з лікарень Бельгії Sint-Jan, де обладнано відділення фізичної реабілітації, штат якого налічує 24 фізичних терапевтів і 36 ерготерапевтів. Dirk Caulier і Jovanny Brae знайомили нас із наявним у відділенні найсучаснішим оснащенням з фізичної терапії та ерготерапії, продемонстрували його використання. Треба відзначити, що, окрім пацієнтів лікарні, у відділенні проходять реабілітацію футболісти збірної Бельгії.

         Четвертий день Train-the-trainer week 28 серпня розпочався із тренінгу з фізичної реабілітації, який проводив Dirk Caulier (навчання ходьби з допоміжними засобами пересування, переміщення з візка колісного на ліжко функціональне і назад на візок, з візка колісного в автомобіль і назад на візок), а далі – семінар-тренінг A. Denolf – ерготерапевтичні втручання при вадах розвитку (інтелектуальній недостатності). Неймовірне враження отримав кожен учасник під час відвідування закладу «Ons Erf», у якому доглядають та підтримують дорослих із множинною інтелектуальною недостатністю, у пансіонаті організовано інтенсивну підтримку клієнтів, яка ґрунтується на принципах створення умов для максимально можливої високої «якості життя».

В останній день Train-the-trainer week кожен із нас отримав досвід щодо доступності та універсального дизайну, як почати навчання мобільності та орієнтації осіб з порушеннями зору в реальних ситуаціях (тренери Hanne й Siebe). Опанувати на практиці методику оцінювання рухових функцій у дітей з дитячим церебральним паралічем за допомогою інструменту під назвою «Система класифікації грубої моторики» (GMFCS),  оволодіти методикою  оцінювання щодо участі дітей та підлітків у повсякденному житті, в школі та в громаді разом із факторами навколишнього середовища в кожному з цих місць (PEM/CY) допомагали нам Hilde Pitteljon і Anne-Marie Denolf.

Train-the-trainer week UKROTHE з ерготерапії в університетському коледжі VIVES пройшов надзвичайно цікаво, ефективно й результативно, за що ми висловлюємо щиру подяку європейським координаторам проєкту, організаторам тренінгів і викладачам цього коледжу та представникам інших організацій, залучених до проведення тренінгів.

Також у межах візиту очільник делегації проректор з науково-педагогічної роботи, міжнародних зв’язків та інформаційної діяльності Дрогобицького університету Ігор Гриник провів робочу нараду з керівницею проєкту «Sustainability and Loneliness», лекторкою університету VIVES, міжнародною координаторкою Нелею Кастелейн (Nele Castelein). На зустрічі було представлено детальний аналіз результатів участі у проєкті здобувачів освітньої програми «Фізична терапія, ерготерапія», обговорено зворотні звіти (feedback) від викладачів, а також студентів. Нелею Кастелейн були високо оцінені студенти нашого університету, які успішно склали усі поставленні перед ними завдання, відзначилися не лише професійними знаннями, а й загальною ерудованістю і доброзичливістю під час спілкування та взаємооцінювання. Після завершення курсу студенти отримали міжнародний сертифікат участі.

Представники університетів за підсумками зустрічі ухвалили одностайне рішення щодо продовження проєкту вже у листопаді цього року, визначили критерії відбору учасників, а також узгодили лекторів від кожного навчального закладу.

Вам буде цікаво